Co daje chodzenie z nordic walking

Chodzenie z kijkamiNordic Walking jest to sport i zarazem rekreacja, jaką można uprawiać przez praktycznie cały rok. Ta aktywność fizyczna angażuje wiele różnych mięśni ciała, zarówno górnych partii jak i dolnych.

Mięśnie są dodatkowo inaczej pobudzane w przeciwieństwie do zwykłego chodu – chodzi o pobudzenie bardziej dogłębne. Przez co są one faktycznie znacznie mocniej wzmocnione niż w spacerach czy biegach.

Nordic walkingu usprawnia także w dużej mierze układu oddechowy i sercowo-naczyniowy. Zwiększa się pobór tlenu przeciętnie o 20-58 procent.

Regularne korzystanie z tej rekreacji, standardowo jak inne formy aktywności fizycznej, poprawiają sprawność i ogólną kondycję fizyczną organizmu. Korzystnie wpływają na samopoczucie oraz nastrój.

Systematyczny wysiłek fizyczny psychologicznie powoduje wzrost zadowolenia z życia i mniejsze narażenie na stres oraz dodatkowo podatność na niego samego. Można także się pozbyć w dość spokojnym tempie niechcianych kilogramów lub utrzymać stałą masę ciała oraz kształt sylwetki.

Nordic Walking szacuje się że angażuje około 90% systemu mięśniowo-szkieletowego. To dużo więcej od zwykłego marszu, ponieważ angażuje także wspomniane wcześniej górne partie ciała. Szacuje się, że jest o 30-40% bardziej efektywny od zwykłego chodzenia.

Ubytek energetyczny i spalanie kalorii w Nordic Walking jest większe niż podczas „tradycyjnego chodzenia po przez większe angaże partii ciała. Dodatkowo rozwija się siła i wytrzymałość ramion, wzmacnia mięśnie grzbietu i kręgosłupa. Oznacza to, że ta aktywność może pomóc pozbyć się lub zmniejszyć bóle pleców o ile nie ma przeciwwskazań do jego uprawiania.

Wzmacnia układ sercowo-naczyniowy i poprawiają jego pracę. Pomagają obniżyć ciśnienie, poprawiają wydolność serca i zaopatrzenie komórek w tlen. Istnieją także różne grupy uprawiające tą rekreację, więc jest możliwość zawierania nowych znajomości. Przebywanie na świeżym powietrzu jest korzystne dla zdrowia i samopoczucia oraz wzmocnienia odporności organizmu.

Redukuje nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy, co daje korzyści dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami, odciążone są stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych. Podobno także zapobiega żylakom oraz zdecydowanie wyrzeźbisz mięśnie nóg i pośladków.

Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania w zasadzie przez każdego Nordic Walking – bez względu na wiek. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: