Bezpłatne zwiedzanie muzeów w Szczecinie – stałe dni otwarte

Muzeum SzczecinKażde z muzeów narodowych w Polsce ma 1 ustawowy dzień bezpłatnego wstępu i zwiedzania co tydzień. Można zwiedzić wszystkie na nim zawarte wystawy.

W każdym mieście może mieć inny wyznaczony dzień otwarty w tygodniu. W tym temacie skupimy się kiedy można bezpłatnie zwiedzać muzea w Szczecinie.

Szczecin w zasadzie dysponuje 6 Muzeami do zwiedzania bezpłatnie na terenie miasta

 1. Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego – ul. Wały Chrobrego 3
 2. Tradycji Regionalnych – ul. Staromłyńska 27
 3. Sztuki Współczesnej – ul. Staromłyńska 1
 4. Historii Szczecina – ul. Księcia Mściwoja II 8
 5. Centrum Dialogu Przełomy – pl. Solidarności 1
 6. Techniki i Komunikacji – ul. Niemierzyńska 18A

Wszystkie wymienione muzea po za ostatnią 6 pozycją można zwiedzać bezpłatnie w każdą Sobotę – natomiast Techniki i Komunikacji ma wstęp wolny w każdy wtorek.

Na szczególną uwagę zasługuje numer 6 czyli techniki – posiada bardzo ciekawe eksponaty w postaci samochodów, tramwajów, autobusów, motocykli – jest to świetne miejsca dla każdego faceta. Natomiast dość mało ciekawe to moim zdaniem szczególnie muzeum współczesne – gdzie wystawy to często sztuka na siłę lub antysztuka a coś bliżej w moim odczuciu chorego – przykładowo drut sterczący w szklance wody czy plama kleks na podłodze lub nagranie głosu w pętli z jakimś jednym słowem – ale z reguły te wystawy się zmieniają co jakiś czas.

Te pod numerem 1 posiada ciekawe i liczne zbiory afrykańskie w ciekawej aranżacji. Moim zdaniem powinno w tym obiekcie znajdować się muzeum lokalne ze zbiorami krajowymi, bo jest to główny i najbardziej rozpoznawalny gmach w mieście tego typu.

Strony muzeum: od 1 do 4 muzeum.szczecin.pl oraz przełomów przelomy.muzeum.szczecin.pl i muzeum techniki muzeumtechniki.eu – na stronie dokładniejsze informacje o obiektach i ich zbiorach oraz godziny otwarcia.

Jeśli ktoś ma mało czasu na zwiedzanie tego typu obiektów to zdecydowanie warto wybrać 6 oraz 1 i 4 w takiej kolejności co do ciekawości zbiorów. Choć to oczywiście bardzo subiektywne. W rzeczywistości mając trochę czasu zdecydowanie warto odwiedzić każdy z tych gmachów, wszystkie mają swoje ciekawe strony.

Dobra wiadomość jest taka, że tych obiektów prawdopodobnie przybędzie niebawem w mieście – a zła, że trzeba będzie je także dodatkowo utrzymywać z zwiększonych podatków. Owocnego oglądania, napiszcie gdzie Wam się najbardziej podobało.

Muzeum narodowe Szczecin

Muzeum narodowe Szczecin

Muzeum narodowe Przełomy Szczecin

Muzeum techniki i komunikacja Szczecin

Muzeum techniki i komunikacja Szczecin

6 komentarzy

 1. Damian Prochowski

  Szok, jak byłem w Szczecinie jakiś miesiąc temu to płaciłem za zwiedzanie każdego gmachu osobno jak do nich szedłem w przeciągu paru dni. Wydałem na to około 70 zł a tutaj mógłbym zobaczyć to bezpłatnie. Szkoda, że nie wiedziałem o takich dniach otwartych. Będę wiedział na przyszłość aby sprawdzać zawsze.

 2. Fracek

  Najbardziej mi się podoba muzeum techniki, super wystawy i kawał historii z dzieciństwa tych ogórków. Bardzo dobrze zorganizowane muzeum i eksponaty. Tam nie idzie się na chwalę, fajnie obejrzeć też filmy z tych pojazdów. Bardzo wiele na wystawie ciekawych obiektów. To miejsce jakie po prostu trzeba odwiedzić.

 3. Sylwia45

  Na dobrą sprawę to żadna wyprawa nie jest na godzinę. No może przełomy tam za wiele nie ma i można to w miarę szybko obejrzeć. Muzeum na wałach, różnie bywa, mają raz otwarte boczne skrzydła a raz zamknięte. Dobre raz na wiele lat. Współczesne, byłam tylko raz i już nie potrzebuję także nigdy. Techniki dla facetów na pewno bomba.

 4. Adam

  Dobre są takie dni, te gmachy całe utrzymuje się z podatków a praktycznie dzień w dzień świecą i tak pustkami. Ludzie tam pracujący się snują bez celu lub chodzą krok za krokiem za zwiedzającymi jak by mieli oni zamiar coś zwinąć.

  Czekam także na muzeum morskie – centrum nauki w szczecinie, to może być naprawdę dobre.

 5. miki44

  Dawniej bym powiedział nie ma co robić cebuli i warto kupić bilet. Jak pojechałem do kilku miast i tam zwiedzałem muzea regionalne to zmieniłem zdanie. W samym Poznaniu czy Wrocławiu aby zwiedzić trzeba przygotować kilka setek bo tyle będą kosztowały osobno wejściówki. Dobre są takie dni otwarte, też zacząłem korzystać na wyprawach.

 6. King

  Sztuki współczesnej jest bardzo zabawne, można się pośmiać jak byle co i byle jakie staje się sztuką. Też jestem zdania o najlepszym jako komunikacji a potem dopiero pozostałe gmachy i najgorsze współczesne jak w śnie z schizofreniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.