Co to jest konto i rachunek gotówkowy

Konto gotówkoweKonto gotówkowe czyli rachunek do przetrzymywania pieniędzy przez osoby fizyczne jest kierowany dla klientów detalicznych – czyli indywidualnych osób. Konto gotówkowe często jest traktowane jako rachunek bieżący do załatwiania spraw finansowych na bieżąco. Jest to często konto przechodnie gotówki na własnych rachunkach.

Konto i rachunek gotówkowy – jest to podstawowa forma do przetrzymywania pieniędzy w banku. Na rachunkach gotówkowych raczej jest znikome oprocentowanie lub nie ma go wcale. Konta gotówkowe to bardziej rachunki bieżące a nie te do zbierania pieniędzy i ich oszczędzania.

Rachunki te praktycznie zawsze jeśli posiadają oprocentowanie mają je mniejsze niż stopa inflacji. Na tych rachunkach się nie zarabia a środki tam leżące przez rok tracą na swojej wartości.

Rachunki gotówkowe są wyposażone w karty kredytowe lub debetowe i z nich można rozliczać się za kupione zakupy w sklepach. Większość osób na tym typie kont trzyma tylko tyle pieniędzy ile potrzebuje na określony czas, przykładowo miesięczny. Reszta środków dobrze gdy jest wpłacana na konta oszczędzające o wyższym oprocentowaniu.

Konta gotówkowe to obecnie jedna z najbardziej licznych grup w ofertach banków. Tego typu rachunek powinien być prowadzony oczywiście bezpłatnie i mieć dostęp do bankowości internetowej. Ten typ konta obsługuje z reguły też zlecenia stałe i inne działania jakie można zaplanować na środkach finansowych, wykonywane automatycznie cyklicznie.

Rachunki gotówkowe warto wybierać o korzystnych warunkach dla siebie. Wiele banków kusi zwrotami kosztów czy pieniądzmi dodatkowymi, warto jednak przeczytać na jakich zasadach to polega. Najbardziej atrakcyjną formą jest darmowe konto gotówkowe z subkontem oszczędnościowym wraz z dostępem do internetu lub konto gotówkowe o wyższym oprocentowaniu niż stopa inflacji.

O rachunkach gotówkowych warto przeczytać więcej oraz o tym gdzie warto wybrać taki typ konta. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: