Co to jest konto i rachunek oszczędnościowy

Rachunek oszczędnościowy w bankuKonta i rachunki oszczędnościowe (oszczędzające) to jedno i to samo. Charakteryzują się tym, że na ich rachunkach jest oprocentowanie włożonych środków finansowych (gotówki) większe niż stopa rocznej inflacji.

Konta tego typu nazywają się oszczędnościowi z tego powodu że pieniądze jakie się na nich znajdują nie tracą na wartości z przyczyn inflacji a nawet powoli powiększają kapitał.

Konta (rachunki) oszczędnościowe – nie są dostępne we wszystkich bankach. Warto sprawdzić oferty banków, aby wybrać najlepszy rodzaj konta oszczędzającego. Do wyboru mamy obecnie bardzo wiele rożnych banków, ale tylko kilka konkuruje z sobą pod względem tego typu rachunków.

Konta oszczędzające są dostępne tylko dla klientów indywidualnych zwanych też detalicznymi. Czyli dostępne są dla osób a nie firm i organizacji. Konta tego typu to najlepszą alternatywa do przechowywania swoich pieniędzy jeśli nie chce się ryzykować nimi na inwestycje.

Konta oszczędnościowe mają to do siebie, że pieniądze jakie się na nich znajdują generują lekki zysk. Warto zwracać uwagę jakie się wybiera konto oszczędzające, powinny być po pierwsze prowadzone darmowo i mieć dostęp do bankowości internetowej. Co więcej konto oszczędzające dobrze gdy posiada drugie subkonto gotówkowe – czyli konto do wszelkich operacji finansowych.

Zazwyczaj rachunki oszczędnościowe nie posiadają widoczności w bankomatach, także przelewy z nich wychodzące na inny rachunek niż drugie własne konto są płatne. Dlatego warto zadbać o to, aby w pakiecie było konto oszczędzające oraz konto gotówkowe. Warto też przeczytać o koncie i jego oprocentowaniu oraz jego ewentualnych opłatach.

Najlepiej gdy konto oszczędnościowe posiada dzienną kapitalizację odsetek za środki jakie się na nim znajdują. Rachunków oszczędzających jest kilka wartych polecania – warto ich poszukać w popularnych bankach, porównując wszystkie oferty aby wybrać tą najlepszą.

Konta oszczędzające to bardzo dobre rozwiązanie do gromadzenia pieniędzy o czym wskazuje jego sama nazwa. O tym jakie konkretnie konta oszczędzające są najlepsze i gdzie warto ich szukać warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Otrav pisze:

    Warto dodać, że teraz w tych czasach praktycznie nie warto trzymać gotówki na rachunkach w banku. Oprocentowanie jest znacznie mniejsze niż inflacja. Lepiej karzą złotówkę w coś inwestować. W zależności od tego ile jej mamy wybierać to na co ją przeznaczyć. To nie te czasy co kiedyś, że można mieć pieniądze i one nie tracą na wartości. Im dłużej i więcej ich trzymamy tym więcej tracimy gotówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *