Co to jest zazdrość – kiedy powstaje i jak ją pokonać

ZazdrośnicyZazdrość to bardzo skomplikowane uczucie, mogące mieć bardzo różnorodne podstawy. Zazwyczaj występuje ona w kwestiach materialnych, ale nie jest to jej jedyna podstawa. Zazdrość jest na tyle skomplikowana że dotyka wszystkich osób w mniejszym lub większym stopniu.

Uczucie takie może rodzić się latami i rozwijać na coraz większe stopnie zaangażowania psychicznego.

Wielu naukowców nazywa zazdrość swoistego rodzaju chorobą, gdyż tak samo jak inne typowe schorzenia może ona toczyć i doprowadzać do wyniszczenia – w tym przypadku wyniszczając osobowość oraz stan umysłu. Uczucie to rodzi się powoli, gdzie powstaje jakiś punkt zapalny.

Najgorsze jest to, że takie odczucie może prowadzić do destrukcji kontaktów towarzyskich oraz motywować wręcz do fałszywych zachowań względem innych ludzi – szczególnie tych którym się czegoś zaczyna zazdrościć.

Można ją podzielić na jawną, czyli taką z której zdaje się dobrze sprawę – na przykład ktoś ma coś co sami byśmy chcieli posiadać. Lub niejawną z której nie zdaje się nawet sprawy. Zazdrość często jest nieuchwytna dla osoby która ją odczuwa, chodzi o to, że osoba która czegoś zazdrości innej osobie, nawet często nie zdaje sobie z tego sprawy. Jest to coś ukrytego na głębszych poziomach świadomości.

Sama zazdrość jest zawsze określana jako uczycie negatywne, często ktoś kto ją posiada postępuje nieszczerze względem osoby do której ją wyznaje. Przyjmują wtedy takie osoby kilka różnych postaw postępowania: umniejszanie zasług innych i ich osiągi oraz ambicje, wyśmiewają inne osoby i ich działania, czują dużą barierę i niechęć do tych osób, starają się unikać tych osób lub działają specjalnie na szkodę dych osób na różnych płaszczyznach życia.

Uczucie to dotyczy prawie zawsze osób, które czują się niedowartościowane, często takich którzy też nic nie robią po za standardowym życiem jakie mają prawie wszystkie inne osoby. Celem ataków zazdrości są zawsze te jednostki, które coś osiągnęły lub posiadają ciekawego, ewentualnie robią coś oryginalnego i wyróżniającego tą osobę z tłumów osób pozostałych. Uczucie zazdrości więc zawsze ma duże zabawienie złymi emocjami i jest postrzegane jako bardzo negatywne.

Należy zdecydowanie z tym walczyć. Aby walczyć z zazdrością należy zdać sobie sprawę co tak naprawdę ją wywołuje. Następnie starać się osiągnąć to czego też się zazdrości własną pracą i zaangażowaniem. Każdy poradzi sobie z pokonaniem tego złego odczucia, tylko trzeba zdać sobie sprawę z jego śmieszności. Zapraszamy do przeczytania kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *