Co to jest Nepotyzm

NepotyczneNepotyzm jest to oznaczenie faworyzowania kogoś znajomego czy szczególnie osoby z własnej rodziny. W Polsce można użyć do tego powiedzenia „Po plecach lub ma kogoś za plecami”.

Nepotyzm jest powszechny w krajach słabo lub średnio rozwiniętych o słabym rozwoju kultury społecznej. W Polsce nepotyzm jest bardzo powszechny i można go spotkać praktycznie na każdym kroku. Nepotyzm ma bardzo wiele negatywnych następstw w skali makro o których większość osób nie zdaje sobie sprawy.

Do czego doprowadza nepotyzm – jest to takie zachowanie lub działania które osłabiają strukturę społecznościową kraju. Osoby posiadające lepsze kwalifikacje i predyspozycje są ignorowani na rzecz tych z mniejszymi możliwościami zawodowymi. Działania nepotyczne skutkują nie tylko negatywnie na społeczeństwo ale i na miejsce pracy w której zatrudnia się taką osobę.

Przeprowadzając nabór na konkretne stanowisko wybiera się najbardziej kompetentną osobę i najlepiej pasującą. W przypadku nepotyzmu jest to osoba prawie zawsze osiągająca słabsze wyniki w pracy, która otrzymała tylko to stanowisko dzięki temu ze kogoś zna i ktoś ją polecił. To także więc wpływa na osłabienie pozycji zakładu.

Nepotyzm jest to zachowanie zaliczane na całym świecie do nieetycznych. Odnosi się one jednak z reguły do insynuacji i firm państwowych czyli całego sektora publicznego. Nepotyzmem ciężko jest nazwać sytuację w której osoba prowadząca własną firmę zatrudnia na kierownicze stanowisko swojego brata – tutaj sam jest odpowiedzialna za wynika własnej firmy i jej działania.

Nepotyzm szczególnie dotyka urzędów i instytucji w Polsce oraz działań, zleceń, pomocy finansowych. Nepotyzm wykryty powinien być karany w polskim prawie, obecnie jest to kwestia z nieustalonymi konsekwencjami, ale miejmy nadzieję że to się zmieni. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Bavro pisze:

    Wystarczy zobaczyć na rząd i urzędy w polsce. Nepotyzm w czystej postaci i w najbardziej bezczelny sposób. Wklejanie tam swojej rodziny na wszystkie dobrze płatne stołki z czego wszyscy to nieudacznicy bo po rodzinie a nie konkursie kompetencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *