Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm oczuJeśli masz astygmatyzm, oznacza to, że Twoja rogówka nie ma kształtu kuli. Zamiast tego, ma bardziej owalną krzywiznę, która przypomina piłkę do rugby. Ten nieregularny kształt może powodować niewyraźne widzenie i zniekształcone obrazy.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to stan, który wpływa na krzywiznę rogówki. Występuje, gdy istnieje nieregularność w kształcie powierzchni oka, co powoduje, że promienie świetlne są skupiane w różnych kierunkach.

Astygmatyzm może dotyczyć jednego oka lub obydwóch. Kiedy dotyczy tylko jednego oka, nazywa się astygmatyzmem jednostronnym, a w przypadku, gdy odnosi się do obu oczu, nazywa się astygmatyzmem dwustronnym.

Czy są soczewki dla astygmatyków?

Astygmatyzm może być korygowany i leczony za pomocą soczewek kontaktowych na astygmatyzm. Soczewki kontaktowe na astygmatyzm są zaprojektowane tak, aby korygować zniekształcenia spowodowane przez nieregularną rogówkę. Soczewki te są dostępne w różnych receptach i mogą być wykonane zarówno do korekcji widzenia bliskiego, jak i dalekiego. Jednym z przykładów jest acuvue oasys for astigmatism, czyli produkt renomowanej marki. Zaletą takich soczewek jest nie tylko dopasowanie do oka, ale też możliwość wybrania odpowiedniej mocy.

Twój optometrysta może przepisać soczewki kontaktowe na astygmatyzm, jeśli uzna, że zapewnią one lepsze widzenie niż okulary. Soczewki kontaktowe mogą również pomóc zredukować odblaski od jasnych świateł w nocy poprzez blokowanie pewnych długości fal światła przed wejściem do Twoich oczu. Jeśli zdecydujesz się na noszenie kontaktów z tego powodu, upewnij się, że nie ma w nich kurzu przed ich założeniem. W przeciwnym razie mogą powstać bolesne zadrapania na powierzchni wewnątrz gałki ocznej.

Co powoduje astygmatyzm?

Dokładna przyczyna astygmatyzmu nie zawsze jest jasna. Może być spowodowany nieprawidłową krzywizną oka lub może być dziedziczny, ale może być również spowodowany urazem lub starzeniem się. W rzadkich przypadkach astygmatyzm występuje w wyniku infekcji oka, takich jak odra lub ospa wietrzna.

Jakie są objawy astygmatyzmu?

Astygmatyzm to powszechna choroba oczu, która powoduje, że Twoje widzenie jest zniekształcone. Możesz zauważyć:

  • zniekształcone widzenie,
  • bóle głowy i zmęczenie oczu,
  • niewyraźne lub podwójne widzenie,
  • zaczerwienienie oczu, łzawienie i suchość w oczach.

Jak diagnozuje się astygmatyzm?

Jeśli masz astygmatyzm, Twój okulista będzie mógł go zdiagnozować podczas badania refrakcyjnego. Badanie refrakcyjne to badanie oczu, które mierzy krzywiznę rogówki i soczewki, aby określić, czy okulary lub soczewki kontaktowe są potrzebne do korekcji wzroku.

Astygmatyzm może być leczony za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub operacji. Leczenie, którego potrzebujesz, zależy od ciężkości astygmatyzmu i tego, czy jest on spowodowany przez błąd refrakcji w rogówce lub soczewce.

Jakie są rodzaje astygmatyzmu?

Istnieją dwa główne typy astygmatyzmu: cylindryczny i toryczny.

Astygmatyzm cylindryczny jest najczęstszym typem, stanowiącym ponad 90% przypadków. Występuje, gdy rogówka ma asymetryczną krzywiznę. W tym przypadku światło skupia się na różnych częściach siatkówki pod różnymi kątami, gdy patrzysz na przedmioty znajdujące się w różnych odległościach. Możesz doświadczyć nieostrości z bliska lub z daleka, w zależności od tego, gdzie patrzysz.

Astygmatyzm toryczny jest mniej powszechny niż cylindryczny, a tym samym wymaga bardziej specjalistycznych soczewek kontaktowych lub okularów, ponieważ wpływa na to, ile mocy potrzebuje każda część oka, aby widzieć wyraźnie.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: