Co warto wiedzieć o druku 3D przed zakupem pierwszej drukarki?

Drukarka 3DDruk 3D stał się popularnym sposobem na tworzenie różnorodnych obiektów. Jest niesamowicie uniwersalny, ponieważ wystarczy odpowiedni sprzęt, by stworzyć niemal wszystko: od precyzyjnych, maleńkich trybików, aż po rozbudowane konstrukcje.

Jeśli i ty jesteś zainteresowany tą metodą tworzenia przedmiotów, na pewno chcesz na początek co nieco o niej wiedzieć. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla ciebie ten krótki artykuł.

Dwie metody druku 3D

Na samym początku musisz poznać podstawowe techniki drukowania. Pierwsza z nich to FDM (fused deposition modeling), a druga STL (stereolitography). Każda z tych metod charakteryzuje się specyficznymi cechami i wpływa na to, co można z ich pomocą uzyskać.

FDM to metoda, która polega na stopniowym dodawaniu warstw materiału na już wcześniej nałożone. FDM wykorzystuje do przekształcania projektów na przedmioty filamenty, które również charakteryzują się różnymi właściwościami. Metoda pozwala na uzyskanie gotowych przedmiotów, bez konieczności dalszego ich przygotowywania.

Z kolei STL to metoda oparta o utwardzanie specjalnej żywicy (resin) za pomocą przesuwającej się wiązki światła. W ten sposób powstaje obiekt o bardzo jednolitej strukturze, na którym (prawie) nie widać warstw, jak ma to miejsce w przypadku FDM. Końcowe właściwości przedmiotu uzyskanego tą metodą zależą od właściwości resinu. Warto przy tym pamiętać, że STL wymaga późniejszego przygotowania uzyskanego przedmiotu poprzez jego wyprażenie i końcowe utwardzenie.

Projektowanie i tworzenie zgodnie z potrzebami

Drukarki 3D są tak bardzo popularne przede wszystkim dlatego, że pozwalają stworzyć dokładnie to, co jest nam potrzebne. Zasada ich działania jest niezwykle prosta: projektujemy w programie CAD trójwymiarowy model, opracowujemy go za pomocą specjalnego oprogramowania (slicera) tak, aby drukarka wiedziała, jak układać kolejne warstwy – a następnie drukujemy. W ten sposób można zyskać nawet najbardziej fantazyjne kształty i skomplikowane elementy.

Co więcej, cała procedura jest wysoce powtarzalna i precyzyjna. Dzięki temu każdy kolejny, wydrukowane z tego samego modelu przedmiot, będzie miał takie same wymiary i właściwości. Dodatkowym atutem jest przy tym szybkość drukowania oraz niska cena eksploatacji urządzenia.

Do czego w ogóle użyć drukarki 3D? Nasz pomysł: prototypy nowych obiektów

Drukarki 3D są chętnie wykorzystywane przez osoby zajmującej się rozwojem nowych metod pracy, innowacyjnych przedmiotów i rozwiązań przyszłości. Wykorzystanie drukarki 3D dostępnej w sklepie Botland jest sposobem na to, aby przygotować prototypowe rozwiązania w praktyce i następnie przetestować je w takich warunkach, jakie są do tego konieczne. Dzięki niej można nawet wypuścić na rynek pierwowzory i sprawdzić, jak zareaguje na nie szersze grono ludzi. Taki pilotaż na pewno pomoże w zebraniu cennych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *