Ciekawostki i fakty USA – Stanach Zjednoczonych Ameryki

Fakty i Ciekawostki USAStany Zjednoczone Ameryki (USA) to wielki kraj mający gigantyczny potencjał gospodarczy oraz równie ciekawą historię. Tego kraju dotyczy cała masa różnego rodzaju ciekawostek i zaskakujących faktów.

Jeśli coś dotyczy USA to często trzeba używać określenia największe na świecie – amerykanie lubują się w takich osiągnięciach z wielkim rozmachem. Często więc jeśli coś dotyczy USA i jest porównawcze z czymś z innych krajów to właśnie we stanach będzie to największe czy najdroższe lub najbardziej znane.

1. Pierwsze odkrycie ameryki prawdopodobnie dokonali wikingowie około 1000 roku, lecz dopiero w 1492 odnalazł je (mimo kontrowersji) Krzysztof Kolumb od tego czasu coraz więcej osób tam napływało z europy tworząc osady i faktorie. Niepodległość nowego świata od Wielkiej Brytanii uzyskana została dopiero 4 lipca 1776 – tak powstały stany Zjednoczone Ameryki.

2. Kraj ten jest około 30 razy większy od Polski oraz ma 4 największą powierzchnię na ziemi.

3. Liczba ludności to około 320 milionów i stale szybko rośnie – na razie jest to 3 na ziemi.

4. Flaga Stanów czyli 50 gwiazd symbolizuje 50 stanów amerykańskich, zaś 13 pasów – to 13 pierwotnych kolonii. Obecna flaga została wprowadzona 4 lipca 1960 – wcześniej była skromniejsza o gwiazdy.

5. Kraj ten zamieszkuje około 10 milionów osób pochodzenia Polskiego czyli prawie 1/4 Polski!

6. Przyjmuje się że aż 66% Amerykanów cierpi na otyłość i czynnik ten stale rośnie – także w USA jest zlokalizowanych najwięcej Fast Foodów, czyżby to była przyczyna.

7. Przeciętny obywatel USA szacuje się że wypija ponad 600 napojów gazowanych rocznie.

8. Jeden na siedmiu amerykanów ma minimum 10 kard kredytowych.

9. W kraju tym zdiagnozowano jest najwięcej zaburzeń psychicznych – choć to tylko puste szacunki bo czy są ludzie normalni.

10. Pierwszą stolicą USA był Nowy Jork a nie jak jest obecnie Waszyngton.

11. W USA jest najbardziej rozbudowana na świecie sieć autostrad, o długości ponad 77 tysięcy kilometrów. – tak samo sieć linii kolejowych o długości 226 612 km.

12. Kraj ten jest drugim po Indiach największym producentem filmów (co może wydawać się dziwne skoro do Polski trafiają prawie same z zachodu).

13. Stany Zjednoczone nie mają oficjalnego języka na poziomie federalnym – czyli urzędowym.

14. Jest to pierwszy kraj w którym wprowadzono szkoły publiczne – czyli z podatków wszystkich pracujących obywateli (publiczne nigdy nie znaczy bezpłatne :-)).

15. Poza szkołami publicznymi dzieci mogą kształcić się w domu, w szkołach prywatnych i religijnych o ile zaliczają potem egzaminy państwowe.

16. W University of California pracuje najwięcej noblistów na świecie a ich pochodzenie jest wielonarodowe – większe pieniądze i możliwości rozwoju stąd naukowa emigracja.

17. Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych jest największą biblioteką na ziemi. Posiada około 142 miliony książek.

18. Najmniejsza odległość Stanów Zjednoczonych z Rosją wynosi niespełna 4 km a chodzi tutaj o Alaskę.

19. Wyspa Manhattan została wykupiona w 1626 roku od indiańskiego plemienia Delewarów za równowartość tysiąca dolarów. Choć pewnie jak by jej nie sprzedali to i tak by wzięto ją siłą jak resztę kontynentu. Na wyspie Manhattan leży między innymi miasto Nowy York.

20. Najbardziej zaludnionym miastem w Stanach Zjednoczonych jest Nowy Jork.

21. W Nowym Jorku mówi się w ponad 800 językach, co czyni to miasto prawdopodobnie najbardziej zróżnicowanym językowo na ziemi.

22. W Nowym Jorku znajduje się około 5 600 wieżowców, w tym 50 ponad 200-metrowych.

23. Stany Zjednoczone mają teoretycznie najmocniejszą armię na ziemi oraz o najwyższym stopniu rozwoju technologicznego. Jest w niej ponad 1 400 000 zawodowych żołnierzy i prawie 850 tysięcy rezerwistów.

24. Stany Zjednoczone oficjalnie mają około 7 700 głowic jądrowych – jednakże ile broni i jakiego typu mają nieoficjalnie tego nikt nie wie nikt.

25. Blisko połowa wszystkich gazet świata drukowanych jest w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

26. 8 stycznia 1835 roku prezydent Andrew Jackson spłacił cały dług narodowy. Była to pierwsza i ostatnia sytuacja kiedy Stany Zjednoczone nie były zadłużone.

27. W Stanach Zjednoczonych w więzieniach wyroki odsiaduje ponad 2,3 miliona osób.

28. Pierwszy na świecie bankomat powstał w Nowym Yorku w 1960 dla City Bank.

29. Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę innym krajom 5 razy w swojej dość krótkiej historii. Choć misje tak jakby „stabilizacyjne” najazdowe robili wiele razy.

30. “Kinder niespodzianka” jest zakazane w Stanach Zjednoczonych, ze względu na łączenie zabawki z produktem spożywczym.

31. USA w 1867 roku zapłaciły Rosji za Alaskę jedynie 7,2 miliona dolarów – Rosja nie wiedziała że tam są bogate złoża minerałów warte tysiące razy więcej.

32. W Las Vegas znajduje się największy na świecie hotel – The Venetian & The Palazzo mający 8 108 pokojów.

33. W Stanach Zjednoczonych znajduje się około 35% wszystkich lotnisk na świecie.

34. W pobliżu zachodniego wybrzeża USA na Pacyfiku znajduje się największe na świecie skupisko śmieci o powierzchni 5 razy większej od Polski.

35. W południowej Kalifornii, na pustyni Mojava znajduje się największa elektrownia słoneczna na ziemi o nazwie Carrisa Plain uruchomiona 1985 roku i produkuje 5,6 MW.

36. W Stanach Zjednoczonych alkohol kupić można dopiero mając 21 lat.

37. Flagę USA zaprojektował 17-letni Robert G. Heft. Była to praca domowa za którą dostał ocenę równą polskiej 4-.

38. W kraju tym samochody Opel produkowane są pod nazwą Saturn.

39. Podczas kontroli policyjnej nie należy wysiadać z auta, trzeba otworzyć okno, trzymać ręce na kierownicy i poczekać na instrukcje funkcjonariusza. To bardzo ważne gdyż policjanci inaczej mogą użyć siły lub broni gdy wykonuje się podejrzane ruchy.

40. Nowy Jork jest drugim po Londynie finansowym centrum świata, jeśli wziąć pod uwagę kwoty przepływających pieniędzy.

41. Wal-Mart to największa amerykańska sieć hipermarketów z teoretycznie tanim towarem sprowadzanym głównie z Chin.

42. Ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych, np. Benjamin Franklin, a także wielu prezydentów, byli masonami. Stany Zjednoczone są także krajem, gdzie jest najwięcej zdeklarowanych masonów na świecie (około 2 000 000).

To już wszystko, były to jedne z najciekawszych ciekawostek dotyczących tego kraju opartych na faktach. Należy pamiętać, że kraj jest ogromny powierzchniowo oraz pod względem ludności jak i przepływu gotówki, przez co przeżywa tak dynamiczny rozwój i błyskawiczne zmiany społeczne oraz ekonomiczne jak do tej pory. Zapraszamy do kolejnych tematów.

2 komentarze

  1. Smardz pisze:

    Jeszcze od siebie dodam inną ciekawostkę – to kraj jaki jeden z niewielu legalnie i eksperymentował na swoich własnych obywatelach czy to z bomba jądrową czy trutkami czy gazami bojowymi. Oraz drugą kraj jaki chce uchodzić za obrońce uciśnionych a to tak naprawdę terrorysta czy agresor jaki sam celowo miesza w polityce innych krajów.

  2. Trawis Maciek pisze:

    Kraj tak pożęty i nowoczesny obecnie na granicy zapaści społecznej. Niesamowite jest to, jak złe decyzje i wybory oraz dopuszczenie poglądów lewicowych i propagowanie lewicowych poglądów może zrujnować nawet tak dużą potęgę jaką byli. Teraz to kraj szopka, teatrzyk medialny i szaleństwo różnych grup wpływów. Taka pacynka rozgrywana przez korporacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *