Czy kamienie rosną – jak rośnie kamień
Wiele osób się zastanawia jak może rosnąc kamień z biegiem czasu. Bo powszechna jest wiedza, że im starszy kamień tym jest większy. Także powszechnie wiadomo, że kamienie rosną powoli ale sukcesywnie, dziś mały kamień na przykład otoczak za 100 lat może być dużą bryłą lub co najmniej kilka razy nawet większy.
A więc czy kamienie rosną oraz jak to robią, że rosną kamienie z czasem? To bardzo proste kamienie faktycznie z czasem mogą zmieniać swoją wielkość. Jest to fakt niezaprzeczalny i nazywa się on przykładowo erozją, utlenianiem, czy mechanicznym tarciem lub przełamem.
Kamienie przykładowo otoczaki (czyli te najpopularniejsze znajdywane nad morzem czy polu) były kiedyś bezkształtną bryłą. Te które przyniósł lodowiec były z reguły toczone wraz z lodem a potem częściowo wraz z jego się cofaniem. Kamienie znajdywane w morzu są obrabiane przez wodę podczas stałego ich opłukiwane wodą oraz piaskiem złożonym z różnych minerałów. Tym samym stają się coraz bardziej zaokrąglone – stąd nazwa otoczaki. Są to z reguły rożne minerały zlepione w jedną bryłkę.
Jak więc rośnie kamień – otóż kamień nigdy, przenigdy, absolutnie bezsprzecznie i niezaprzeczalnie nigdy nie rośnie. Nie ma możliwości na rośnięcie kamieni. Kamienie jeśli są już w bryle mogą tylko maleć na różne sposoby mechaniczne. Kamień a raczej zlepek minerałów lub minerał może zmienić masę i objętość tylko na dodatnią z pozoru – czyli wyłącznie podczas zlepienia się z innym. Aby się zlepiły muszą występować skrajne warunku jakieś gorąco lub ciśnienie – więc kamienie na powierzchni już się też nie łączą – chyba że w iłach, glinach – czyli różnych frakcjach piachu, nietrwałego i łatwego do rozdzielenia. Bo stanowią niemal bryłę ziemi z kamieniami.
Kamienie powstały podczas różnych procesów górotwórczych, tarcia, procesów wulkanicznych, erozji czy rozpadu skał na mniejsze fragmenty. Minerały czyli składowe kamieni powstały także w procesach krystalizacji, ciśnienia, temperatury – ale to się dzieje głęboko przy ekstremalnych warunkach fizycznych.
Także sumując – kamienie nie rosną, kamienie mogą tylko maleć. Kamienie też nie powstają nie wiadomo z czego – to zawsze rozpad na fragmenty i stale rozpadanie na coraz mniejsze fragmenty. W procesach górotwórczych (zderzenia płyt tektonicznych) lub wulkanicznych powstają ponownie jakieś większe fragmenty. Które ponownie z biegiem wieków się rozpadają na mniejsze.
Bardzo dobrze napisane. Kamienie nigdy nie rosły a nie wiadomo skąd w społeczeństwie to przekonanie – że one rosną z czasem. Sam jak byłem dzieciakiem słyszałem takie rzeczy. Dziś mamy internet i dostęp do takiej wiedzy jak choćby ten artykuł. Dawniej by trzeba było szukać jej nie wiadomo w jakiej książce. Dziś to tylko chwila zapytania w internecie. Dlatego ster utrwalone mity głupoty nadal każą w społeczeństwie, bo wiele osób nie sprawdziło ich prawdziwości.
Ja także myślałam, że kamienie rosną z czasem. Dla mnie było to również wiedza od dziecka. A tutaj mega zaskoczenie. Jak przeczytałam dopiero ten artykuł to stało się to proste i oczywiste, jak człowiek jest głupi i wieży w jakieś brednie od lat.
Dobrze, że trafiłam na ten tekst. Nie palnę jakiś bzdury czasami w towarzystwie. Faktycznie bez sensu by było jak by kamienie potrafiły rosnąć nie wiedzieć czemu. Tam tłumaczone to było kiedyś że osada kurzy i pył i on się utwardza i tak kamień przybiera wielkość. Ale człowiek był głupi i naiwny. Dziękuję za ten wpis, zmienił moje przekonania.
Często jest tak, że w coś chcemy wierzyć lub słyszeliśmy to za dzieciaka i nadal uważamy, że to prawda. Sam miałem wiele takich rzeczy i przekonań a dziś jak jestem dorosły niektóre z nich okazują się bzdurami. Na przykład mi mówiono że wydra wyczuje rybę w zbiorniku wodnym z kilku kilometrów i pozna czy w wodzie jest ryba po ruchu wody. Dopiero niedawno gdy sobie to przypomniałem i sprawdziłem jak to z tym jest także okazało się wszystko bzdurą.
Tak samo z rośnięciem kamieni, też to słyszałem jak byłem dzieciakiem. Dopiero na studiach miałem przedmiot geologię i wtedy zaczynając rozumieć o co chodzi w minerałach zrozumiałem ten idiotyzm. Tak samo jak ten artykuł może otwierać wiele oczy mi wtedy przedmiot geologia.
Myślę, że bardzo dobrze powiedziane jest – takie mity, legendy i ogólnie bzdury właśnie narastały gdy nie było łatwego dostępu do wiedzy i jej weryfikowania. Teraz część z nich łatwo jest obalać kilkoma klikami w internacie.
Pamiętam jeszcze jak ktoś mówił kiedyś, że jak taki kamień odłożyć to za wiele pokoleń będzie ogromny. A niedaleko mojego rodzinnego domu był taki głaz narzutowy. To on miał się podobno stać jeszcze większy a pewnie, że był mały jak Mieszko I jeszcze chadzał po Polsce. Nie wiem gdzie on jest teraz, bo go już nie ma tam od lat. Ale guzik tam a nie był mniejszy i tak samo by był większy – bo raczej faktycznie by stał się ten kamień mniejszy a nie urósł.