Botoks na twarz – czy warto go stosować na zmarszczki?

Botox twarzyZmarszczki na twarzy powstają głównie na skutek kurczenia się mięśni twarzy. Dlatego u osób o bogatszej mimice twarzy starzenie się skóry postępuje stosunkowo szybko. Jedną z metod likwidacji tego rodzaju zmarszczek jest wstrzyknięcie botoksu. Na czym polega jego działanie? Czy warto stosować go w każdym przypadku starzenia się skóry twarzy?

Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej – wskazania
Botoks (toksyna botulinowa) jest preparatem bardzo często wykorzystywanym w medycynie estetycznej. Poleca się go przede wszystkim na zmarszczki mimiczne, które powstają wtedy, gdy mięśnie w pewnych częściach twarzy są bardzo aktywne. W związku z tym nie ma granic wiekowych, kiedy można zastosować botoks. Mogą skorzystać z niego nawet osoby przed 30., jeśli występują u nich wyraźne zmarszczki.

Botoks na czoło to jeden z najpopularniejszych zabiegów z użyciem toksyny botulinowej. Najgłębsze zmarszczki mimiczne, powstające pod wpływem ruchów mięśni występują właśnie w górnej części twarzy. Za każdym razem, gdy mięsień czołowy się kurczy podczas unoszenia brwi do góry, skóra na czole się nieestetycznie marszczy i pojawiają się na niej poziome lub pionowe zmarszczki (tzw. lwia zmarszczka). Botoks sprawdza się również w przypadku zmarszczek wokół oczu („kurzych łapek”), nad górną wargą (tzw. zmarszczki palacza) i na szyi. Botoks ust podnosi opadające kąciki.

Przeciwwskazania do zastosowania botoksu
Toksyna botulinowa zastosowana w dawkach terapeutycznych to substancja całkowicie bezpieczna. Zabieg musi być jednak wykonany przez wykwalifikowaną osobę, najlepiej lekarza medycyny estetycznej. Istnieją przypadki, w których zastosowanie tej substancji nie jest wskazane.

Przeciwwskazania do zabiegu botoksem to m.in.:

  • schorzenia neurologiczne,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • miastenia,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • aktywna infekcja w miejscu zabiegowym,
  • stosowanie leków wywołujących relaksację mięśni,
  • ciąża i okres karmienia,
  • choroby nowotworowe,
  • aktywne choroby autoimmunologiczne.

Jak przebiega zabieg botoksem?
Zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę odpowiedniej ilości preparatu w miejsca, które wymagają korekty. Lekarz posługuje się przy tym bardzo cienką igłą. Procedura jest szybka, trwa maksymalnie pół godziny. Jak zapewniają specjaliści z warszawskiej Kliniki Miracki, ostrzykiwanie botoksem jest mało bolesne, a jedynym odczuciem, jakie mu towarzyszy są lekkie ukłucia. Jednak w przypadku osób o niskim progu odporności na ból, stosuje się znieczulenie miejscowe, aby zabieg był maksymalnie komfortowy.

Wstrzyknięcie botoksu w zmarszczkę sprawia, że nerw odpowiadający za kurczenie się mięśnia przestaje wysyłać do niego sygnał pobudzający go do aktywności. Wówczas, przestaje się on kurczyć, co powoduje, że zmarszczki się wygładzają. Pierwsze efekty widoczne są po 2-3 dniach, a na optymalne trzeba poczekać do dwóch tygodni. Wtedy też odbywa się konsultacja kontrolna, podczas której lekarz ocenia, czy nie jest potrzebna korekta zabiegu.

Botoks na twarz – efekty
Twarz po zastosowaniu botoksu wygląda na zrelaksowaną i bardziej wypoczętą. Substancja ta działa na zmarszczki jak żelazko – precyzyjnie je wygładza i rozprostowuje. Botoks zaburza przewodnictwo nerwowo-mięśniowe w danym miejscu na kilka miesięcy. Oznacza to, że efekty zabiegu utrzymują się prze około pół roku. Kolejny zabieg, dla podtrzymania rezultatów, można wykonać nie wcześniej niż po upływie 6-7 miesięcy. Skóra po zabiegu „odpoczywa” od nadmiernej mimiki, dzięki czemu nawet, gdy botoks przestanie działać, wygląda dużo lepiej.
W razie innych pytań, dotyczących botoksu, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.