Co wybrać sprężyny Bonell czy Faliste – które lepsze

Sprężyny Bonell i FalisteKupując meble wypoczynkowe mamy do wyboru stosowane w nich z reguły sprężyny bonell lub faliste. Czasami jest to kombinacja na niektórych elementach obu tych rozwiązań. Warto wiedzieć, że każde z nich charakteryzują się innymi właściwościami oraz wynikającymi z ich budowy problemami.

Sprężyny faliste jak i bonell najczęściej można spotkać w kanapach, narożnikach, sofach, wersalkach. Także często występują nawet w fotelach i innych sprzętach na, których się siedzi lub leży czy śpi.

W tym artykule poznacie bardzo zdroworozsądkowe podejście do tematu. Co więcej jest oparte na długiej praktyce pracy w sklepach meblowych i tym co faktycznie jest najlepszym rozwiązaniem.

Sprężyny faliste – to tak naprawdę grubszy drut sprężysty pociągnięty w sposób falowany. Przebiegają one wzdłuż danego podłoża i z reguły podtrzymują siedziska (siedzenia) w kilku miejscach. Oczywiście mogą być tak samo w oparciach pleców itp.

Sprężyny tego typu co ciekawe są najtańszym rozwiązaniem wzmacniającym (nie licząc pasów). Mimo wszystko także są najtrwalszym rozwiązaniem – jest z nimi najmniej problemów. Uszkodzenia mocowania zdarzają się niezwykle rzadko. W nich praktycznie ma co się zepsuć, poza ewentualnym wieńczeniem – co zdarza się bardzo rzadko.

Sprężyny bonell – to nic innego jak blok sprężynowy, łączący wiele sprężyn spiralnych ramką. Szczególnie stosowane są na powierzchni siedziska. Są one z racji na swoją grubą spiralną konstrukcję znacznie miększa ale i znacznie bardziej sprężyste. Bonell mają sprężystość na całej swojej grubości. Są one jednak o wiele bardziej awaryjne oraz wiąże się z nimi kilka problemów eksploatacyjnych. Ten typ rozwiązania jest także znacznie droższy.

Grubość gąbek i wypełnienia – w przypadku sprężyn falistych zawsze gąbka lub inne wypełnienie jest znacznie grubsze. W bonell jest to z reguły stosunkowo cienki panel gąbki z dodatkową wyściółką oddzielającą strefy od sprężyn. Znacznie więcej podkładu sprężystego (ale innego niż same sprężyny) jest w rozwiązaniach falistych niż bonell.

Wygoda przy wybranych sprężynach – bonell są znacznie miększe, jest dużo większa strefa zapadania się ale i sprężystość mebla. Meble z tym rozwiązaniem z reguły są znacznie miększe w siedzisku czy podłożu spania niż na sprężynach falistych. Jednakże dla większości osób miękkość nie stanowi wygody a często jej przeciwieństwo. Skrótowo mówiąc podłoże w falistych jest znacznie twardsze a bonell jest zawsze znacznie bardziej sprężyste a tym samym i miękkie.

Podatność na uszkodzenia sprężyn – tutaj sprawdza się standardowa zasada, im mniej jest coś skomplikowane to działa tym dłużej. Sprężyny faliste (zig zag) działają nawet wielokrotnie dłużej bez awarii i uszkodzenia niż bonell. W nich po prostu nie ma co się uszkodzić. W przypadku bonell niestety ale po ilości maksymalnych zgięć druty sprężyny pękają i robi się wyrobisko (zapadnięcie w meblu). Potrafi się nawet pojawić wystający ostry drut, wbijający się w człowieka siedzące w miejscu pęknięcia zwoju. Tutaj wygrywają zawsze sprężyny faliste.

Podatność na uszkodzenia mebla w zależności od sprężyn – w tym zagadnieniu także wygrywają faliste. Mebel na bonell gdy uszkodzi się sprężyna ma zapadlisko a nawet kujące elementy. Przez to że podkłady są cieńsze szybciej się odkształcają po uszkodzeniu sprężyny. W przypadku falistych może się dognieść tylko podłoże gąbkowe ale o wiele wolniej i w mniejszym stopniu niż w rozwiązaniach bonell.

Zachowanie obicia wierzchniego zależne od sprężyn – bonell są bardziej elastyczne przez co wyrównują mebel na poszyciu do stanu spoczynkowego (do czasu działania sprężyn). Faliste mogą doprowadzić do zmarszczenia się wierzchniego poszycia od częstego punkowego siadania. Jjest to tylko drobny element wizualny. Jednakże może być istotny szczególnie w przypadku mebli z tworzywa skóropodobnego – łatwo się rozciągającemu.

Ze względu na zdrowe spanie – tutaj bez zaskoczenia, twardsze praktycznie zawsze wygrywa. A więc sprężyny bonell nie będą najlepszym rozwiązaniem dla kręgosłupa – lepsze są faliste dla większości osób. Trochę twardsze podłoże spania jest znacznie zdrowsze i łatwiej na nim zasnąć a dodatkowo jest mniej podatne na uszkodzenia.

Jakie sprężyny są najlepsze – w większości kategorii zawsze wygrywają faliste. Pomimo że to tańsze rozwiązanie, to niesie za sobą jeszcze jedną ciekawostkę. Meble, które mają sprężyny faliste, są nie tylko znacznie trwalsze na uszkodzenia podłoża ale i często znacznie lepiej wykonane. Dlatego, że bonell to koszt – aby je włożyć mimo oszczędności w ich przypadki na gąbkach i wyściółkach. Bonell zawsze mają cienkie warstwy pianki i tym między innymi doprowadzają właśnie do szybszego zużycia mebla.

W wielu meblach są stosowane obydwa te rozwiązania a także inne dodatkowe. Przykładowo mogą być z obydwoma typami tych rozwiązań jeszcze pasy napinające czy rozdzielenie kieszeniowe osobne sprężynek. Mogą być także inne przekładki mat w warstwie na przykład maty kokosowe itp. Mogą być wzmocnienia stalowe żebrowe w poprzek czy skrzynie wzmocnień kotwowych. Technik budowy mebli jest wiele.

Nie zmienia to faktu – że najprostsze rozmazanie jest faktycznie najbardziej trwałe i praktycznie najlepsze dla większości osób. Każda osoba, która miała meble z rozwiązaniami falistymi czy bonell z pewnością doszła takich samych wniosków. Meble bardziej sprężyste znacznie szybciej się uszkadzają a dodatkowo wydają z czasem coraz głośniejsze dźwięki, czego nie ma w przypadku falistych. Zapraszam do kolejnych tematów oraz komentarzy w serwisie.

2 komentarze

  1. Szutrowski pisze:

    W sklepie sprzedawca mi zachwalał bonell że takie super. A także mam takie samo zdanie, iż to się psuje i to szybko. Miałem kanapę z tym dziadostwem, niestety po 2 latach pękły ze dwie i powstało mega wygniecenie. Czuć ramę przez to jak się siada na kanapie. Teraz jak patrzę co ma w sobie taka kanapa czy narożnik, to zawsze wybieram tylko faliste i nic innego. Pasów też nie polecam bo szybko się rwą.

  2. Boner pisze:

    Ja wiem na bazie własnego doświadczenia, że tylko i wyłącznie trzeba brać faliste. Te spiralne to dość szybko się psują meble, na falistych działają nawet kilka razy dłużej bez uszkodzeń. Wiem bo sam jestem dość ciężki to mi szybciej meble się zużywają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *