Co to jest Bigamia i bigamista

BigamiaBigamia jest to posiadanie więcej niż jednego małżeństwa obecnie trwającego. Całość zagadnienia bigami jest dość problematyczną sytuacją. Zazwyczaj bigamia występuje po stronie męskiej.

Typowy schemat bigami wygląda tak że facet mając rodzinę i żonę równocześnie umawia się z inną kobietą (często bywając z żoną w separacji), obiecując kobiecie rozwód i małżeństwo właśnie z nią.

W bigami trzeba rozważyć kilka czynników jeśli ma się z nią do rzeczy. Na początek co jest powodem takiego stanu rzeczy, czy żona/mąż zawinił/a że związek tak wygląda czy może to jednak ta osoba która jest jednocześnie w kilu związkach naraz.

Bigamia z definicji wskazuje na to że dana osoba jest w związku formalnym z więcej niż jedną osobą, czyli w przypadku faceta ma on kilka aktualnych żon a kobieta mężów.

Bigamia jest rzadko spotykana, mimo to jest ona czynem niedozwolonym w prawie. Powodem zakazu bigami jest to że tak naprawdę w przypadku jej występowania nie wiadomo jak przebiega podział majątku i dóbr nad jakimi pracuje para małżeńska oraz jak wygląda podział obowiązków.

Bigamią nie nazywa się stanu rzeczy gdy ktoś miał żonę i się z nią rozwiódł oraz ponownie się ożenił, dotyczy to tylko posiadania formalnie kilku partnerów jednocześnie.

Osoba która dopuszcza się bigami jest teoretycznie ścigana przez prawo na świecie. Z punktu widzenia moralnego to także budzi sankcje w kulturze polskiej, związek jednej osoby dowolnej płci z kilkoma innymi równocześnie nie jest dobrze widziany. W przypadku zaistnienia bigami zawsze któraś z stron będzie pokrzywdzona takim stanem rzeczy, w tym przypadku nie mówi się o dwóch stronach lecz tylu ile bierze udział w całym tym zdarzeniu.

W przykładzie podanym wcześniej jest to strona faceta mającego dwie żony, strona pierwszej, oraz strona drugiej żony – czyli związek posiada tak naprawdę 3 różne konspekty.

Pewnym jest że któraś z tych trzech stron zostanie skrzywdzona, bo jest to stalowa zasada bigami, że nie da się pogodzić wszystkiego na raz – pytanie tylko która strona będzie skrzywdzona, a to nigdy nie jest jasne. W styczności z taką sytuacją trzeba mieć bardzo dużą ostrożność tak samo jak z osobami Poligamicznymi. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *