Co wybrać tapety czy malowane ścian

Malowanie w domuBardzo wiele osób zastanawia się co wybrać do swojego domu, czy mają to być położone tapety czy lepiej pomalować ściany. W tym artykule postaramy się przybliżyć co jest lepsze oraz jakie plusy i minusy mają oba te sposoby krycia ścian.

Przed samym jednak wyborem co wybrać na swoje ściany trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie co bardziej pasuje do charakteru danego wnętrza. W pokojach dziecięcych zdecydowanie lepiej się prezentuje kolorowa wesoła tapeta niż dowolna farba jednokolorowa na ścianach – wszystko zależy od naszego wnętrza i co będzie się najlepiej z nim komponowało.

Co wybrać – tapetę czy malowanie ścian

Posiadanie tapet – tapety czyli inaczej coś co przyklejamy do ścian posiadające pewną teksturę służy do ich upiększania. Tapety są różnego kroju i przeznaczenia od tłoczonych do zmywalnych. Zazwyczaj są stosowane w domach typu bloki i mieszkania.

Jest to tani element krycia ścian oraz bardzo korzystny do ich ozdoby. Na tapetach możemy wybierać dosłownie z tysięcy ich krojów i wyglądów przez co łatwo znaleźć coś ładnego do swojego domu. Posiadają one zalety głównie cenowe – często są zmywalne więc łatwo je przetrzeć i łatwo wymienić małym kosztem tapety stare na nowe.

Ostatni plus to to że nie widać w nich prawie wcale krzywych ścian i guzów w ścianach – bardzo ładnie je maskują. Minusy tapet to łatwe ubrudzenie tych niezmywalnych oraz szarzenie lub żółknięcie – często przez nie bardziej się kurzy w domach. Jest sporo pracy z ich kładzeniem i docinaniem – często nie da się dobrze dobrać i zgrać na sobie wzorków. Nieładnie się prezentują wykończenia przy suficie. Ciężko ją ładnie dociąć do trudnych zakamarków.

Posiadanie malowanych ścian – malowane ściany są tak naprawdę najstarsza formą ozdoby ścian w domach, powstały w czasach już starożytnych. Ich głównymi zaletami jest łatwość w pokryciu całej ściany oraz nadanie całemu wnętrzu domu dokładnie takiego charakteru jaki chcemy – często się to wiąże z nadawaniem mu ciepła kolorami.

Pomalowane ściany farbą zmywalną powierzchniowo łatwo pielęgnować i odnawiać – po prostu w nich nakładamy farbę na farbę, w przypadku tapet często trzeba zdzierać starą warstwę.

Koszta wykonania są także małe ale dłuższe wykonanie pokrycia ścian. Dużym minusem jest to że na farbach widać po prostu gdy mamy krzywe ściany oraz nierówną powierzchnię ścian – grudki i lekkie nawet wybrzuszenia. Zazwyczaj stosowane w domach jednorodzinnych gdzie powierzchnie są duże i nie opłaca się ich kryć tapetą.

Na własnych ścianach możemy w przypadku farb nanieść własne kolory oraz własne obrazki – czyli malować, co jest dobrą formą dla ludzi mających talent do stylizacji domów.

Przy wyborze jednego z dwóch, tapet albo malowanych ścian kierować się trzeba więc tylko tym co najbardziej nam pasuje do domu i co najlepiej się zaprezentuje na naszych ścianach oraz w wnętrzu pomieszczeń i ich charakterze. Osobiście uważam że ściany dają klasy malowane ale też są surowsze od tapet.

Tapety dają ciepło domowe ale nie są wielką elegancją i przepychem. Ale o tym co wybrać musicie zdecydować sami. Zapraszany do kolejnych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

2 komentarze

  1. Ternisz pisze:

    W tych czasach to zdecydowanie lepiej malować ściany niż kłaść na nie tapetę. Niestety tapety z czasem się psują w kolorach i uszkadzają. Inna sprawa że znacznie mocniej się kurzy w domu jak są tapety niż ściany pomalowane farbą. Także najlepiej wybrać jakiś standardowy kolor i pomalować. W razie jak powstają jakieś ubrudzenie nie do doczyszczenia to malować miejscowo.

  2. Antoni Karat pisze:

    Absolutnie się z tym zgadzam, wyłącznie malowanie ścian. Natomiast tapetą trzeba oddać jedną rzecz – one są cieplejsze oraz mają pewnego rodzaju wygłuszenie akustyczne. W pomieszczeniu gdzie będzie tapeta na ścianie oraz sama farba – zupełnie inaczej rozchodzi się echo. Znacznie miększe jest z tapetą bo ona pochłania wiele dźwięków. Także mogą być mniej podatne na typowe ubrudzenia jeśli mają dobrą strukturę. Ale i tak łatwiejsze i bardziej nowoczesne jest pomalowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: