Co wybrać śpiwór czy materac

Co do spaniaSą to dwa odmienne posłania, najczęściej stosowane w wypadach pod namiot czy do ośrodków nie oferujących pościeli do spania. Jeden jest bardziej całościowy i uniwersalny sam w sobie ale drugi może być mniejszy i wygodniejszy. Tutaj dokładnie przedstawione co daje nam śpiwór oraz materac a także ich wady i zalety.

Materac do spania – jest to łóżko zazwyczaj pompowane choć zdarzają się i z gąbki czy pianki. Same po złożeniu w wersjach pompowanych zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Materace szczególnie welurowe  są z cienkiej powłoki i bardzo lekkiej.

Same materace do spania trzeba pompować. To w przypadku jedno osobowego nie stanowi dużego wyzwania dla płuc a tym bardziej gdy ma się  specjalną pompkę.

Na materacach śpi się dość wygodnie, o ile są dłuższe niż my sami. Jeżeli materac jest krótszy od naszego ciała jest praktycznie gwarantowane że się nie wyśpi. Ważne aby nie były z wybojami – to także nie sprzyja w wygodnym rozłożeniu ciała, gdyż czujemy miejsca poduszek mocniej niż rowki wklęsłe.

Dobrze aby nie były to materace jednokomorowe – to znaczy z jednym wentylem do pompowania całości. Ilość komór powinna wymościć minimum 2 do 4.

Materace są różne, jedne z przyjemnym meszkiem dla ciała a inne szorstko nitkowane. Istotne w nich jest to, że stanowią tylko łóżko a nie coś do okrycia – przez co trzeba także brać do nich koce czy inne rzeczy aby się przykryć do snu.

Ich ogromną zaletą gdy jedziemy na przykład nad jezioro jest to że można na nich pływać w wodzie, czy opalać się pływając. Jest to na tyle istotne że w przypadku wyjazdów na kąpieliska raczej zawsze są wybierane materace niż śpiwory.

Warto wspomnieć że materace mogą być także w formie piankowej  – jest to pośrednie rozwiązanie które zajmuje sporo miejsca i nie może służyć do niczego innego niż za posłanie.

Śpiwory turystyczne – stanowią same w sobie posłanie i coś do nakrycia się. Tutaj mamy dużo rodzajów śpiworów. Od typu mumia do rurowych. Są one szczelnie zapinane wokół naszego ciała przez co będzie nam ciepło. Nie ma w  nich możliwości podczas snu na bezwiedne odkrycie się i przemarznięcie.

Osoba w nich śpiąca jest dość mocno skrępowana i gdy nie jest do tego przyzwyczajona może na początku sprawiać to problemy z snem. Najlepiej posiadać śpiwór typu mumia – są one dość małe i lekkie. Wyściółka śpiwora jest zawsze przyjemna dla ciała od strony wewnętrznej z zewnątrz  jest zazwyczaj śliska.

Śpiwór może na służyć tylko do spania. Maksymalne rozmiary są 2 osobowe. W przeciwieństwie do materacy para jest dość skrępowana i mało może robić przy zapiętym – można więc je profilaktycznie stosować, to sugestia dla rodziców wysyłających pociechy na obozy. Ważne jest to, że często działają one jak sauna – czyli śpiący się w nich może pocić.

Są one stosowane wszędzie tam gdzie nie ma wody – bo inaczej bierzemy materace. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Jeden komentarz

  1. Tyrystyczny pisze:

    Wydaje się, że znacznie bardziej profesjonalny jest śpiwór i pod niego karimata. Materac tworzy problemy transportowe, potem znowu trzeba czym się nakryć lub mieć śpiwór. Najmniej miejsca zajmie karimata z jakimś typu mumia czy rurowym. Jak się często jeździ na biwaki to dobrze mieć do tego plecak jaki ma specjalne uchwyty na to wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: