Co to jest słowność i niesłowność

NiesłownośćBardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważna jest słowność – oznaczająca pokrycie słów czynami. Z czasem czyli gdy człowiek staje się bardziej dojrzały zwraca na coś takiego coraz większą uwagę i przez tą rzecz zaczyna postrzegać ludzi i ich oceniać.

Jest to taka cecha że osoby które mówią coś a robią coś potem innego lub tego wcale nie robią co mówiły są postrzegane jako towarzystwo mało wartościowe a nawet nieciekawe w codziennym otoczeniu.

Osoba słowna to taka która przykładowo umawia się na spotkanie na godzinę 20 i mimo nagłego rozpadania się deszczu pojawia się na spotkaniu o wyznaczonej porze i miejscu. Jaka jest niesłowna to nie trzeba wyjaśniać.

Gdy chodzi o faceta który nie przyjdzie i tłumaczy się pogodą to znaczy że to fajtłapa i osoba jakby zniewieściała. Gdy chodzi o kobietę nie przychodzącą i tłumaczącą się pogodą o ile nie dała znać o tym wcześniej niż czas dotarcia drugiej osoby na spotkanie to także nie ciekawa osoba. Nie chodzi tutaj o to aby chodzić po deszczu i w burzy ale o krycie słów czynami.

Bardzo wiele osób obgaduje osobę trzecią a za kilka chwil z tą obgadaną jest jak najlepsi przyjaciele. Ile osób mówi coś dla samej mowy a nie ma to wartości i pokrycia. Nie dotrzymanie słowa lub tego co było słowną wypowiedzią że coś się zrobi itd – jest brakiem szacunku dla odbiorcy tego przekazu czyli słuchacza.

Można niesłowność podzielić na 3 grupy:

1. Ci co gadają nie znając dokładnie tematu – czyli wynika to z braku wiedzy i  nie może mieć pokrycia
2. Ci co gadają a nie znają odpowiedzi pomimo tego że wygłaszają rozwiązania
3. Ci co gadają a ich słowa są wypowiadane po to że lubią słuchać siebie samych – i nie mają nigdy pokrycia w czynach. np. Pomaluje jutro płot (wie jak ale tego nie zrobi a gada tak aby gadać). Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Sadzyn

    W naszych czasach to bardzo ważne zagadnienie. Wiele osób mam wrażenie że teraz nie ma słowności w tym co mówi. Ale też sporo młodych jest o postawie patriotycznej i godnych zaufania rozumiejąc obowiązki i że słowo jest ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.