Co zrobić by w domu było cieplej

Ciepło w domuOgrzewanie domu wiąże się nie tylko z odkręceniem grzejników ale także z kilkoma innymi czynnościami.

Aby dobrze ogrzać nasz dom trzeba stosować się do kilku zasad. Wiążą się one także z utrzymaniem ciepła jakie produkują dane grzejniki oraz zwiększeniem ich wydajności bez powiększania kosztów grzania.

Co zrobić aby utrzymać ciepło w domu – zaczynamy od tego aby wyizolować wszystkie miejsca jakie mogą doprowadzać do utraty ciepła. Najczęściej chodzi tutaj o okna. Okna podczas nagrzewania naszego domu oczywiście musza być szczelnie pozamykane.

Wietrzenie powinno się odbywać przy wyłączonych grzejnikach. Znaczna utrata ciepła następuje nie tylko przez uchylone okna ale przez liczne szpary w  futrynach okien, dotyczy to w szczególności okien drewnianych lub o zniszczonych uszczelkach nawet okien PCV.

Należy wykonać uszczelnienie okien specjalną uszczelką kupowaną do tego w sklepach. Uszczelnienie musi zapobiec wydostawaniu się ciepłego powietrza z pomieszczeń na zewnątrz oraz zamknąć nawiew zimnego powietrza do środka naszych domów.  Uszczelki jakie należy wybierać to oczywiście sylikonowe gdyż to właśnie one mają największy stopień izolacyjny i najlepiej się dopasowują do kształtu ramy okna.

Także warto przyjrzeć się wywietrznikom czy aby nie za wiele wdmuchują zimnego powietrza – można je przysłonić przepuszczalnym materiałem aby nie było przez nie silnego podmuchu ale aby była mimo wszystko cyrkulacja i wymiana powietrza.

Po za oknami ciężko jest nagrzać duże pomieszczenia, jeśli się nie korzysta stale z jakiegoś pomieszczenia w domu warto je odciąć na zasadzie zamknięcia do niego drzwi, i w nim nastawić słabsze grzanie.

Im mniejsze powierzchnie i przestrzenie do grzania tym szybciej i taniej zostanie w nich osiągnięta zadowalająca nas temperatura. Warto zastanowić się nad sensem ogrzewania sypialni, zdrowiej jest jak wiecie spanie w chłodnych pomieszczeniach więc warto odcinać tego rodzaju pomieszczenia od pokojów bawialni i dziennych.

Warto także pamiętać że gdy się wietrzy pomieszczenia to należy zakręcić całkowicie grzejniki aby wtedy gwałtownie nie powstępowało zużycie ciepła i naliczanie za to opłat.

Strefa komfortu czyli dobra temperatura w domu to od 19 do max 22 stopni Celsjusza. Powinno być nie mniej w pomieszczeniach użytkowych niż 18 i nie więcej niż 22. To wpływa nie tylko na strefie komfortu ale i odporność organizmu – przegrzania są bardzo niebezpieczne. W sypialni nie więcej niż 18-19 stopni max 20. Sen jest lepszy i głębszy w mniejszej temperaturze.

W dobrym nagrzewaniu jest istotna konsekwentność, chodzi tutaj o to że jak grzejemy to w wszystkich pomieszczeniach w jednakowym stopniu, to skutkuje oszczędnościami i lepszymi osiągnięciami w temperaturze. Można pomagać sobie w ogrzewaniu czy dogrzewaniu innymi źródłami niż standardowe, czyli nawet kuchenką z gazem, trzeba jednak pamiętać aby nie przesadzać w takim dogrzewaniu i traktować je tylko w krótkim okresie czasu.

Także można wykorzystać ekran odblaskowy za kaloryferem jaki odbija ciepło na pokój które normalnie by promieniowało w ścianę za kaloryferem.

Należy pamiętać, że zimą lepiej chodzi w domu w bluzach czy koszulach przez które nie będzie nam zimno niż w krótkich rękawkach i zużywać duże pobory energii na grzanie. Ciepło i tak ucieka przez choćby szyby oraz wentylatory a koszta są znacznie wyższe. Nie należy nigdy zasłaniać wentylatorów gdyż, może się to okazać bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia a czasami i życia.

Po za tym nasze grzejniki nie mogą być osłaniane niczym od pomieszczenia aby dobrze oddawały ciepło na dom a nie po odbicie z powrotem fala ciepła wracała na nie same. Z najważniejszych elementów to wszystko. Warto się rozejrzeć w Internecie za tanimi oraz wydajnymi ogrzewaczami – czasami zmiana grzejnika na nowszy zwraca się już po roku użytkowania, technika idzie w końcu ciągle do przodu. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Servaser pisze:

    Mi bardzo pomogło uszczelnienie okien. Jak jest nawet nieduża szpara, przez jaką wieje wiatr to bardzo wychładza pomieszczenia. Dlatego uszczelnienie jest bardzo istotne. Także ona jak są w miarę odsłonięte też to polepsza nagrzewanie się od słońca. Sprawa mega istotna to wilgotność powietrza, im większa tym gorzej się czuje chłód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *