Co wybrać Uniwersytet Technologiczny ZUT czy Uniwersytet Szczeciński US

Jaką opłaca się bardziej wybrać uczelnię wyższą w Szczecinie. Czy ZUT (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny) czy US (Uniwersytet Szczeciński). Zastanawiam się nad wyborem jednej z tych uczelni na studia, nie wiem jednak jaka jest bardziej przyszłościowa i ogólnie lepsza w kształceniu.

Czy ktoś może coś doradzić w tej materii, jak one wypadają pod względem kształcenia i możliwości po jej ukończeniu?

– Dobre pytanie bo też się nad tym zastanawiam, sam jeszcze nie wiem jaką wybrać drogę rozwoju. Uniwersytet niby starsza uczelnia i ma także możliwość kształcenia 3 stopnia ale tutaj nas interesuje przecież na razie pierwszego.

Uniwerek ma więcej chyba humanistycznych przedmiotów a ZUT technicznych, ale nie jestem pewny. Co do jakości nie mam znania bo jeszcze nie byłem na nich. Sam jestem ciekaw.

– ZUT techniczne – łatwiej może być po danych kierunkach o pracę

US – wiele różnych kierunków ale wiele jak ktoś pisze wyżej humanistycznych.
Porównanie z własnego doświadczenia: Uniwersytet Szczeciński – konkretne wymagania co do studenta i wyższy poziom nauczania oraz ogólnych wymagań. Tutaj studia a w ZUT – podyplomowe niskie wymagania wiedzy i jakość kształcenia. Ale to porównanie studiów z podyplomową – choć wykładowcy są ci sami ale kierunki różne więc to tylko takie bardzo subiektywne.

Moim zdaniem jeśli masz ten sam typ studiów – chodzi o ten sam kierunek i tutaj i tutaj, to ja bym wybrał zdecydowanie Uniwersytet. W moim odczuciu jest wyżej w hierarchii.

Jeśli natomiast nie wiesz jaki kierunek chcesz a jesteś facetem to wybierz techniczny a nie humanistyczny bo one są praktyczniejsze i lepiej opłacane wtedy więcej ich chyba znowu masz na Uniwersytecie Technologicznym.

– A ja znowu powiem tak, jak ma się jakieś konkretne cele dobrze nawet wybrać inne miasto. Ja mieszkam w Szczecinie a wybrałem Poznań na studia. Bo akurat w Szczecinie nie było takiego kierunku jaki mnie interesuje więc wolałem poznań.

– W rankingu uczelni ZUT stoi 20 miejsc wyżej niż US. Na pewno jest po nim łatwiej znaleźć pracę, ale lepiej iść na coś w czym się czujesz lepiej.

ZUT to jednak dawna politechnika, więc trzeba się dobrze czuć w takich przedmiotach jak matematyka, fizyka. Nie ma sensu tam iść jak się z tego nie czujesz, bo przyjdzie przedmiot “sito” i później 5 lat będziesz zdawać jeden semestr.

Ja studiowałem dwa lata temu podyplomowo na ZUT to powiem tak, na egzaminach można narysować tam obrazek z wałem a i tak pewnie wstawią 5. Ale to podyplomowe, więc nie wiem jak na studiach innego typu. W każdym razie na podyplomówce w ZUT jest beznadziejnie niski poziom kształcenia, w zasadzie jest tam nic nie wymagane, absolutnie NIC.

Zarówno studenci jak i wykładowcy mieli tam wszystko w 4 literach. Byle kasa się zgadzała a po tych studiach potem nowe kursy bo w sumie w szkole nie uczyli niczego bo mieli to gdzieś. ZUT źle wspominam dlatego, bardzo mała niska jakość usługi.

– Jako student który kończy edukację na ZUT’cie, mający znajomych i tu i na US wniosek nasuwa się jeden. Chcesz “studiować” idź na US. Chcesz się czegokolwiek nauczyć, bo dużej wiedzy nie zdobędziesz (ale jednak) idź na ZUT. Jedyny argument za US to kierunki humanistyczne i to, że ciężko się z niego wypisać 😉

Hej, w jakiej formie się ciężko z niego wypisać z tego Uniwersytety Szczecińskiego? Co masz na myśli. ZUT na studiach dziennych czy zaocznych ma całkiem dobra kadrę i tak jak wszędzie są jedni wykładowcy ambitni i podchodzący poważnie do nauki i są tacy co olewają wszystko.

Myślę, że jeśli chodzi o ZUT to jest z wykładowcami tak pół na pół – połowa jest prowadząca dobrze własne przedmioty a połowa to darmozjady jakie mają wszystko na odpieprz.

– Na Uniwerku są spore wymagania, egzaminy są faktycznie oceniane i trzeba się na nie przygotować. Choć na roku miałem także wiele osób, jaka w sumie nic się nie uczyła a tylko ściągała.
Poziom kształcenia jednak jest spory i trzeba wiele ogarniać tematu na egzaminy. Także oferta kierunków US ma całkiem sporą z racji na wiele różnych wydziałów. Jak jest na Akadami Technicznej to nie wiem bo jestem na uniwerku.

Pamiętajcie tylko, że po technicznej łatwiej o pracę i większe zarobki. Humanistyczne po za prawniczymi to raczej słabo potem mieć dobrą ofertę pracy. Techniczne są wszędzie potrzebne i coraz więcej bo coraz więcej jest fabryk. Inżynierowie budowy, produkcji itp, im łatwo o pracę i dobre zarobki na na polskie standardy. Na uniwerku tego nie znajdziecie bo tam nie ma takich wydziałów.

– Tutaj ktoś ciekawie napisał w tym temacie na facebooku. “Skończyłem US i szczerze się przyznam ze jest to uczelnia mem. O ile poziom nauczania nie jest totalnie denny i coś tam niby od studentów jest wymagane (kwestia mocno zależna od wykładowcy), to jednak dobrego zdania nie mam. Kolejki do dziekanatu jak po papier toaletowy w PRL. Swietokrowienie, powszechnie panujący nieogar.

Np. opiekunem erasmusa u mnie był gościu, który absolutnie nie chciał się tym zajmować i gdy studenci chcieli składać wnioski, to usłyszeli, ze on nie ma czasu na takie bzdury.

Gdy się broniłem, okazało się, ze nikt nie zorganizował przewodniczącego komisji i został nim nieprzygotowany wykładowca w dresie (O co nie mam do niego pretensji, był taka sama ofiara burdelu jak i my). Przez pierwszy semestr miałem w grafiku we wtorek na ósmą rano angielski.

Gdy przez 2 miesiące wykładowca nie pojawił się ani razu, wysłaliśmy starostę do dziekanatu, gdzie Panie były nadzwyczaj zszokowane, skąd ten angielski w grafiku się wziął. Na magisterce powtarzały mi się przedmioty z licencjatu, bo przecież trzeba czymś zapchać grafik a po co organizować coś sensownego dla kogoś kto zaraz opuści uczelnie i przestanie przynosić dochody.

Do tego tworzenie i nachalne promowanie wyjątkowych gownokierunkow. Idz na ZUT, gorzej nie będzie.”

– A może lepiej się zastanowić na co chcesz iść? Chcesz wybrać uczelnie i potem losować karteczki z nazwą kierunku na jaki pójdziesz? Może byś chociaż podał przedmioty jakie zdawałeś na maturze, skoro sam nie wiesz co chcesz robić w życiu. Bo dużo jest głosów, że tu źle, tam kolejki duże, ale po tym wszystkim wiesz o jaki wydział chodzi?

Bo nie będziesz miał zajęć będąc przykładowo na biotechnologii z wykładowcami z wydziału filologicznego. Na chwile obecna masz jedynie informacje, ze na US jest źle, a nie wiesz nawet gdzie dokładnie. Tak samo jest w kwestii ZUT. Nie kieruj się rankingami, bo US jest uniwersytetem bezpodmiotowym a ZUT podmiotowym i będą one leżeć w innych rankingach, aby ocena była miarodajna.

Najpierw wybierz dziedzinę w której chciałbyś się rozwijać, a potem szukaj uczelni która to oferuje. A jeżeli pomimo pisania matury z określonych przedmiotów dalej nie jesteś pewny- zrób sobie gap year, pójdź do pracy, szkoły branżowej, na studium-by nie tracić czasu i już zdobywać jakieś kwalifikacje. Może za rok się określisz, a może stwierdzisz, ze branżowa Ci wystarcza i studia już nie są Ci potrzebne.

– Poprzednik dał bardzo duży głos rozsądku. Na początku musisz wiedzieć jakie studia chcesz robić. Potem porównać gdzie opinia są lepsza o konkretnym kierunku. I jak jeszcze wyżej też ktoś napisał – nie zamykaj się tylko na Szczecin i jego uczelnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *