Co to jest norma GDA w jedzeniu

GDA normaW żywności występuje coś takiego jak normy określone na bazie średniej szacunkowej osoby płci męskiej żeńskiej. Normy żywności tego typu określa się mianem GDA.

Normy te wyznaczane są po to, aby dać wyznacznik wartości odżywczych niezbędnych dla danej osoby w ciągu dobry.

Całość ma na celu pokazanie norm żywieniowych na dane składniki względem dnia, jakie powinno się przyjmować aby być zdrowym i jakich tym samym nie przekraczać.

Jest to wartość umowna gdyż wielkość organizmu, tryb jego pracy i wysiłku jest rożny u osób dlatego wartości są tylko wyznacznikiem średnim.

Oznaczenie te wykorzystuje się szczególnie na produktach żywnościowych nabywanych w sklepach. Tam zazwyczaj jest rozpisana tabelka z zawartością danych składników w produkcie oraz czasami łączna zawartością procentowa na daną porcję lub wagę.

Normy GDA pozwalają szybko oszacować czy dany produkt jest mocno kaloryczny, czy ma wiele tłuszczu oraz innych elementów przekraczających dawki dziennego zapotrzebowania.

Producenci oczywiście starają się przedstawiać często dane w sposób mało zrozumiały lub według innych niż sugerowane przeliczniki – dlatego trzeba czytać dokładnie oznaczenia względem danych proporcji.

Normy GDA są bez wątpienia przydatne ale nie wpływają w żadnej sposób na polepszenie jakości odżywiania się osób czy wybierania lepszych produktów względem tego co w nich znajdziemy. Natomiast często są przeglądane przez osoby stosujące się do danych diet i wyznaczników żywieniowych. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *