Czekolada Wawel Lekka i gorzka bez cukru – Opinia

Lekka wawel czekoladaCzekolada z Lini Lekka o smaku gorzkim firmy Wawel. Jest to produkt mający przykładowe opakowanie 100 gramowe.

Czekolada ta znajduje się często w działach z żywnością niskocukrową lub bez cukrową. Cenowo wychodzi ona niestety dość drogo. W składzie nie ma większych problemów poza jednym dość mało ciekawym elementem.

Skład czekolady Wawel Lekka gorzka: miazga kakaowa, substancja słodząca maltitol E965, tłuszcz kakaowy, kakao o obniżonej zawartości tłuszczu, emulgatory w postaci lecytyny sojowej i E476 (karmel amoniakalno siarczynowy – kontrowersyjny składnik) oraz nie określony aromat. W składzie nie podoba nam się E476, reszta składników jest dopuszczalna.

Warto także odnieść się do wartości odżywczych w 100 gramach produktu. Energia to 474 kcal, białko 8 g, węglowodany 34,5 g w tym cukry 0,8 g, tłuszcz 38,8 g w tym kwasy nasycone 24,2 g – czyli bardzo dużo i za dużo. Błonnik pokarmowy 11,6 g czyli bardzo fajnie oraz sód 0,01 g. Skrobia 0,7 g i alkohole wielowodorotlenowe 29,5 g.

Jest jak widać zbyt wysoka kawasów nasyconych – dzienna dawka to około 20 g na osobę dorosłą a tutaj ta norma jest przekroczona.

Naszym zdaniem ten produkt ma przesadnie wysoką cenę oraz skład nie dość atrakcyjny aby było warto go nabywać. Jednakże warto samemu sprawdzić i ocenić, czy się opłaca go wybierać. Nas niestety nie zachwycają wcześniej wspomniane elementy a szczególnie bardzo wysoka cena.

Mimo wszystko czekolada gorzka Lekka od Wawel nie jest złą pozycją wśród słodyczy tego typu – klasyfikuje się ona na średnim stopniu pod względem zdrowia. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *