Co zrobić by w domu było cieplej

Ciepło w domuOgrzewanie domu wiąże się nie tylko z odkręceniem grzejników ale także z kilkoma innymi czynnościami.

Aby dobrze ogrzać nasz dom trzeba stosować się do kilku zasad. Wiążą się one także z utrzymaniem ciepła jakie produkują dane grzejniki oraz zwiększeniem ich wydajności bez powiększania kosztów grzania.

Co zrobić aby utrzymać ciepło w domu – zaczynamy od tego aby wyizolować wszystkie miejsca jakie mogą doprowadzać do utraty ciepła. Najczęściej chodzi tutaj o okna. Okna podczas nagrzewania naszego domu oczywiście musza być szczelnie pozamykane.

Wietrzenie powinno się odbywać przy wyłączonych grzejnikach. Znaczna utrata ciepła następuje nie tylko przez uchylone okna ale przez liczne szpary w  futrynach okien, dotyczy to w szczególności okien drewnianych lub o zniszczonych uszczelkach nawet okien PCV.

Należy wykonać uszczelnienie okien specjalną uszczelką kupowaną do tego w sklepach. Uszczelnienie musi zapobiec wydostawaniu się ciepłego powietrza z pomieszczeń na zewnątrz oraz zamknąć nawiew zimnego powietrza do środka naszych domów.  Uszczelki jakie należy wybierać to oczywiście sylikonowe gdyż to właśnie one mają największy stopień izolacyjny i najlepiej się dopasowują do kształtu ramy okna.

Także warto przyjrzeć się wywietrznikom czy aby nie za wiele wdmuchują zimnego powietrza – można je przysłonić przepuszczalnym materiałem aby nie było przez nie silnego podmuchu ale aby była mimo wszystko cyrkulacja i wymiana powietrza.

Po za oknami ciężko jest nagrzać duże pomieszczenia, jeśli się nie korzysta stale z jakiegoś pomieszczenia w domu warto je odciąć na zasadzie zamknięcia do niego drzwi, i w nim nastawić słabsze grzanie.

Im mniejsze powierzchnie i przestrzenie do grzania tym szybciej i taniej zostanie w nich osiągnięta zadowalająca nas temperatura. Warto zastanowić się nad sensem ogrzewania sypialni, zdrowiej jest jak wiecie spanie w chłodnych pomieszczeniach więc warto odcinać tego rodzaju pomieszczenia od pokojów bawialni i dziennych.

Warto także pamiętać że gdy się wietrzy pomieszczenia to należy zakręcić całkowicie grzejniki aby wtedy gwałtownie nie powstępowało zużycie ciepła i naliczanie za to opłat.

Strefa komfortu czyli dobra temperatura w domu to od 19 do max 22 stopni Celsjusza. Powinno być nie mniej w pomieszczeniach użytkowych niż 18 i nie więcej niż 22. To wpływa nie tylko na strefie komfortu ale i odporność organizmu – przegrzania są bardzo niebezpieczne. W sypialni nie więcej niż 18-19 stopni max 20. Sen jest lepszy i głębszy w mniejszej temperaturze.

W dobrym nagrzewaniu jest istotna konsekwentność, chodzi tutaj o to że jak grzejemy to w wszystkich pomieszczeniach w jednakowym stopniu, to skutkuje oszczędnościami i lepszymi osiągnięciami w temperaturze. Można pomagać sobie w ogrzewaniu czy dogrzewaniu innymi źródłami niż standardowe, czyli nawet kuchenką z gazem, trzeba jednak pamiętać aby nie przesadzać w takim dogrzewaniu i traktować je tylko w krótkim okresie czasu.

Także można wykorzystać ekran odblaskowy za kaloryferem jaki odbija ciepło na pokój które normalnie by promieniowało w ścianę za kaloryferem.

Należy pamiętać, że zimą lepiej chodzi w domu w bluzach czy koszulach przez które nie będzie nam zimno niż w krótkich rękawkach i zużywać duże pobory energii na grzanie. Ciepło i tak ucieka przez choćby szyby oraz wentylatory a koszta są znacznie wyższe. Nie należy nigdy zasłaniać wentylatorów gdyż, może się to okazać bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia a czasami i życia.

Po za tym nasze grzejniki nie mogą być osłaniane niczym od pomieszczenia aby dobrze oddawały ciepło na dom a nie po odbicie z powrotem fala ciepła wracała na nie same. Z najważniejszych elementów to wszystko. Warto się rozejrzeć w Internecie za tanimi oraz wydajnymi ogrzewaczami – czasami zmiana grzejnika na nowszy zwraca się już po roku użytkowania, technika idzie w końcu ciągle do przodu. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Servaser

    Mi bardzo pomogło uszczelnienie okien. Jak jest nawet nieduża szpara, przez jaką wieje wiatr to bardzo wychładza pomieszczenia. Dlatego uszczelnienie jest bardzo istotne. Także ona jak są w miarę odsłonięte też to polepsza nagrzewanie się od słońca. Sprawa mega istotna to wilgotność powietrza, im większa tym gorzej się czuje chłód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.