Co to jest stereotyp i przykłady stereotypów
Stereotypy to określenie na postrzeganie spraw ze względu na własne przekonania, ale gdy te postrzegania nie potwierdzone są żadnymi dowodami.
W skrócie można go określić jako przekonania o czymś a nie fakty wynikające z doświadczeń.
Stereotyp to bardzo niebezpieczne nastawienie, o którym prawie każda osoba je posiadająca nie zdaje sobie nawet sprawy. W największej mierze stereotypy odnoszą się do spraw etnicznych i kulturowych.
To czego się przykładowo nie zna lub ma o czym małe pojęcie, wtedy często może być wyjaśniane czy określane właśnie stereotypem – wyrobieniu zdania na jakiś temat bez żadnej podstawy wynikającej z doświadczeń. Stereotypy mogą występować w dwóch rodzajach: czyli pierwotne – jakie sobie sama osoba wyrobi na temat jakiś spraw oraz wtóre, czyli te przyjęte od innych osób.
Przykładem stereotypu można określić stwierdzenia: Każdy bezdomny to pijak lub brudas, Rosjanie alkoholicy lub Cyganie złodzieje. Stereotypy mają to do siebie, że z reguły nie dotyczą wyrobionego zdania w sposób pozytywny a prawie zawsze w negatywny. Innym przykładem może być stwierdzenie że każda osoba o skórze czarnej dobrze gra w koszykówkę lub pochodząca z dalekiego wschodu je ryż.
Popularnym krajowym stereotypem ujmowanym nawet w kawałach jest twierdzenie, że policjanci to idioci. Najbardziej znanym na świecie jest określenie że “ blondynki są głupsze a rude wredne”. To oczywiście nie jest prawdą, ale zostało wyrobione na przestrzeni dziejów i było często powielane. Także podpiąć można tutaj stwierdzenie że każda osoba oczytana jest mądra lub jeszcze bardziej inteligentna.
Przykładem stereotypu jest także stwierdzenie, że “każdy duchowny jest pobożny lub dobry” – oczywiście jest to niemierzalne i na logikę nieprawdziwe. Kolejnym znanym stereotypem jest określenie “kobiety kierują samochód gorzej niż mężczyźni” co także nie jest prawdą ani faktem, który da się logicznie zmierzyć.
Aby się uwolnić od złych przypuszczeń, należy opierać się tylko na faktach stwierdzanych. Natomiast nigdy przyjmować już danego punktu widzenia bez zbadania jakieś sprawy lub po usłyszeniu od innej osoby danego zdania. Zapraszamy do przeczytania kolejnych tematów.