Czemu przebywanie w lesie jest zdrowe

Lasy zdroweBycie gościem w lesie jest jedną z najbardziej korzystnych lokalizacji dla zdrowia człowieka. Należy jednak odróżnić las od borów. Mianowicie las to kompleks leśny o ściółce suchej lub półsuchej o średniej gęstości do max 1 drzewostanu na około metr kwadratowy.

Lasy mogą być także znacznie rzadsze. Co do borów są to kompleksy leśne gdzie drzewostan jest bardzo mieszany i gęsty, ściółki mogą być wiecznie wilgotne porośnięte mchem nie są do końca zdrowe.

Dlaczego warto przebywać w lesie – las jest to nie tylko teren zielony pobudzający naszą ekspresję oraz kojący nasze nerwy. Las to znacznie bardziej złożony system działający na korzyść zwierząt i ludzi. Mianowicie w lasach panują grądy – są to specjalne wzbogacone przez las warunki tlenowe. Grądy  działają leczniczo na nasz system oddechowy, nie tylko go wzmacniają ale także go leczą.

Szczególnie pożądanymi lasami  w celach leczniczych są kompleksy iglaste. To one emitują największą ilość pozytywnych czynników dla zdrowia ludzkiego. Las nas uspokaja i łagodzi nerwy, działanie to jest także wynikiem panującego tam zastania powietrza i spokoju.

Lasy i przebywanie w nich oczywiście ma dobry wpływ tylko latem czy późną wiosną. Chodzi o to aby liście były zielone a las w swojej całej krasie wraz z podszyciem. Przebywać należy w lesie na pewnych zasadach. Mianowicie zachowanie nasze nie powinno być udręką dla mieszkańców lasu i samego lasu. Musimy się tam zachowywać cicho a co ważniejsze bardzo czysto – nigdy nie pozostawiamy śmieci w lesie.

Najlepsze działanie lasu to oczyszczenie naszych dróg oddechowych oraz wyciszanie. Powinno przebywać się w lesie jak najwięcej czasu, już obecnie są budowane stoły i krzesła na takie biwaki w dużej części lasów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla wypadów z dziećmi, to nie tylko odpoczynek ale rozwój i edukacja. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *