Czy kupować witaminy i minerały w tabletkach – mogą szkodzić

Złe witaminy w tabletkachWitaminy i minerały w postaci tabletek zwykłych czy musujących musujących – to niestety bardzo popularna forma wadliwego dbania o zdrowie. Większość osób popełnia gigantyczny błąd nabywając taki produkt w ciemno, nawet bardzo znanych marek.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na bardzo ważne aspekty o jakich część osób nabywająca te produkty zapomina a tym samym być może sama sobie szkodzi.

W pierwszej kolejności należy czytać skład produktu – bez znaczenia czy są to witaminy i minerały musujące czy do łykania znanych firm, czy typowo jakiejś danej sieci marketów. Składy bardzo często bywają tak samo bardzo niekorzystne. Można by je często określać jako śmietnik z dodatkiem witamin.

W składnikach z uwielbieniem występują takie mało przyjemne elementy jak: węglany sodu, sorbitole, glikol polietylenowy, poliwinylopirolidon, cyklaminiany, sacharyny, koenzym Q10 (po co?), siarczan miedzi (II), karagen, glukoza, siarczan żelaza, aspartam, sukraloza, acesulfam K i wiele innych. Nawet jeśli nie ma tych wymienionych to i tak mogą być zupełnie inne. Ilość mało przyjemnych dodatków ma bardzo dużą różnorodność wariacji i nie sposób wymienić ich wszystkich.

Istnieją produkty, które nie mają w sobie zbędnych i szkodliwych dodatków – jednakże jest ich bardzo niewielka ilość. Większość natomiast maja takie czy inne dodatki niekorzystne dla zdrowia. Lub takie do niczego niepotrzebne czy o wątpliwym działaniu na organizm.

Należy sobie zdać sprawę – że suplement diety często jest błędnym wyborem dla większości osób. Reklamy wyłączają niektórym myślenie – i pokazują tabletki, że z nich płynie zdrowie pomimo, że jest z reguły wręcz przeciwnie.

Drugi bardzo ważny aspekt to zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały – należy zdać sobie sprawę, że jeśli mamy dietę opartą w dużej mierze na różnych warzywach i owocach to na 99% nie będzie problemu z niedoborem składników mineralnych jak i witamin. Tabletka może dawać dzienną dawkę zapotrzebowania na te składniki ale co wtedy z jedzeniem które je posiada – byśmy musieli nic nie jeść, aby nam ich brakowało. Dzienne zapotrzebowanie uzupełnia się właśnie pożywieniem a zdroworozsądkowo nie tabletką.

Witaminy i minerały sztuczne (syntetyczne) a naturalne z pożywienia – te pochodzące między innymi z warzyw i owoców oraz innego pożywanie są naturalne i łatwo przyswajalne. Pożywienie jest tak zrobione przez matkę naturę, że występują w nim takie związki – aby to co się w nim znajduje dobrze się łączyło i przepływało na organizm.

Syntetyczne i sztuczne to często formy bardzo trudno lub mało przyswajalne przez organizm – większość może być wydalana lub co gorsze odkładać się w organizmie tym samym tworząc nowe schorzenia z odkładu sztucznie mineralnego.

Funkcjonuje to na tej samej zasadzie jak woda mocno mineralna pita w nadmiarze (minerały mogą się odkładać, gdy jest ich za dużo co jest niekorzystne) oraz wodne są gorzej przyswajalne niż z pożywienia. Soki oraz ogólnie pożywienie, które posiada w sobie minerały i witaminy naturalne, są przyswajalne łatwo i bez problemu przetwarza je organizm.

Jeśli faktycznie chce się dbać o zdrowie należy robić to pożywieniem – w nim zawarte są wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Nie potrzebuje formy sztucznej żadna osoba, która możne normalnie i samodzielnie się odżywiać. To co jest w pożywieniu jest naturalne i przyswajalne, w przeciwieństwie do syntetyków z tabletek musujących lub innych tabletek. .

Unikaj witamin i minerałów w dowolnych tabletkach – najlepsze i najmądrzejsze jest zapewnianie tych składników w pożywieniu. Nie trzeba niczego więcej, nie trzeba jeść też jakiś specjalnych połączeń pożywienia. Mając normalną dietę zapewni się odpowiednią ilość potrzebnych składników. Nie ma konieczności sięgania po rozwiązania sztuczne, które często okazują się dodatkowo szkodliwe. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie.

4 Comments

 1. jqceg pisze:

  Czy były prowadzone jakieś badania naukowe pod tym kątem? Jeżeli tak to prosiłbym o link do źródła tych informacji, gdyż temat mnie zaciekawił i chętnie zagłębie się w tym jeszcze bardziej.
  Pozdrawiam

 2. Krystian Kulepa pisze:

  W zasadzie to wszędzie o tym jest głośno. Ale ludzie zapominają i idą na łatwiznę a ona wcale nie jest łatwa. Bardzo dobrze, że się o tym mówi. Nigdy żadne tabletki nie dadzą niczego pozytywnego, co najwyżej nowe schorzenia. Pamiętam jeszcze jak lekarka do mnie mówiła abym spożywał więcej warzyw. Jak spytałem się czy nie lepiej uzupełniać tabletkami to wręcz puknęła się w głowę i powiedziała, że to przecież nic nie daje, nie przyswoi się i jest niepoważne jak można jeść zbilansowaną dietę.

 3. Krajeński Andrzej pisze:

  Jestem zdania i to zdecydowanie jako lekarz internista, że tabletki tego typu nie są potrzebne prawie nikomu. Biznes w tej dziedzinie się tak rozwiązał bo ludziom się wmawia zapotrzebowanie na jakieś składniki. Jednocześnie wmawia się, że pożywienie tego już dziś nie ma co kiedyś – a to kłamstwa. Wszystko co potrzebne dla zdrowia i ciała jest w pożywieniu i nie trzeba niczego suplementować bez potrzeby stricte ciężko zdrowotnej.

 4. Dieta moja pasja pisze:

  Jesteśmy narodem który ślepo wierzy temu co widzi w tv. Panie chcą się wyspowiadać aktorowi który gra księdza, lub chcą porady od ”lekarza” z ekranu. Tak samo jest w wszelkimi suplementami. A tak naprawdę wszystko mamy w zasięgu ręki, trzeba tylko odrobinę fatygi aby sobie przygotować surówkę czy obrać owoce. Jednak po kapsułkę zawsze łatwiej sięgnąć. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *