Co hamuje postęp i rozwój cywilizacji

Nauka cywilizacjaMało osób sobie zdaje sprawę, co tak naprawdę hamuje wszelki rozwój oraz postępy techniczne danej cywilizacji.

Warto na wstępie powiedzieć, że gdyby nie istniały określone powody blokujące wolny rozwój postępu technicznego, to obecne zaawansowanie sprzętowe na ziemi by było znacznie większe od tego jakie się obserwuje – gdyż obecny stan rzeczy jest mocno hamowany przez liczne i złe czynniki.

Największym hamulcem postępu i rozwoju jest zawsze coś takiego jak „Prawo patentowe”. Każdy wynalazek lub rozwiązanie opatentowane może zostać na 20 lat – to jest przepaść około 1 pokolenia (generacji) ludzi a tym samym ogromne spowolnienie postępu. Patentowe prawa z reguły prowadzą do powstania sytuacji braku konkurencji.

Monopol to drugi hamulec rozwoju – jest to sytuacja, że zostało zablokowana możliwość powstania realnej konkurencji czyli stymulatora postępu i rozwoju – a w tym sytuacji koniecznej rywalizacji o konsumenta w postępie własnego produktu, aby był on częściej wybierany.

Monopol jest ściśle związany z nastawieniem tylko na osiąganie zysków. Tym samym nie ma on konieczności udoskonalania własnego produktu w istotnych punktach, a z reguły prowadzi to tylko do zmian kosmetycznych kreowanych na nowy model względem poprzednika, ale bez istotnych ulepszeń technicznych – gdyż nie ma konkurencji dla tego produktu i jego rozwiązań.

Postęp techniczny i myśli zauważa zawsze się na przestrzeni otwartych konfliktów politycznych. Postęp jest wynikiem nie tylko szybkich opracowań danych stref gospodarczych ale przede wszystkim brakiem respektowania patentów oraz tym samym monopolu – liczy się osiągnięcie celu społecznego a nie zysk.

Prawo Patentowe jest więc źródłem wielu problemów społecznych oraz absolutną blokadą postępu. Jest to fakt jaki powinien być wycofany. Prawo patentowe nie powinno istnieć jak w obecnej formie blokując postęp – gdyż postęp z reguły nie jest pojedynczym wynalazkiem ale serią ulepszeń i ewolucji danego rozwiązania oraz szukaniem dla niego innych zastosowań.

Prawo patentowe blokujące swobodny rozwój techniki robi ogromną przepaść między tym co mogło by być osiągnięte a jest obecnie dostępne.

Warto więc zawsze być przeciwnikiem praw patentowych a zwolnieniem otwartej nauki i wynalazków z uwzględnieniem dotacji lub gratyfikacji dla danego wynalazku jaki jest stosowany – lecz bez możliwości jego patentowania czyli wyłączności dla danej frakcji.

Tylko wtedy będzie naturalny postęp technologiczny bez jego ogromnego spowalniania, jakie jest widoczne przez patenty i monopol oraz nastawienie wyłącznie na zysk. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

Jeden komentarz

  1. Nauski Andrzej pisze:

    Zgodzę się w pełni z tym artykułem. Dokładnie prawo patentowe powstrzymuje naukę oraz nowe technologie i ich rozwój. To powstało w teoretycznej ochronie interesu wynalazcy lub inwestora ale tak naprawdę prowadzi tylko do tego, ze wszystko wielokrotnie wolniej się rozwija. Jak takie prawo potrafi blokować wynalazek 20 lat a jest to gigantyczna przepaść czasowa. To jest chore i powinno nie być tolerowane. A dlaczego postęp na wojnie jest szybki – bo faktycznie jest brak przestrzegania patentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: