Co zrobić aby smartfon i tablet działał o wiele dłużej na baterii
Smartfony oraz tablety to bardzo zaawansowane urządzenia o mnóstwie różnych możliwości. Większość ich rozbudowanych elementów, które włączone są domyślnie pobierają dodatkową energię. Można tak ustawić własnego smartfona lub tablet aby działał po naładowaniu nawet kilka razy dłużej niż normalnie.
Duża część ustawień smartfona jak i tabletu jest niepotrzebna dla większości użytkowników a opcje te znacznie przyspieszają zużycie baterii. Dzięki temu artykułowi dowiecie się jak maksymalnie wydłużyć czas pracy swojego urządzenia bez ograniczenia jego typowych funkcji i konieczności uruchamiania trybów oszczędzania – ograniczających możliwości tego urządzenia.
Co należy wyłączyć i uruchamiać tylko w razie potrzeby – bardzo ważne, aby te elementy nie pracowały przez cały czas – bo bardzo mocno wykorzystują energię. Powinno się je uruchamiać tylko wtedy gdy są potrzebne. Przede wszystkim chodzi o WiFi, bluetooth, transmisja danych mobilnych. To powinno się uruchamiać tylko w razie konieczności skorzystania z tych usług a nie pracujące na skanowaniu sieci przez cały czas.
Transmisja danych mobilnych wyłącza Internet w telefonie a tym samym bardzo ogranicza zużycie naładowania baterii. Można ją uruchamiać wtedy gdy mamy zamiar korzystać z Internetu. Zaletą tego rozwiązania jest mniejsze bombardowanie z ewentualnych aplikacji społecznościowych czy powiadomień reklamowych i tego typu, a to dodatkowo oszczędność czasu.
Automatyczne wygaszanie ekranu – dobrze to ustawić między 15-30 sekund od czasu bezczynności. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli odkładamy telefon aby szybciej on ściemnił nieużywany ekran.
Auto aktualizacje oraz kopie bezpieczeństwa i synchronizacje – wszystko co automatyczne to cyklicznie lub przy dowolnych zmianach natychmiast zaczyna pracować. To mocno wykorzystuje energię urządzenia. Wszystkie te czynności lepiej robić ręcznie w miarę własnych potrzeb bez automatycznego synchronizowania co chwila przy dowolnej małej zmianie. Punkt ten dotyczy osób, które nie pracują jednocześnie na różnych urządzeniach z wykorzystaniem tych samych danych z chmury – czyli zdecydowanej większości.
Widżety – jeśli ich nie potrzebujemy to warto ich nie dodawać. Szczególnie jednak chodzi o te interaktywne, które potrzebują komunikacji z Internetem oraz mają elementy animowane dodatkowo obciążające system. Każdy kolejny dodany, to coś utrzymywane w systemie i komunikujące się z nim dwustronnie do wyświetlania danych. Tym samym zmuszające system do ciężej pracy i większego poboru energii.
Motyw ciemny – jeśli ustawimy wszędzie ekran na motyw ciemny i takie same tła. To wtedy znacznie mniej jest poborów energii na doświetlanie elementów ekranu. Im jaśniejsze kolory tym większe pobory energetyczne. W tym wypadku chodzi o kolory a nie intensywność świecenia. Dzięki temu będzie urządzenia działało o wiele dłużej.
Jasność ekranu – chodzi o moc świecenie. Im jest ona większa, tym większe zużycie energii. Najlepiej ustawić jasność automatyczną z czego nadmiar dodatkowo się zmniejsza do mniejszej świetlnej ale wygodnej do użytkowania.
Aplikacje działające w tle – jeśli skończyliśmy korzystać z jakiś aplikacji, to warto je wyłączyć. Aplikacje pracujące w tle nadal są aktywne ale w stanie zawieszenia. Dobrze więc będzie je hibernować masowo lub zamykać je pojedynczo po skończonej pracy. Do tego można wykorzystać albo zasobnik systemowy albo inne aplikacje pomagające hibernować niepotrzebne aplikacje (przykładowo cclaner).
NFC – jeśli z niego nie korzystamy do wymiany danych lub płatności telefonem, to warto to wyłączyć. Można to wyłączyć i w razie potrzeby tylko uruchamiać. To też będzie oszczędzało nam energię.
GPS czyli funkcja lokalizacji – jeśli nie korzystamy z nawigacji lub ułatwień korzystających z lokalizacji to warto jest wyłączyć ten moduł. On także pobiera znacznie ilości energii. Jest to przydatne do nawigowania i tylko wtedy, lub gdy śledzimy telefon lub tablet na przykład dziecka czy chcemy zlokalizować kogoś kto udostępnia nam swoje dane lokalizacyjne. Nie zabezpieczy nas przed złodziejami telefonów ale być może pomoże w lokalizacji zagubionego smartfona – zanim nie znajdzie go ktoś, co nie będzie nam chciał go oddać i wyłączy to namierzanie.
Automatyczne wyłączanie na noc i uruchomienia za dnia – jest to funkcja automatyczna jaką się samodzielnie ustawia. W nocy na czuwaniu telefon traci od 2 do 5% baterii, jeśli nie pracujemy gdzie możemy być wezwani nagle o każdej porze nocy, warto go wyłączać automatycznie za sprawą tej funkcji.
Zbędne dźwięki klawiszy i wibracje – nie potrzebujemy z reguły głosu wybierania numerów, naciśnięcia wirtualnych klawiszy, znikania ikon itp. Warto wtedy wyłączyć te funkcje, tak samo wibrowanie przy każdym dotknięciu klawisza.
Ułatwienia dostępu i gotowości dodatkowe – chodzi o przykładowo wybudzanie telefonu dwukrotnym kliknięciem ekranu lub podniesieniem. To cały czas jest w trybie gotowości a więc pobiera energię. Można wyłączyć a urządzenie wybudzać albo klawiszem zasilania albo czytnikiem linii papilarnych.
Pewne aplikacje drenują telefon – gry i inne aplikacje, które znacznie obciążają system szybciej wyczerpują baterię smartfona i tabletu. Dobrze się pozbyć aplikacji społecznościowych oraz zbędnych gier i interaktywnych elementów – które obciążają podzespoły obliczeniowe.
Ładowanie baterii w cyklach a nie podładowywanie – jest to bardzo istotne. Bateria smartfona i tabletu działa znacznie dłużej jeśli ładowanie następuje w cyklach niż urywkowo. Będzie działała sprawnie dłużej i znacznie bardziej wydajnie. Ładować należy od 15-10% do pełnego naładowania. To jest optymalne rozwiązanie dla niej, bez dodawania po kilkanaście czy kilkadziesiąt procent.
Stopując wszystkie wymienione metody smartfon i tablet oraz ich typowe funkcje nadal normalnie działają. Wszystko to jednak wydłuży pracę nawet dwukrotnie bez konieczności częstego ładowania energii. Całość polega na wyłączeniu funkcji, które są zbędne a pochłaniają energię. Warto więc to wszystko dostosować do własnych potrzeb – włączenie przydatnej funkcji w danej chwili jest szybkie a bateria smartfona nie jest przez co cały czas wykorzystywana przez aktywne to ustawienie. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.
Zastosowałem wszystkie proponowane ustawienia, i jestem bardzo zadziwiony. Telefon działał mi około 1,5 dnia a po zmianie tych ustawień zyskałem jeszcze kolejny dzień pracy dłużej. Nawet nie wiedziałem, że tak ma to istotne znaczenie na długość działania. Ogromne podziękowania za te porady.