Co wybrać laptop czy komputer stacjonarny

Laptopy i komputeryWiele osób się zastanawia czy lepiej posiadać laptopa czy tradycyjny komputer stacjonarny. Każdy z tych dwóch rodzajów komputerów ma swoje zalety i wady. To jaki sprzęt wybierzemy powinno być więc poprzedzone odpowiedzią na pytanie co potrzebujemy w komputerze.

Nie da się oceniać jedną miarą laptopów i komputerów stacjonarnych – każde z tych rozwiązań jest zupełnie odmienną konstrukcją w rozwiązaniach technicznych.

Zalety komputera stacjonarnego –  przede wszystkim trzeba powiedzieć że jest to jednostka którą łatwo jest rozbudowywać o bardzo potężne urządzenia. Z komputerów stacjonarnych możemy tworzyć serwery. Ich obudowa czyli stacja dysków ma wiele portów dzięki czemu łatwo jest wymieniać się na dyski twarde lub rozbudowywać nasz sprzęt o nowe podzespoły i dopalacze.

Są one rozwiązaniem mało wadliwym gdyż ich elementy nie są ściśnięte do mikro rozmiarów o tych samych parametrach. Łato jest go samemu składać i rozbudowywać nawet nie znając się na komputerach. W przypadku awarii łatwo jest zlokalizować jej przyczynę i ja naprawić.

Wady komputera stacjonarnego – to przede wszystkim jego wielkość oraz brak mobilności. Komputera takiego  raczej nigdzie nie zabieramy z sobą gdyż jest za duży wraz z podzespołami. Są to komputery zajmujące dużo miejsca, w których elementy wewnętrzne się kurzą i trzeba je oczyszczać co jakiś czas z kurzu. Często mają większy pobór energii od laptopów.

Zalety laptopów – laptopy to komputery przenośne więc bardzo mobilne. Ich wielkość i ciężar pozwala je zabierać wszędzie z sobą. Mają wbudowana baterię więc przez jakiś czas mogą działać bez zasilania elektrycznego z zewnątrz. Są to ciche maszyny o mniejszym poborze prądu od komputerów stacjonarnych.

Wady laptopów – są one mocno zabudowane więc gdy coś nawali ciężko jest samemu to naprawić. Ich zdolności rozbudowywania o nowy sprzęt są praktycznie niemożliwe z powodu braku na to dodatkowego miejsca. Są to komputery które potrzebują dobrej wentylacji gdyż potrafią się szybko grzać. Maja tendencje do mulenia się systemu w przypadku wielogodzinnego użytkowania pod rząd przez zagrzanie się elementów.

To jaki wybierzemy komputer powinno więc zależeć od tego co tak naprawdę potrzebujemy. Gdy często przemieszczamy się zawsze wybór pada na laptop, który można mieć pod ręką, powód jest prosty – coraz więcej miejsc w naszej podróży ma dostęp do Internetu a tym bardziej gniazdek energii.

W rzeczywistości laptopy są często komputerami droższymi o gorszych parametrach niż komputery stacjonarne składane ręcznie, ale za wygodę trzeba płacić, choć nie zawsze jest ona opłacalna. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.