Co to jest praca na czarno – zalety i wady

Praca bez umowyPraca na czarno jest to swobodne określenie takiej sytuacji, gdzie pracodawca zatrudnia pracownika bez podpisywania żadnych dokumentów i zgłaszania pracownika do ubezpieczenia.

Osoba pracująca na czarno czyli często w tak zwanej szarej strefie nie otrzymuje żadnych świadczeń socjalnych ze stosunku pracy. Jest o osoba dla urzędu jako bezrobotna.

Warto wspomnieć o tym, że praca na czarno jest zakazana. Powodem jej nielegalności oficjalnie przyjmuje się że jest fakt braku ochrony dobra pracownika w każdym aspekcie typowego zatrudnienia jawnego na dowolną umowę o pracę. Także chodzi tutaj o pieniądze – czyli pracodawca mający pracownika na czarno nie musi opłacać za niego składek ubezpieczeniowych, zdrowotnych i żadnych innych.

Praca na czarno jest jednak bardzo niebezpieczna. Zaleca się omijanie tego typu ofert z wielu powodów. Największym zagrożeniem pracy wykonywanej w sposób niejawny jest fakt, że pracodawca może nie wypłacić wynagrodzenia za pracę.

Chodzi tutaj o typowe oszustwo, że po wykonaniu pracy nie otrzyma się za nie wypłaty. Wtedy warto zgłaszać sprawę na policję lub sądu – nawet oświadczyć że miało się dostać umowę – mimo braku tej kwestii – powód jest prosty, nauka pracodawcy uczciwości.

Warto także pamiętać że jeśli się zdarzy wypadek w miejscu pracy to nie ma się od niego ubezpieczenia. Praca na czarno jest porównywalna do incognito  w dodatku nielegalna. Zaletą tego typu zatrudnienia o ile pracuje się u uczciwego pracodawcy względem pracownika jest możliwość w teorii większych zarobków.

Pracodawca przez to że nie musi się rozliczać z urzędami za pracownika (czyli tracić podobnej kwoty jaką jest podstawa wynagrodzenia) może wypłacać więcej pieniędzy pracującemu.

Jednakże taka praca nie jest pewna, nie ma się ochrony praw pracowniczych, nie odkładają się składki na świadczenia socjalne i emerytalne i rentowe. Praca na czarno jest więc tylko ewentualną opcją jeśli staje się koniecznością. W innych wypadkach warto omijać takie oferty pracy. Zapraszamy do przeczytania kolejnych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Jeden komentarz

  1. Dagmara pisze:

    Na czarno w szarej strefie warto pracować jak praca jest bezpieczna. Ale absolutnie nie warto jak jest to na budowie i tego typu miejscach gdzie przy wypadku zostajemy w placem w przysłowiowej .. Bardzo ważne jest to czy będzie odszkodowanie i ubezpieczenie przy wypadku przy pracy czy też nie. Na czarno nie mamy nic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: