Co daje ćwiczenie podciąganie na drążku rozporowym

Ćwiczenia na drążkuDrążek rehabilitacyjny czyli typowy drążek do ćwiczeń mięśni (inna nazwa to drążek rozporowy) sprawdza się w kilku kwestiach. Ćwiczenia na nim mają nie tylko na celu budowę naszej siły lecz również jej zachowywanie.

Drążek rozporowy służy głównie do ćwiczeń polegających na utrwaleniu siły i sprawności a nie na jej zdobywaniu. Na drążku rozporowym można wyćwiczyć kilka partii mięśni.

Szczególnie najbardziej pracującymi mięśniami podczas korzystania z drążka rehabilitacyjnego są mięśnie rąk, bicepsy, tricepsy oraz mięśnie łopatek i brzucha. Także ćwiczenia na drążku wpływają na skurcze mięśni klatki piersiowej oraz całych ramion wraz z mięśniami dłoni.

Jak widać drążek rozporowy wpływa na bardzo dużą ilość mięśni w naszym organizmie. W przypadku ćwiczeń na drążku tylko utrwalamy nasze mięśnie oraz w zacznie mniejszym stopniu je rozwijamy.

Jak się podciągać na drążku – są na to dwa sposoby, pierwszy to uchwyt na wyprostowanych dłoniach palcami do siebie – jest to łatwiejsze do wykonania. Podczas takiego podnoszenia pracują dosłownie wszystkie mięśnie wymienione wcześniej. Inny uchwyt to złapanie się prostymi rękoma palcami od siebie – jest to chwyt trudny do podciągnięcia naszego ciała.

Pracują głównie mięśnie łopatek, klatki piersiowej oraz przedramienia. Ważne jest to aby zaczynać podciąganie od lekko zgiętych rąk a nigdy całkowicie wyprostowanych – jest to zabezpieczenie przed wyciąganiem sobie stawów. Podciągamy się systematycznie bez przyspieszeń – gdy się odpoczywa na zwisie lub podciągnięciu będzie bardzo ciężko wykonać kolejne powtórzenie, dlatego nie warto tego robić.

Co daje podciąganie się na drążku – przede wszystkim utrwala nasza już nabytą sprawność fizyczną a także trochę rozwija mięśnie. Podciąganie daje także duże efekty w zdobywaniu większej siły – siła nie zależy od wielkości naszych mięśni lecz od ich mocy kurczliwości i zdolności na obciążenia.

Dziki drążkowi jesteśmy znacznie bardziej wytrzymali na obciążenia partii mięśni niż w przypadku wykonywania pompek. Na pewno warto zaopatrzyć się w własny domowy drążek rozporowy i trenować na nim co jakiś czas. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.