Ciekawostki i fakty o Anglii i Wielkiej Brytanii

Anglia i faktyWielka Brytania oraz Anglia to wielkie tradycją kraje oraz dość małe powierzchniowo. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo ich małej ilości obszaru terytorialnego maja silną armię oraz puki co kapitał gospodarczy.

Niestety kraj ten stopniowo i powoli poupada poprzez liczne fale imigracyjne oraz jeszcze bardziej przez coraz większą ilość ludzi korzystających z świadczeń socjalnych. W tym temacie postaramy się przedstawić najciekawsze wyselekcjonowane ciekawostki o tym kraju jak i kilka niesamowitych faktów go dotyczących.

1. Powstanie Anglii datuje się na 927 rok – natomiast historia Królestwa Anglii kończy się wraz z powołaniem do życia Zjednoczonego Królestwa co nastąpiło 1 maja 1707 roku.

2. Kraj ten jest około 1,2 razy mniejszy od Polski.

3. Szacuje się że około 25% Londyńczyków urodziło się poza granicami Wielkiej Brytanii i mówią w ponad 300 różnych językach – stopień osób obcych drastycznie powiększa się w całym kraju względem obywateli rodzimych – rodzimi są wypierani etnicznie. To typowe zjawisko wielokulturowości gdy jest wysoki socjalizm społeczny.

4. Londyn był pierwszym miastem, w którym pojawił się smog. Pierwszy raz zaobserwowano te zjawisko już w połowie XVII (17) wieku.

5. Podobno co dziesiąte dziecko mieszkające w Londynie nie wie, jak nazywa się stolica Wlk. Brytanii – jest to ściśle powiązane z punktem 3 i napływem imigrantów jacy nie integrują się z Anglikami a liczą tylko na świadczenia socjalne i tworzą własna kulturę w obcym kraju.

6. W samym Londynie jest ponad 300 różnych muzeów – zwiedzanie ich zajmie więc co najmniej miesiąc czasu ale i znacznie więcej.

7. W podziemnym Londynie (metrze) pracuje 16 500 pracowników. Obsługują oni 275 stacji rozmieszczonych na połaci 408 kilometrów – jest to olbrzymia siatka połączeń.

8. To Królowa Wiktoria rozpoczęła tradycję noszenia białych sukien przez panny młode podczas ślubu. Do tamtej pory kolor był dowolny a nawet pstrokaty, bo nie było względem kolorów sukni żadnych zwyczajów ani kanonów.

9. Główną religią jest anglikanizm posiadający udział 21% – jednakże także drastycznie się to zmienia na rzecz innych poglądów imigracyjnych w największym udziale.

10. W Wielkiej Brytanii mieszka około 500 000 Polaków oficjalnie rejestrowych – faktyczna ich liczba może być kilkakrotnie większa. Co niestety jest smutne, że trzeba szukać lepszego życia za granicą własnego kraju – co jednak jest dobre Polska społeczność jest w 95% pracująca a nie socjalnie pasożytnicza.

11. Motto kraju to “Bóg i moje prawo” co wydawać się może w ostatnich czasach dość komiczne względem tego co się tam dzieje i na co powyzwalają obcym.

12. Pałac Buckingham został zbudowany w 1702 na miejscu domu publicznego – czyli innymi słowami po prostu burdelu czy domu uciech cielesnych.

13. Anglicy są faktycznie uzależnieni od herbaty. Obecnie piją jej najwięcej na świecie.

14. Lasy pokrywają tylko 11% powierzchni Wielkiej Brytanii (dla porównania w Polsce jest to ok. 29%).

15. Wielka Brytania nie posiada napisanej konstytucji! Jest to jedyny tego typu kraj w Europie a i tak żyje się im lepiej. Konstytucja więc nie jest taka ważna – ważne jest to aby w rządzie byli ludzie uczciwi co niestety i u nich staje się coraz większym problemem.

16. Symbol cyfry „jeden” pisze się jako zwykłą pionową kreskę. Napisanie jedynki po polsku, czyli pionowej z „daszkiem” traktowane jest jako cyfrę „siedem”. A więc uwaga przy wypełnianiu formularzy.

17. Ruch pojazdów jest lewostronny a kierownice w autach oczywiście także odwrotnie bo po prawej. Ma to na celu zabezpieczenie oceny odległości mijanych się aut – kierowca zawsze musi być po stronie zewnętrznej sąsiadującej między pasami jezdni.

18. how are you to nie pytanie samo w sobie, ale coś na rozpoczęcie rozmowy – nikt nie oczkuje innej odpowiedzi jak “dziękuje a Ty”.

19. Londyńskie lotnisko Heathrow jest największe na świecie pod względem ilości międzynarodowych pasażerów i trzecie pod względem wszystkich pasażerów.

20. Około 97% anglików posiada samochód.

21. Na Zjednoczone Królestwo mówi się potocznie Anglia lub Wielka Brytania. Jednakże, Anglia to tylko nazwa jednej z części składających się na całe państwo a Wielka Brytania to wyspa, na której znajdują się: Anglia, Szkocja i Walia. Pełna nazwa Państwa to Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej a pisząc inaczej w skrócie to UK.

22. 1 na 8 osób zamieszkujących Anglię mieszka w Londynie.

23. W Londynie żyje 12 milionów ludzi – jest to największe europejskie miasto.

24. Wbrew powszechnemu błędnemu przekonaniu, słynny Big Ben nie jest nazwą zegara, tylko 13 tonowego dzwonu jaki mieści się w wieży z zegarem.

25. W Anglii znajduje się największy na świecie zamek – Windsor Castle.

26. Brytyjska policja nie nosi przy sobie broni – jak na razie, przez co widać ich bezradność w wielu sytuacjach gdzie jest ona potrzebna..

27. Uniwersytet Oxford jest uważany za najbardziej prestiżową uczelnię na świecie.

28. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód wynosi 0,8 promila.

29. W londyńskim metrze pod stacją Aldgate pochowanych zostało ponad 1000 ofiar epidemii dżumy w 1665 roku – pamiętajcie o tym będąc na tej stacji metra.

30. Metro londyńskie ma długość ponad 400 km (181 km pod ziemią). – Korzysta z niego dziennie około 3 miliony osób.

31. W londyńskim metrze około 100 osób rocznie popełnia samobójstwo – być może to wynik przygnębienia czystością ich składu albo po prostu choroby depresyjne.

32. W kraju tym znajduje się puki co jedyny na świecie ogród botaniczny z trującymi roślinami.

33. W kraju tym jest zakaz zbierania w lesie grzybów – jeśli zostanie się zauważonym można być przez to aresztowanym.

34. Wielka Brytania ma podobno piątą, najpotężniejszą armię na świecie.

35. Wielka Brytania ma 225 głowic jądrowych – mowa tutaj o oficjalnym stanowisku państwa.

36. Edukacja jest obowiązkowa, ale sama szkoła nie. Dzieci nie muszą chodzić do szkoły – mogą uczyć się w domu tak samo jak w USA.

37. Flaga tego kraju jest kombinacja dawnych flag Anglii, Irlandii i Szkocji.

To już wszystko co przygotowaliśmy na ten temat, zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie oraz komentarzy.

Jeden komentarz

  1. Kaszmir pisze:

    Kraj ten wiele sobie zaszkodził w ostatnich czasach. Nabrał za wiele ludzie różnej maści i przez to stało się tam znacznie bardziej niebezpiecznie. Nie aby kiedyś tam było bezpiecznie – słynęła Anglia z tego że tam jest stosunkowo niebezpiecznie na tle innych krajów europy. Ale ostatnimi laty stało się tam to znacznie mocniej widoczne, przez kolorowych przybyszów wszelkiej maci. Dawniej biali z białymi się tam prali a teraz doszła do tego nowa frakcja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *