Co to są formy do wtryskarek?
Produkcja wyrobów z plastiku na szeroką skalę nie byłaby możliwa bez nowoczesnego zaplecza przemysłowego umożliwiającego automatyzację obróbki tworzyw sztucznych.
Głównym elementem tego zaplecza jest wtryskarka, maszyna odpowiadająca za termoformowanie plastiku, czyli nadawanie mu określonego kształtu. Głównym elementem wtryskarki natomiast są formy wtryskowe.
Czym są i jak działają formy wtryskowe?
Formy wtryskowe to komponenty znajdujące się we wnętrzu wtryskarki, składające się z jednego, kilku lub kilkunastu gniazd formujących, układu wlewowego, układu chłodzenia, układu wypychania wypraski i usuwania wlewka, napędów płyt i segmentów (opcjonalnie) oraz obudowy.
W trakcie procesu obróbki tworzyw sztucznych gniazda form wypełniane są uplastycznionym wcześniej surowcem, który przybiera ich kształt, a następnie jest schładzany w celu jego utrwalenia – w efekcie otrzymujemy gotowy wyrób zwany wypraską. Formy do wtryskarek dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: zimnokanałowe i gorącokanałowe. Zastosowanie formy zimnokanałowej wiąże się z mniejszym wydatkiem na zakup, a jednocześnie wyższymi kosztami eksploatacji i większymi nakładami pracy.
Formy gorącokanałowe natomiast są droższe, ale za to obniżają wydatki na eksploatację i wymagają mniej pracochłonnej obsługi. Wybór konkretnego rodzaju formy zależy od specyfiki danego zakładu produkcyjnego i indywidualnych preferencji jego kierownictwa.
Jak wygląda produkcja form wtryskowych?
Formy do wtryskarek produkowane są na zamówienie. Ich projektowaniem i budową zajmują się wykwalifikowani w tym zakresie specjaliści. W porozumieniu z klientem tworzą oni najpierw wstępną koncepcję formy i opracowują jej dokumentację techniczną, a następnie budują prototyp i poddają go testom, których celem jest sprawdzenie jego działania w praktyce.
Jeśli powstała przy jego użyciu wypraska nie spełnia wymaganych norm, prototyp jest udoskonalany i ponownie testowany, a jeśli ma dokładnie takie parametry, jakie mieć powinna, gotowa forma trafia w ręce klienta. Produkcja pojedynczej formy wtryskowej trwa zwykle od kilku do kilkunastu tygodni, jest to bowiem niezwykle skomplikowany proces.
Wybór odpowiedniej formy wtryskowej
Wybór odpowiednich form do wtryskarek nie jest łatwy, ponieważ zależy od wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. Z pomocą w podjęciu tej decyzji przychodzi Stexor.pl. Wtryskarki oraz peryfieria w swojej ofercie posiadają od 2010 roku i śmiało można ich nazwać specjalistami w tej branży.