Co zrobić by samochód mniej palił

Spalanie paliwa autaWielkość spalania auta jest zależna od bardzo wielu czynników. To ile dane auto pali nie wynika tylko z jego pojemności silnika oraz wielkości i ciężkości samochodu.

Na to ile nasz samochód spali paliwa wpływa cała masa różnych czynników, wynikających zarówno z naszego sposobu jazdy jak i innych czynników wewnętrznych.

Co zrobić aby auto mniej paliło – zacznijmy od czynników stałych czyli auto pali tyle ile wymaga pobierania paliwa jego silnik do pracy. To jest jednak tylko podstawa. Oczywiste jest że im auto jest większe i cięższe tym spalanie jest też większe. Jednakże zawsze da się zaoszczędzić na spalaniu auta.

Aby auto spalało mniej można na przykład zawsze pamiętać o dobrym ciśnieniu w kołach samochodu. Jest to niezwykle ważne gdyż samochód na niedopompowanych kołach stawia znaczny opór – to pomnożyć razy kilometry przejechane przez samochód stwarza znaczy wydatek na paliwo.

Kolejna sprawa nadal koła, tym razem ich szerokość – im koła są węższe tym samochód mniej spala paliwa. Wynika to tak jak wyżej z siły oporu toczenia się koła na jezdni. Kolejne ważne wskazówki to jazda optymalną prędkością bez szarpania silnika, gdyż silniki na większych obrotach palą znacznie więcej. Tak samo nie powinno się jeździć zbyt wolno bo także nie jest to jazda optymalna.

Oszczędzać na spalaniu auta można także poprzez wybieranie lepszych dojazdów a nie jeżdżenie tylko na rutynę i pamięć. Autem nie trzeba gazować i wszystkich wyprzedzać, a warto trzymać się stałej prędkości – głównie chodzi o unikanie gwałtownych przyspieszeń które pociągają znaczną część paliwa.

W okresach zimowych liczy się przyczepność auta – im koło więcej boksuje po śniegu tym więcej spala paliwa. Aby auto spalało mniej wystarczy mieć zimowe opony o lepszej przyczepności.

Wbrew opinią wyłączanie silnika samochodu zjeżdżając z dużej górki wcale nie jest ekonomiczne – rozruszanie auta jest najbardziej paliwożernym procesem – warto więc jechać z wzniesień na włączonym silniku który będzie mało pobierał Energi, gdyż opory toczenia są minimalne. O tym jak jeszcze można oszczędzać na spalaniu auta warto poczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: