Co to jest tolerancja

Tolerancja osóbTolerancja to pojęcie bardzo szerokie i może się odnosić do wielu rzeczy. Zazwyczaj określa się nim takie zachowania które są pozytywne, jednakże tolerancja może odnosić się także do spraw negatywnych.

Tolerancja jest słowem pochodnym od tolerowanie – czyli dopuszczanie czy akceptowanie i nie zgłaszanie sprzeciwów w sprawach jakie określa się w zasięgu tolerowania czy akceptowania.

Tolerancja o zabarwieniu pozytywnym będzie dotyczyć spraw, takich jak nie posiadanie sprzeciwu co do akceptowania jakiś osób ze względu na ich pochodzenie czy rasę. Chodzi tutaj o równe traktowanie wszystkich osób i nie patrzenie na nikogo z góry ze względu na status społeczny oraz pochodzenie.

Także tolerowanie upodobań mieszczących się w granicach rozsądku. W tym zakresie należy także rozumieć akceptowanie innych wyznań religijnych oraz przekonań społecznych.

Tolerancja może mieć także negatywne zabarwienie. Chodzi tutaj o dopuszczanie czy nawet zezwalanie na zachowania nieetyczne. Tolerowanie znęcania się nad innymi, niewolnictwa, zbrodni czy zachowań łamiących prawa i dobra innych osób. Tolerowanie takich zachowań nie możne być określane pozytywnym określeniem – bo dotyczy rzeczy ewidentnie złych i niegodnych akceptacji społecznej.

Całe pojęcie tolerowania jest skomplikowane, nie da się jednoznacznie określić barier ich pozytywnej i negatywnej strony. Jednakże przyjmuje się, że dotyczy to spraw które są ewidentne, nie pozostawiające wątpliwości co do określonego charakteru rzeczy.

Słowa tolerancji więc nie powinno się używać do każdej sytuacji i nie może być usprawiedliwieniem na zezwalanie złych zachowań innych osób.

Jest to zagadnienie trudne ale z pewnością każda osoba jest w stanie rozdzielić to co można określić jako cecha pozytywna oraz negatywna w tym zakresie. Warto przemyśleć co powinno się tolerować a czego już nie, oraz jakie są uzasadnienia podejmowania takich decyzji. Zapraszamy do przeczytania kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *