Co zrobić aby ciecz oprysków nie spływała z roślin

Przecinka owocowaPodczas wykonywania oprysków na roślinach niskich lub drzewach może pojawić się problem, nanoszona substancja opryskowa zacznie spływać. Problem ten jest podwójny z racji że sodki oprysku zaczynają wchodzić w ziemię, gdzie rośnie roślina a drugi, że sam oprysk nie jest tak skuteczny jak spłynie zanim się wchłonie.

Można to rozwiązać na dwa sposoby. Pierwszy sposób to wykonanie oprysku podwójnie z mniejszą ilością płynu jaki się rozpyla. Większy udział wody niż zalecany płynu czy trucizny z racji, że będzie on wykonywało się dwukrotnie.

Można także użyć mieszanki takiej, jaka zwiąże płyn aby nie spływał zapewniając mu większą przyczepność do rośliny. Jest to popularne i proste rozwiązanie, jakie można wykonać na dwa sposoby.

Użycie płynu do naczyń jaki zwiększy lepkość oprysków – najlepiej sprawdzają się najprostsze płyny, takie jak przykładowo ludwik. Dodaje się go niewielką ilość do mieszanki opryskowej i on zapewni przywieranie i nie spływanie substancji aktywnej z rośliny.

Innym sposobem jest zastosowanie specjalnego preparatu, jaki zwiększa przyczepność takiego jak przykładowo Superam – jedna butelka czy kanister tej substancji wystarczy na dosłownie setki litrów rozrabianego roztworu. Bardziej wykorzystywany w rolnictwie niż do potrzeb indywidualnych z racji na dużą wydajność i opakowania mimo że jego cena jest stosunkowo niska.

Należy też pamiętać aby nigdy nie robić oprysków w dniu gdy spodziewane są opadu deszczu. Jeśli deszcze znaczenia padać po ich wykonaniu to zmyje substancje z roślin i całość trzeba będzie ponownie powtarzać.

2 komentarze

 1. Magmow pisze:

  Opryski wykonywanie dwa razy to nie, bo to podwójna ilość pracy i strata czasu. Przecież można tak zrobić jak ma się parę małych niskich krzaków ale jak duże drzewa gdzie korzysta się w tej pielęgnacji z rusztowań czy drabin to nie bardzo na dwa razy.

  Płyn do naczyń podobno wiele osób określa jako lepszy niż sztuczne preparaty wiążące specjalnie przeznaczone do większej przyczepności.

  Samemu używam na 25 l nakrętki płynu i wystarcza. Można też kupić superam czy jakiś inny tego typu a taka flacha starczy na grube lata.

 2. Samir pisze:

  Płyn do naczyń dobre rozwiązanie aby nie spływało z roślin to co się na nie naniesie tak samo niektórzy dodawali jeszcze wywar z pokrzywy jaki dodatkowo pomaga roślinie ale i zapobiega nadmiernemu spływaniu.

  Nigdy nie używałem środków dodatkowych do zwiększonej przyczepności niż to co ma się w domu czy na działce pod ręką. Przed wieloma opryskami chroni też zabezpieczenie podłoża na przykład drzewa przed wchodzeniem robactwa a nie samo ładowanie chemii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *