Co to są uczucia platoniczne

UczuciaUczucia platoniczne są to uczucia szczere i bardzo mocne ale nie mają one w sobie zabarwienia erotycznego ani seksualnego.

Uczuciami takimi obdarowuje się nie tyle co rodzinę (w przypadku rodziny są to uczucia rodzinne pochodzące z więzi rodzinnej) co osobę płci nam pasującej do związków partnerskich.

Uczucia platoniczne powstają przez sam fakt gdy daną osobę uważa się za  ogólnie wspaniałą do której ma się te uczucia. Platoniczność polega na tym iż nie staramy się zdobywać tej osoby ani jej nie adorujemy, jednakże troszczymy się o tę osobę i dbamy o nią.

Co występuje w uczucia platonicznych – w uczuciach platonicznych nigdy nie dochodzi do sytuacji spięcia erotycznego czyli chęci posiadania. Uczucia te mają wszystkie elementy prawdziwej miłości do osoby, jest w nich troska i obawa ale nigdy nie ma zazdrości czy pożądania.

W przypadku odczuć platonicznych często osoba darząca takim uczuciem myśli o tej drugiej, zastanawia się przykładowo co ta druga osoba robi w danej chwili, jak jej mija dzień itp. Uczucia te są bardzo unikatowe, ich bardzo rzadkie występowanie jest więc czymś wyjątkowym. Uczucia platoniczne można porównać do przyjaźni choć są one od niej mocniejsze.

Sama istota występowania tych uczuć jest na tyle niespotykana, że ciężko jest aby występowała w obu osobach w ten sam sposób. Przeważnie jest tak że jedna z stron ma inne uczucia i wtedy krzywdzą się obie strony nieświadomie.

W uczuciach platonicznych należy na samym początku określić że posiada się tylko takie uczucia do tej drugiej osoby, w innych wypadkach zawsze następuje zawód i rozczarowanie a często i rozpad znajomości. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.