5 sposobów na walkę z zanieczyszczeniami powietrza w domu

Oczyszczanie powietrzaSzacuje się, że tylko jedna na dziesięć osób na świecie regularnie oddycha czystym powietrzem, co oznacza, że większość z nas jest narażona na różnego rodzaju mikroskopijne czynniki, które “niewidocznie” wpływają na nasze zdrowie.

Wynika to w dużej mierze z poziomu zanieczyszczeń występujących w miastach, ale także z jakości powietrza, którym oddychamy w pomieszczeniach, dlatego utrzymanie czystego powietrza w domu staje się kluczowym czynnikiem w dbaniu o nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Dlatego tym poście podamy kilka wskazówek dotyczących oczyszczania powietrza w domu w prosty sposób, który jest w zasięgu każdego.

Znaczenie higieny powietrza dla zdrowia

Higiena środowiska zyskała na przestrzeni lat na znaczeniu ze względu na sytuację zanieczyszczenia naszej planety, a miast i parków przemysłowych w szczególności. Wspomniana higiena środowiska obejmuje higienę powietrza, wody, fauny i roślinności i polega na dobrych praktykach mających na celu uniknięcie lub oczyszczenie ze skażeń wyżej wymienionych elementów.

W tym przypadku skupimy się na znaczeniu higieny powietrza. Pomimo różnych środków sugerowanych przez WHO i praktyk wprowadzanych przez różne rządy, nadal możemy zrobić wiele, aby zapewnić, że oddychamy czystym powietrzem, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach, w których spędzamy około 80% naszego czasu.

1. Oczyszczacze powietrza dla Twojego domu

W naszych domach jest wiele zanieczyszczeń, które często pozostają niezauważone, w tym kurz, roztocza i sierść zwierząt domowych. Są to cząsteczki nie tylko szkodliwe dla osób z astmą lub alergią, zła jakość powietrza dotyczy nas wszystkich i jest czymś, co możemy rozwiązać.  Oczyszczacze powietrza są w stanie wyeliminować do 99% szkodliwych cząstek zawieszonych w powietrzu, eliminując nawet cząstki o rozmiarach nanometrycznych. Jeśli rozważasz zakup oczyszczacza powietrza, polecamy oczyszczacz powietrza Dyson, dzięki któremu możesz skutecznie zdezynfekować i oczyścić powietrze w zamkniętych pomieszczeniach

2. Wentylacja domu

Otwieranie szeroko okien przez przynajmniej pół godziny dziennie, nawet w zimie, jest bardzo korzystne dla utrzymania czystego powietrza w domu. Robienie tego wcześnie rano pomaga usunąć dwutlenek węgla, który zgromadził się w pomieszczeniach przez noc. Jeśli mieszkasz w mieście koniecznie należy otwierać okna rano, ponieważ jest to czas, gdy poziomy zanieczyszczeń są najniższe.

3. Czyszczenie klimatyzacji

Zalecamy czyszczenie filtrów klimatyzacji przynajmniej raz w miesiącu, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów, a przede wszystkim, aby uniknąć szkodliwych substancji unoszących się w powietrzu. Filtry powietrza należy czyścić wodą i delikatnym mydłem, nigdy środkami chemicznymi! Dodatkowo można użyć odkurzacza do usunięcia kurzu.

4. Rośliny, naturalny oczyszczacz powietrza w domu

Rośliny wewnętrzne oprócz tego, że są idealnym elementem dekoracyjnym, mogą pomóc w oczyszczaniu powietrza w Twoim domu. Rośliny takie jak aloes, palma bambusowa, paprocie i pothos są szczególnie polecane, ponieważ eliminują również toksyny takie jak benzen, formaldehyd i amoniak, chemikalia znajdujące się w lakierach, farbach i środkach czyszczących.

Po użyciu niektórych elementów czyszczących, farb czy lakierów niektóre związki chemiczne pozostają w zawiesinie w powietrzu, zwłaszcza jeśli wentylacja nie jest przeprowadzona prawidłowo, dlatego posiadanie tego typu roślin jest bardzo korzystne dla oczyszczania powietrza w domu.

5. Kontroluj pleśń i wilgoć

Wilgotność pozwala na gromadzenie się szkodliwych dla naszego zdrowia cząstek zanieczyszczeń. W słabo ocieplonych mieszkaniach i niskich temperaturach na zewnątrz, często pojawiają się problemy z kondensacją pary wodnej wewnątrz domu.

Jeśli chcesz uniknąć pleśni i wilgoci, powinieneś odpowiednio wentylować łazienkę, ponieważ para wodna może je powodować. Jeśli nie masz okna w łazience, możesz zainstalować wentylator wyciągowy. Dodatkowo wskazanie jest unikanie wieszania ubrań w pomieszczeniach, ponieważ woda odparowuje podczas suszenia ubrań i pozostaje zawieszona w powietrzu, co powoduje pleśń i wilgoć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *