Co to znaczy targowanie i jak to robić

Targowanie i sposobyTargowanie się jest to pojęcie zazwyczaj wiązane tylko z handlem i wymianą. Prawda jest taka że targowanie jest dużo szerszą dziedziną niż wydaje się na pierwszy rzut oka.

Targowanie oznacza także sztukę osiągania pewnych kompromisów i realizowanie celów drogą negocjacji. Targowanie zarówno występuje w przypadku rzeczy powiązanych z gotówką jak i każdą dowolną dziedziną życia gdzie można negocjować.

Na czym polega targowanie się – targowanie polega głównie na tym aby osiągnąć jak najwięcej zysków przez jak najmniejszy wkład własny. Targowanie nie jest sprawą oszustwa czy wyłudzenia, jest to sprawa dotycząca osiągnięcia kompromisu między stronami które podchodzą do targów. W targowaniu występują dwie cechy a są nimi przede wszystkim propozycja oraz akceptacja lub odrzucenie propozycji.

Targowanie może dotyczyć każdej dziedziny nawet prac domowych czego przykładem jest. Ja ugotuję obiad ty poodkurzasz i pościerasz kurze. Kwestia czy obie strony na to przystaną, jeśli tak to będzie targ udany. W targowaniu nie chodzi o to aby wyzyskać osobę lecz aby znaleźć najlepszy punkt dla obu stron który będzie dla obu zadowalający.

Istnieje teoria że dobry targ to taki w którym dwie strony po zakończanym targu sukcesem czują niedosyt. Polega to na tym że jedna osoba żałuje że nie była twardsza w targach, a druga że nie utargowała trochę jeszcze więcej – jest to psychologiczne określenie punktu równowagi w targowaniu się.

Kto może się targować – targują się wszyscy, nawet w szkołach występują targi ocenami – więc robi to każdy. Reguła jednak odnosi się do pewnego stanu. Stanem tym jest posiadanie czegoś co chce także posiadać inna osoba. Można jej tego użyczyć na zasadzie pożyczenia, dania lub powielenia. Kwestią jest tylko to ile dana z stron jest w stanie utargować oraz ile druga jest w stanie opuścić.

Targowanie jest sztuką która ma wiekowe tradycje i zasady. Aby dobrze się targować tak samo jak w każdej dziedzinie trzeba mieć doświadczenie które nabywa się przez praktykę. Warto więc wybrać się i zacząć się targować gdyż wiele można zyskać.

Pamiętajmy że targ odbywał się tylko między zainteresowanym a osoba do której coś należy lub tym rozporządza nigdy z jej pośrednikami. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: