5 kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza

Maszyna do oczyszczania powietrzaNa rynku znaleźć można wiele modeli oczyszczaczy powietrza, różniących się od siebie poszczególnymi parametrami. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru tego urządzenia? Oto 5 najważniejszych kwestii!

Rodzaj zastosowanych filtrów

Najważniejszy jest oczywiście poziom samej filtracji. Producenci często wyposażają swoje produkty w kilka różnych filtrów. To właśnie od nich zależy efekt pracy, jakość uzyskanego powietrza, jak i wygoda obsługi. Polecane są przede wszystkim filtry HEPA o klasie skuteczności H13 i H14. Są one uznawane za najefektywniejsze rozwiązanie.

Filtry tego rodzaju bez trudu wyłapują roztocza, zarodniki grzybów, sierść zwierząt czy też niebezpieczne lotne związku organiczne. Jest to więc dobry sposób także na walkę ze smogiem, który przedostaje się również do zamkniętych pomieszczeń. W filtry HEPA został wyposażony między innymi oczyszczacz powietrza Dyson. Często wykorzystywane są też filtry z węglem aktywnych, które są w stanie neutralizować przykre zapachy, na przykład te pochodzące z kuchni.

Wydajność pracy

Następną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest wydajność działania sprzętu. Parametr ten wyrażany jest w m³/h. Według specjalistów urządzenie to powinno być w stanie wymienić trzy cykle powietrza w ciągu godziny. Wydajność powinna więc być co najmniej 3 razy wyższa aniżeli wielkość pomieszczenia, w którym będzie znajdowało się urządzenie. Wydajność danego modelu trzeba koniecznie dobrać pod kubaturę pomieszczenia.

Przykładowo, jeśli zależy nam na oczyszczeniu przestrzeni o powierzchni 20 m² i wysokości 2,5 metra-objętość w takim wypadku będzie wynosiła: 20 m² * 2,5 m = 50 m³, czyli musimy wybrać oczyszczacz powietrza o minimalnej wydajności wynoszącej: 50 m³ * 3 = 150 m³.

Poziom hałasu

Nie bez znaczenia jest też to, jak głośno pracuje urządzenie. Wysokiej jakości sprzęty takie jak np. Dyson oczyszczacz generują niewielką ilość hałasu. Mogą więc znaleźć się w sypialni i nie wpłyną negatywie na komfort snu. Ponadto delikatny szum pomaga dzieciom w zasypianiu.

Wybierając dany produkt musimy zapoznać się z poziomem generowanego przez niego hałasu, gdyż takie modele pracują często nieustannie przez 24 godziny. Dobrej klasy produkt powinien pracować w zakresie od 20 do 35 dB, żeby nie zakłócał nam relaksu domowników przebywających w salonie czy sypialni.

Dodatkowe funkcje

Producenci wyposażają swoje produkty w wiele praktycznych i ciekawych funkcji. Spotkać możemy takie udogodnienia jak:

  • sygnalizacja potrzeby wymiany filtra,
  • funkcje ogrzewania, chłodzenia, nawilżania, jonizacji,
  • tryb automatyczny i nocny,
  • wskaźnik szkodliwych gazów,
  • czujnik jakości powietrza, ruchu, światła, kurzu, wilgotności, temperatury,
  • oscylacja,
  • elektroniczny wyświetlacz,
  • timer,
  • sterowanie przy użyciu pilota bądź aplikacji.

Koszty eksploatacji

Nie bez znaczenia jest także sam pobór mocy, czyli zużycie prądu. Na podstawie tego parametru można oszacować roczne koszty eksploatacji urządzenia. W niektórych rejonach naszego kraju sprzęt ten będzie pracował wiele godzin w ciągu dnia. Duże zanieczyszczenie powietrza wykrywa się przede wszystkim w sporych aglomeracjach.

Z pewnością, warto zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza. Jest on sprzymierzeńcem wszystkich alergików, astmatyków, dzieci i osób starszych. Ponadto jest świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce zadbać o zdrowie swoje, jak i swoich najbliższych. Wysokiej klasy oczyszczacz eliminuje z powietrza wszelkie szkodliwe związki, a przy tym przeciwdziała rozwojowi wielu poważnych schorzeń i dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *