Co zrobić by kaloryfery mocniej grzały

mocniej grzeje kaloryferZdecydowana większość osób mieszkających w miastach oraz te co maja centralne ogrzewanie korzysta z kaloryferów. To jak nasze kaloryfery przekazują ciepło na cały dom skutkuje temperaturą pokojową oraz zużyciem energii.

W tym temacie jak postępować aby nasze kaloryfery dawały maksymalne ciepło a ciągnęły i traciły jak najmniej energii.

Grzanie w kaloryferach i to jak grzeją opiera się na zasadach. Przede wszystkim aby kaloryfer dobrze pracował musi być odpowietrzony. O odpowietrzaniu kaloryfera już napisałem w innym artykule teraz jedziemy dalej.

Grzanie kaloryfera jest mocniejsze oczywiście gdy odkręcimy mocniej jego regulator. Jednakże można zrobić jeszcze kilka czynności które zapewnią nam większą wydajność nagrzewania domu.

Zacznijmy od tego że nasz kaloryfer nie może być osłonięty jakąś warstwą od pokoju. Chodzi tutaj o przykładowe znajdowanie się kaloryfera za kanapą czy nawet za zasłoną. Odizolowanie kaloryfera nawet materiałem jest błędnym rozumowaniem. Energia cieplna będzie się odbijała od przeszkody i wracała na kaloryfer oraz ścianę na której się on znajduje.

Kaloryfery więc nie mogą być odgradzanie ani niczym osłonięte od mieszkania – szczególnie tutaj mowa o obudowach na kaloryfery. Dalszą czynnością która skutkuje lepszym przekazem ciepła w domu jest uszczelnienie.

Tutaj chodzi o to że gdy nie korzysta się z jakiś pomieszczeń w domu należy je odciąć. W pomieszczeniach do których się nie zagląda wystarczy zakręcić grzanie lub ustawić je na minimalna wartość a samo to pomieszczenie zamknąć drzwiami. Pamiętajmy że im mniejsza powierzchnia do nagrzewania tym szybciej osiągniemy dobrą temperaturę 22 stopni Celsjusza a także zużyjemy mniej energii na grzanie.

Jeżeli nasz kaloryfer znajduje się na ścianie zewnętrznej, czyli tej od dworu trzeba pomyśleć o izolacji. Ściana granicząca z kaloryferem zabiera bardzo dużo energii cieplnej jaką wytwarza kaloryfer.

Izolacja ściany jest bajecznie prosta, wystarczy użyć cienkiego styropianu który włożymy za kaloryfer lub pozłotka (nawet tego do pieczenia kurczaka). Zarówno od styropianu jak  i pozłotka energia cieplna się odbije i będzie nakierowana na nasz dom. Takie zabezpieczenia i czynności dają nawet do 40% lepszych efektów w grzaniu temperatury domu.

Na zakończenie dodam że w przypadku wietrzenia domu należy odcinać grzanie w miejscu wietrzenia oraz pomieszczenie gdzie to następuje od reszty domu. Przy otwartym oknie ciepło bardzo szybko ucieka i ciężko potem ponownie ogrzać pomieszczenia – a na samo ogrzanie idzie bardzo dużo energii.

Pamiętajmy że lepiej nagrzewać wszystkie pomieszczenia na niższych stopniach grzania niż jedno pomieszczenie na maksymalne. Zużycie energii rozłożone na wszystkie pokoje jest mniejsze a komfort użytkowania większy.  Zapraszamy do przeczytania kolejnych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: