Co to jest stopa procentowa – oprocentowania

OprocentowanieStopa procentowa to określenie stosowane do różnicy kapitału wkładanego względem kapitału zwrotnego. Stopa oprocentowania zawsze odnosi się do jakiejś skali czasowej, przykładowo miesięcznej, rocznej lub wieloletniej.

Warto także zwracać uwagę na to czy oprocentowanie jest stałe czy zmienne. Zmienne stopy oprocentowania zazwyczaj kryją w sobie mniejsze stawki i z reguły są mniej korzystne.

Czym jest oprocentowanie – to ilość zysku kapitału zwrotnego względem włożonych środków. Przykładowo wkładamy do banku 1000 zł, jeśli oprocentowanie wynosi 10% w skali rocznej – oznacza to że otrzymamy zwrot środków po roku w wysokości 1000 zł wpłaconych + 100 zł jako środki z oprocentowania.

Razem otrzymamy więc 1100 zł po roku czasu. Warto dodać że w tym przypadku oprocentowanie jest stałe i łato je wyliczyć, oprocentowania zmienne są stosowane po to, aby zmylić optycznie swoją wielkością – zazwyczaj ich średnia wynosi mniej niż w przypadku oferty tylko oprocentowania stałego.

Stopy procentowe odnoszą się zarówno do pieniędzy wpłacanych do banku jak i pożyczek oraz kredytów. Czyli oprocentowanie ma zastosowanie w pieniądzach które się pożycza bankowi na przechowanie jak i pożyczonych z dowolnego źródła.

Procenty powinno się przeliczać zawsze na prostej zasadzie: środki włożone lub pożyczone oraz mnożenie przez stopę oprocentowania na dany okres czasu. W takim prostym działaniu wychodzi czy dany kredyt jest opłacalny lub czy pożyczka jest na korzystnych zasadach.

Wiele banków stosuje niskie oprocentowania na rachunkach bankowych. W oprocentowaniu bierze udział jeszcze jeden bardzo ważny czynnik. Czynnikiem tym jest inflacja. Jeśli roczna stopa inflacji jest wyższa niż stopa oprocentowania rachunku bankowego, oznacza to że pieniądze na rachunku bankowym tracą na wartości – jest ich coraz mniej. Stopa inflacji ma zastosowania także do wkładanych pieniędzy do banku jak i w przypadku pożyczanych pieniędzy na okres dłuższy niż rok.

Generalnie im dłuższy okres dotyczący pieniędzy tym większe znaczenie ma stopa oprocentowania jak i stopa inflacji. Oprocentowanie należy zawsze sprawdzać i obliczać aby dobrze wybrać zarówno inwestycje, pożyczki, kredyty czy rachunek do przetrzymywania pieniędzy w banku. O stopach procentowych oraz korzystnych ofertach warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: