Czy EKIPA z YouTube to szkodliwy „Rak” Internetu?

Ekipa z YouTubeKanał o nazwie EKIPA jest jednym z bardziej rozpoznawalnych na YouTube. Ekipa przede wszystkim kieruje swoje materiały dla dzieci i młodzieży.

Ten temat jest wieloskładnikowy jak tort, więc przeczytaj go czytelniku do końca. Pewnie Cię zaskoczyć całość konkluzji. Większość osób nastawia swoje poglądy jednostronnie, a przecież nie ma niczego jednowymiarowego.

Można przyjąć, że wszystkie najpopularniejsze Polskie kanały na YouTue mają w zasadzie podobny kontent. Jest on głównie kierowany dla dzieci i młodzieży oraz niedorosłych dorosłych. Bez oznaczenia, że są to materiały celujące właśnie w dzieci. YouTube posiada wszystkie statystyki kanałów. Pomimo tego, że widzi iż główni odbiorcy takich kanałów to niemal same dzieci, to i tak nie wymusza swoich własnych wytycznych regulaminowych na tych kanałach. Chodzi o oznaczenie materiały dla dzieci – bo głównie one je oglądają. Wytyczne na YouTube dla dzieci to brak możliwości komentowania filmów oraz zarabiania na filmach. Jak widać YouTube jest platformą cudów.

Warto wspomnieć, że EKIPA to w pewnym sensie nazwa kolektywu różnych kanałów. Kanały te są prowadzone przez różne osoby znajdujące się w tak zwanej EKIPIE. Ekipa to także osobny kanał na którym kolektywnie występują też osoby z EKIPY. Ogólnie więc ich dystrybucję można ocenić jako kilka (kilkanaście) różnych kanałów i postaci. Które wzajemnie przeplatają swoje materiały i występują u siebie nawzajem, w celu rozbudowy i popularyzacji własnych sieci kanałów. Działa to trochę jak wzajemna dźwignia popularności.

Koniecznie trzeba wspomnieć, dlaczego powstał temat o EKIPIE. Samemu o nich słyszałem wyłącznie ze źródeł zewnętrznych i to zawsze w negatywnym kontekście. Były to podobno jakaś przywłaszczenie logo, wykorzystanie czyjejś muzyki i sprzedawanie po przeróbce jako własną, prześladowania badylarzy na rynku za logo z ich napisem kanału, opublikowanie chyba jakiś własnych wysrywów muzycznych – które miały być tylko dla wybranych je zakupujących lecz poszły jako publicznie. A także podobno wątpliwej jakości sprzedawane produkty spożywcze z ich logo. Uważam, że również bardzo inteligentne marketingowe posunięcia pompujące popularność w tym zepsutym świecie. Pewnie było coś jeszcze ale już nie pamiętam – w jakim kontekście coś o nich słyszałem. Ogólnie o zabarwieniu raczej negatywnym.

Ekipa jest dla mnie zupełnie obojętna. Traktuję ją po obejrzeniu kilku ich filmów, jak upośledzone dzieci – które tylko udają, że takie są. A tak naprawdę są bardzo sprytne i doskonale kalkulujące. Czyli oni nie wiedzą o mim żuciu, a ja nie chce wiedzieć nic o nich. Natomiast natknęło mnie o napisaniu tego tematu wydarzenie ze sklepu. Kiedy to grupa kilku dzieciaków w wieku między 8 -11 lat głośno wyrywała sobie lody EKIPY przy lodówkach. Jednocześnie krzyczała, że takiego lodu jeszcze nie miała. Także, że chodzili po całym mieście już po biedronkach szukając tych lodów. Bo nie znaleźli ich w innych sklepach a dokładnie szukali lodów od Ekipy. Także głośno komentowali jakieś wydarzenia z filmów swoich ulubieńców. Pomyślałem, mocno to musi ryć beret takim małym dzieciom.

Kiedyś nie było powszechnego Internetu (za czasów mojego dzieciństwa). Pewnie nasze pokolenie by miało podobne EKIPY, gdyby istniały takie platformy jak YouTube. Stymulacje wzrostów i chęci tworzenia takich kanałów, tworzy możliwość zarabiania. To jeszcze nic złego.

Materiały nagrywane przez EKIPĘ – po przejrzeniu kilku z nich nie są moją tematyką. Bo dla mnie są bezwartościowe i stratą dla mnie czasu. Natomiast to dla mnie, a skoro jacyś widzowie poświęcają im czas – to dla nich stanowią one jakąś wartość, choćby rozrywkową.

Podejrzewam, że szkodliwość kanałów takich jak EKIPA – jest tym samym co mówiło się kiedyś o kanałach VIVA a może Mtv (już nie pamiętam). Czyli zaszczepianie gówniarzerii schematów myślenia. Pokazywaniu jakiś wzorów, które wcale być może nie są wartościowe. EKIPA tworzy także własne produkty, gdyby się nastawiała na jakość i ogólnie wartości w budowie marki oraz edukacji – to pewnie nie była by nigdy popularna.

Ekipa wypromowała się moim zdaniem przez pokazywania świata niedostępnego dla większości innych osób. Na pewno wiele osób ich oglądających myśli, że przeżywa to co oni. Bo sami nie mogą sobie pozwolić na bogate życie i wieczną zabawę, a dodatkowo jeszcze za taką zabawę spływa gotówka.

Nie jestem pewny czy ruchy marketingowe są po stronie EKIPY i jej kolektywu czy jest to prowadzenie przez kogoś innego. Wiele „gwiazd” i znanych osób z Show Biznesu wbrew pozorom nie są tymi co kierują swoją karierą. Często są tylko wykonawcami takimi samymi jak pacynka założona na dłoń kogoś innego – nie mając wołanej woli i strategi, bo to może robić ktoś zupełnie inny. Jak jest w tym przypadku nie wiem. W każdym razie to co można nazwać marką EKIPA – podejmuje moim zdaniem mądre ruchy marketingowe, bo one działają.

Czy EKIPA jest rakiem Internetu? – moim zdaniem to nie bar z człowieka tworzy pijaka. Problem w tym, że odbiorcami są małe dzieci, które jeszcze świadomie nie podejmują decyzji a są kształtowane przez to co oglądają. Tylko ŻE! – w naszych rocznikach młodości przecież nastolatki czytały Bravo, oglądały MTV czy VIVA itp. To tak samo było określane jako patologia. Upadku systemu wartości nie było – choć granice są przesuwane ku czemuś dziwnemu – ale raczej nie przez takie kanały.

EKIPA jako kanał na YouTube oraz ogólnie ich kolektyw działań (może nawet komuna? -jak jesteś dzieciakiem, to pewnie nie rozumiesz prawdziwego sensu tego zdania :-)) dają coś pozytywnego. Pozytywnego dla każdego bez wyjątku czy dzieciaka czy dorosłego. Mianowicie udowodniają, że American Dream jest możliwy także w Polsce. Czyli, że złoty sen kariery z niczego jest możliwy także u nas.

Bez znaczenia jak bezwartościowe kręcą filmy – to one mają widocznie zawartość dla tych co je oglądają. Być może dzieciom siada na psychikę coś co tam widzą. Ale sami z tego wyrosną, tak samo jak nasze pokolenie wyrosło z innych rzeczy. Ekipa stara się za wszelką cenę odmładzać wizualnie. Po to, aby ich główny trzon widzów nie widział w nich jeszcze ludzi podchodzących pod wapno.

Warto zwrócić uwagę na to – czy nie jest to wspaniałe, bawić się i na tym zarabiać. To przecież złoty Graal pracowników. Wydaje się, że Ekipa właśnie po niego sięga – lepką ręką od donatów. To na pewno też nie jest sama zabawa i zgarnianie kasy. To burza mózgów, co by jeszcze zrobić nowego i dającego popularność a potem to realizować.

Dla mnie i pewnie dla większości osób dorosłych EKIPA jest całkowicie bez znaczenia. Prywatnie wątpię, aby normalna dorosła osoba była widzem ich wynurzeń. Ale jednak dorosłe osoby oglądają liczne programy w TV podobnie głupie lub nawet jeszcze głupsze. Więc gdzie tutaj szukać tej spodziewanej krytyki? Dlatego wszystko można brać na spokojnie, niech im się wiedzie. Fajnie jak by pomyśleli nad większą etycznością, aby w przyszłości nie słyszeć ponownie o nich po „aferach”. Chyba, że to także ich plan promocyjny – wtedy i tak jak dla mnie „srał ich pies” :-). Nie zmienia to jednak faktu że, samemu w ich kanale nie widzę nic złego. To biznes taki sam, jak inne biznesy. Zapraszam do kolejnych tematów i komentarzy.

3 komentarze

  1. GrupenSeler

    Ekipa na Youtube też ma swój czas. Myślę, że już powoli będą oni spadać w oglądalności. Wydaje mi się, że swój szczyt osiągnęli a teraz już czeka ich tylko równia pochyła ku zapomnieniu. Powolna równia ale jednak nieubłagana. Ich widzowie zaczynają dorastać nie będą na to więcej tracić czasu.

  2. Frant

    Nigdy ich nie oglądałem ale także o nich słyszałem. Ekipa to, ekipa tamto. Nie wiedzę w tym zupełnie nic ciekawego. Dziwne, że są ludzie oglądający takie programy. Ale dobre podsumowanie, w sumie oglądają też i jeszcze głupsze programy w telewizji dorośli.

  3. Benkio

    Ekipa to banda dzieciaków ale robiąca biznes. Biznes robią na innych dzieciakach i tak kręci się to koło. Ja tam ich nie oglądam, nie oglądałem i nie będę oglądał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.