Co to jest turystyka wiejska

Turystyka na wsiTurystyka wiejska to specyficzny dział form turyzmu. Dotyczy ona w szczególności obszarów wiejskich wśród których są ciekawe warunki środowiska naturalnego, jego potencjał oraz walor.

Turystyka ta powstała aby zatrzymać pustoszenie niektórych wsi, przez stworzenie na nich miejsca pracy w postaci oferty wypoczynkowej i turystycznej.

Turystyka wiejska jest kierowa przede wszystkim do mieszkańców dużych aglomeracji miejskich, którzy na co dzień nie mają kontaktu z przyrodą w takiej szerokiej formie ani dostępu do tego typu rekreacji.

Cały ten dział turystyki opiera się o wartościowe miejsca z dużym dostępem do przyrody – mimo, że nie jest to wytyczną do miejscowości gdzie może powstać taki dział turystyki.

Tego typu miejsca zapewniają wypoczynek w szczególności w kontakcie z naturą na skład którego mogą wchodzić spacery, wycieczki rowerowe, jazda konna, łowienie ryb, rekreacja nad wodą czy w innych okolicach. Całość ściśle związana z zasobem waloru naturalnego.

Turystyka ta cieszy się stabilnym powodzeniem, aczkolwiek nie jest to jej najpopularniejsza forma. Na skład turystyki wiejskiej wchodzi także Agroturystyka opierająca się na bardziej wyszczególnionych zasadach.

Mianowicie może się ona dobywać tylko w gospodarstwach rolniczych czy agracyjnych lub o zajęciach kulturowych rejonu – mimo że wiele ośrodków nie spełnia tych norm, także jest tam kultywowana agroturystyka z większym ukierunkowaniem na wiejską.

W turystyce wiejskiej oferowane są standardowo noclegi oraz wyżywienie na ośrodku. Także powinny być zapewnione inne elementy już w cenie spędzania pobytu, takie jak przykładowo rowery, grill, wędki, sprzęt plażowy jeśli jest w pobliżu zbiornika wodnego, piłki, stół do tenisa ze sprzętem potrzebnym do gry, miejsce na ognisko i tego typu elementy.

Turystyka ta także musi trzymać standardy, aby być atrakcyjna ofertą wartą wybierania. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.