Chipsy Crunchips X-cut Papryka – Opinia i Test

Chipsy paprykowe CrunchipsChipsy Crunchips X-cut Papryka to produkt firmy Lorenz Snack. Paczka mieści w sobie 160 gram tego. Widnieje na niej informacja, że jest powiększona o dodatkowe 20 gram względem zwykłych opakowań.

Tak samo jak w przypadku tych najbardziej prostych tego samego producenta czyli „solony” i tutaj znajdziemy takie informacje jak krzykliwe slogany typu „Impreza? Zawsze! Podziel się paczką ze swoją paczką” oraz „Wjeżdża Crunchips! Na melanż!” – dla mnie te teksty są czymś chorym i negatywnie odbieranym. Ale każdy może je interpretować jak woli.

W dalszej części opakowania również widnieje informacja o tak zwanej gwarancji jakości – kontrolowana jakość produktów, najlepsze składniki oraz bez konserwantów. Chipsy ziemniaczane grubo krojone o smaku paprykowym.

Składniki Chipsy Crunchips X-cut Papryka: ziemniaki, olej słonecznikowy (31%), sól, papryka w proszku, cukier, aromat, mąka ryżowa, cebula w proszku, aromat dymu wędzarniczego, ekstrakt drożdżowy, barwnik: ekstrakt z papryki. Może zawierać gluten i mleko.

Skład nie jest najprostszy (im prostszy tym lepszy) – nie ma w nim składników jakie budzą ogólne duże kontrowersje. Choć warto wiedzieć że sam ekstrakt drożdżowy jest źródłem wolnego kwasu glutaminowego nadającemu potrawom smak umami. Jest to zastępstwo glutaminianu sodu a więc jest to inaczej mówiąc wzmacniać smaku. Może być teoretycznie także pozwiązywany z bólami głowy, biegunki czy wystąpieniem mdłości.

Nadmierna konsumpcja podobno może przyczyniać się do uszkodzenia nerek, a także zwiększać ryzyko depresji – choć to dotyczy głównie glutaminianu to jednak jest to według licznych publikacja bratnia dusza tego składnika. Aromaty – nie wiadomo jakie, to zawsze oceniam negatywnie. Cukier także trudno oszacować do czego może być on przydatny – warto wspomnieć że przecież sól jak i cukier jest konserwantem – to jak to się ma do braku konserwantów.

Także w składzie jak widać jest bardzo dużo tłuszczu. Niemal 1/3 wagi opakowania stanowi olej słonecznikowy – to praktycznie chipsy są w nim umaczane oraz nasączone, że stanowi on 1/3 ich wagi. Po za tym skład nie ma innych problemów.

Średnia wartość odżywcza w 100 gramach produktu: 511 kalorii, tłuszcz 31 gram w tym kwasy nasycone to 2,2 gram, węglowodany 50 gram w tym cukry 1 gram, błonnik 4,4 grama oraz białko 5,7 grama, sól 1,8 grama.

Wartość odżywcza pokazuje że Chipsy Crunchips X-cut Papryka są jak to chipsy bardzo kaloryczne i bardzo łatwo można dzięki nim przytyć o ile je się je często i dużo. Dużo węglowodanów plus tłuszcze i efekt tycia gotowy.

Moim zdaniem cenna tego produktu jest bardzo wysoka za taką wagę a dodatkowo jest to bardzo mocno przetworzone jedzenie. Trudno powiedzieć o jego wartościach pro zdrowotnych a łatwiej o ich przeciwieństwie. Osobiście bym odradzał nabywanie czegoś takiego.

Bardzo łatwo zrobić samemu chipsy paprykowe od podstaw lub na bazie tych naturalnych – o tym napisaliśmy już dawniej artykuł na serwisie. Wystarczy pokroić ziemniaka na plastry, usmażyć i posypać papryką w proszku oraz tą wędzoną – to zaledwie 3 składniki a smak znacznie lepszy. Można do tego wykorzystać też chipsy gotowe solone czyli tylko je posypać. Zapraszamy do kolejnych opinii oraz testów w serwisie a także komentarzy.

Jeden komentarz

  1. Dovi

    Te chipsy są paskudne, jedna z najgorszych jakie jadłem do tej pory. Jak zje się pół paczki to się robi niedobrze a potem wzdęcia bardzo nieładny zapach. Zdecydowanie odradzam ten produkt bo nie jest warty nawet połowy ceny. Lepiej kupić tańsze markowe dowolnego sklepu niż crunchipsa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.