Co to jest łowienie ryb z gruntu

Ryby z gruntuŁowienie ryb z tak zwanego gruntu to specjalna metoda połowu. Polega na wykorzystaniu sprzętu wędkarskiego w szczególności do połowu przy dnie lub w zawieszeniu niedaleko dna zbiornika wodnego w danym miejscu.

Do tej metody można wykorzystać spławik ale nie jest on zawsze konieczny – konieczne za to są obciążniki nad przynętą.

Z reguły tego typu połowy są kierowane na ryby drapieżne, lub te żerujące bliżej dana wody. Do tego typu połowu można wykorzystać praktycznie każdy typ wędki, jednak najczęściej poluje się tym na ryby większe przez co wędka powinna być dość wytrzymała.

Istotną sprawę stanowi obciążenie na żyłce. Im jest one większe, to tym dalej można zarzucić przynętę oraz będzie ona szybciej schodziła na dno.

Także będzie miała mniejszy efekt wynurzenia podczas zwijania żyłki – co jest szczególnie istotne w polowaniu na ryby drapieżne stosując przykładowo błysk i inne urządzenia.

Do zestawu można dołączyć także koszyki jakie mogą zanęcać ryby do brania. Koszyczki z prowiantem są zanurzone niedaleko haczyka, przez co blisko nich zaczyna kręcić się ryba. Jest to dobre rozwiązanie jakie skutecznie zwiększa ilość potencjalnych brań ryby. Ważne aby w koszyczku zanęcającym była ta sama lub podobna karma co na haczyku.

Warto także zwrócić uwagę na miejsce gdzie prowadzi się połów tego typu. Dno nie powinno być z zaczepami, czyli zanurzonymi gałęziami czy wodorostami, jakie łatwo mogą się mocną zaplątać w przynętę a tym samym utrudnić wyjęcie zestawu lub zacinanie ryby.

Dno powinno być raczej bez dużego ryzyka nieplanowanego zaczepu.

Łowienie z gruntu szczególnie prowadzi się na z reguły sporej odległości od wybrzeża. Może być wykonywane z mola czy łódki lub na dalekim zarzucenie od brzegu czy stojąc przy przerębli lodu. Po to aby w danymi miejscu woda była głębsza. Jest to dobra metoda i warto o niej przeczytać znacznie więcej. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.