Co wybrać aparat kompaktowy czy lustrzankę

Aparat lustrzankaWiele osób się zastanawia jaki aparat cyfrowy wybrać, chodzi tutaj o te kompaktowe i lustrzanki. Wybór jest dość trudny, gdyż każdy z tych modeli posiada inne zalety oraz swoje wady.

Aby dobrze podjąć decyzję, trzeba zawsze zapoznać się z szczegółowymi specyfikacjami produktu a następnie spisać swoje potrzeby. Następnie porównać, to z ofertą sprzętu i wybrać ten który okaże się dla nas samych bardziej korzystny.

Aparat kompaktowy czy lustrzanka – tutaj zwróćmy uwagę na fakt, że lustrzanki zawsze robią ładniejsze zdjęcia, mają możliwość uzyskania znacznie większej głębi ostrości oraz większą ilość mega pikseli. Także lustrzanki mają większą matrycę i teoretycznie fotografie jakie są z nich wykonane mają więcej detali.

Obraz z lustrzanek jest znacznie bardziej zbliżony do tego jaki się widzi z własnych oczu. Większość fotografów zawodowych wybiera lustrzanki, gdyż zdjęcia wykonane z tego typu aparatów są znacznie lepszej jakość w różnym naświetlaniu, niż te z aparatów kompaktowych.

Lustrzanka nie zawsze robi piękne zdjęcie, do tego także trzeba mieć umiejętności – to nie tylko sam aparat robi piękne zdjęcia, ale także jego odpowiednie ustawienia manualne. W przypadku lustrzanek wchodzą w grę możliwości wymiany obiektywów, na takie jaki są bardziej przydatne do potrzeb robienia konkretnych typów zdjęć. Jakość filmów także jest znacznie lepsza z tego typu aparatów – obraz jest bardziej krystaliczny.

Lustrzanka sama w sobie nie ma dużego powiększenia optycznego – to jakie posiada zależy od obiektywu. Obiektywy te lepszych firm znowu są bardzo drogie i często znacznie przewyższają cenę samego “body” czyli ciała aparatu.

Aparaty kompaktowe mają to, co jest w pewnym sensie przeciwieństwem lustrzanek. Mniej mega pikseli, przeważnie nie można w nich wymieniać obiektywów (chyba że są z generacji z wymianą optyką) oraz mają mniejsze matryce. Także fotografie z nich są słabszej jakości przy ich wielkich formatach oraz mniej detaliczne.

Aparat kompaktowy natomiast posiada bardzo duże rozbudowanie możliwości przetwarzania zdjęcia oraz wpływania na jego wykonanie. Przede wszystkim, może taki aparat posiadać bardzo duży zakres powiększenia optycznego – od 0 do przykładowo 50x – w lustrzance by wiązało się to z koniecznością posiadania bajecznie drogiego i wielkiego obiektywu na wygląd teleskopu.

Aparat kompaktowy może mieć w sobie wbudowanych wiele różnych urozmaiceń fotografii, efekty rybiego oka bez dodatkowego obiektywu, zmiany kolorów na fotce, stosowanie jednego koloru, efekty miniaturek itp itd. Aparat cyfrowy kompaktowy jest swoistego rodzaju przetwornicą zdjęć a zarazem mikserm możliwości graficznych. Jakość zdjęć w nowoczesnych modelach kompaktów także stoi na bardzo wysokim poziomie.

A więc jaki aparat fotograficzny wybrać – trzeba ocenić to, co jest najbardziej potrzebne i stwierdzić czy najwięcej zapełni potrzeb lustrzanka czy aparat kompaktowy.

Każdy z tych produktów jest inny i nie ma złotego środka na wszystkie potrzeby, trzeba przewartościować jeden z tych dwóch rodzajów aparatów oraz nabyć ten najbardziej nam odpowiadający. Zapraszamy do przeczytania pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *