Czy paczki za pobraniem są bezpieczne – niestety nie

Paczka pobraniowaPaczki za pobraniem charakteryzują się tym, że podczas odbioru opłaca się usługę jej dostarczenia oraz z reguły cenę towaru, który miał być w niej zawarty. Paczki tego typu nie powstały tak naprawdę w celu zabezpieczenia pieniędzy kupujących – o czym powszechnie istnieje błędne przekonanie.

Przesyłki pobraniowe jako metoda kurierska ma za zadanie zapewnić możliwość nabywania towarów bez potrzeby dokonywania płatności z wykorzystaniem przelewów. Powstały one po to, aby dać możliwość nabywania towarów osobom, które nie mają kont płatniczych lub wolą płacić po prostu przy odbiorze bez dodatkowych formalności. Lub także bez czynności poza samym zamówieniem aby pozostawić transakcje zupełnie anonimową. Niestety powstało powszechne i błędne przekonanie, że jest to bezpieczna forma zakupu – czym ona zupełnie nie jest, gdyż nie daje zabezpieczenia dla kupującego w takim zakresie jak często jest się błędnie przekonanym.

Paczki pobraniowe są lepsze tylko w jednej metodzie i dają w zasadzie tylko jedno zabezpieczenie – jeśli nabywa się coś z zupełnie niepewnego źródła, gdzie zapłaci się za towar z góry – oraz nawet on nie zostanie wysłany wtedy nie poniesie się straty.

Natomiast nie zabezpieczają przed przykładowym wysłaniem pustej przesyłki lub z kartoflem zamiast upragnionego towaru. Można kupić jakąś drogą rzecz i przyjdzie paczka ale z przykładowo cegłówką – odbiorca i tak zapłaci kurierowi wymaganą kwotę i przekaże ją na konto oszusta, bo odbiorca nigdy nie może przed odbiorem i uregulowaniem kosztu jej otworzyć i zweryfikować. Dla oszustwa jest to nawet lepsza opcja, gdyż ma potwierdzenie nadania przesyłki a co stwierdzi nabywca to już nie jego problem – z racji, że może sam podmienił zawartość. Wtedy sprawa jest już bardzo trudna do odzyskania gotówki a policja rozłoży ręce. Paczki za pobraniem więc mogą nieść za sobą znacznie większe utrudnienie odzyskania gotówki niż wpłata na konto bez wysyłania towaru.

Zarówno przy przesyłkach zwykłych jak i te, gdzie należność należy opłacić przy odbierze dają relatywnie takie samo zabezpieczenie – czyli jeśli się trafi na oszusta to i tak straci się pieniądze. Sprawę będzie można zgłosić tylko na policję przy dowolnym rodzaju wysyłki, jeśli nie otrzymamy tego co zakupiliśmy – niestety policja prędzej zareaguje na przejście na czerwonym świetle przechodnia niż wykrycie oszusta i jego złapanie, nawet jak dostarczy im się dużo i oczywistego materiału dowodowego.

Wiele osób nie chce wysyłać niczego za pobraniem – to działa w dwie strony. Wiele klientów zamawia dany towar, sprzedawca ponosi koszt wysyłki a osoba zamawiająca go nie odbiera od kuriera. Stratny tylko wtedy jest wysyłający, który może sądownie wezwać do zapłaty kupującego (zgodnie z prawem nie można nie przyjąć paczki, jeśli faktycznie się ją zamówiło).

Przesyłki za pobraniem gdzie przy dobierze reguluje się należność realnie dają bardzo małe zabezpieczenie. Są skuteczne tylko na najbardziej bezczelnych lub leniwych oszustów, czyli takich – jacy nie mieli by zamiaru wcale wysyłać żadnej paczki po otrzymaniu gotówki.

Pośrednim rozwiązaniem wydaje się metoda – kupujący płaci za wysyłkę od razu przelewem a za towar przy odbierze. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale najlepsze z możliwych dla dwóch stron transakcji – jeśli ma wchodzić tylko przesyłka za pobraniem.

Czy warto wybierać przesyłki gdzie płaci się przy odbiorze paczki – jeśli kupuje się u wiarygodnego źródła pod względem bezpieczeństwa jest to całkowicie zbędne. Należy kierować się zawsze zdrowym rozsądkiem gdzie i co się kupuje. Sprawdzać kontakt (telefoniczny) i możliwość odbioru osobistego, nawet jeśli wchodzi w grę tylko wysyłka. Na zakończenie warto wspomnieć, że ilość oszustów jest w zasadzie równa zarówno po stronie sprzedających jak i kupujących. Sprzedający mogą chcieć wyłudzić pieniądze, kupujący towar lub robiący sobie kawały na zamówieniach bez chęci do ich odebrania – tego naprawdę jest bardzo dużo.

Tak samo jak otrzyma się paczkę pobraniową, ale będzie w niej inna rzecz niż zamówiona, lub inna ilość sztuk czy jakość – praktycznie stajemy się bezsilni jeśli trafi się na nieuczciwego sprzedawcę. Będzie bardzo trudno dochodzić swoich praw – trudniej niż gdyby paczka nie była dostarczona wcale.

Zawsze trzeba liczyć na zdrowy rozsądek po każdej stronie transakcji. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

11 komentarzy

 1. Telimelo

  Jak zamawiałem wiele towaru u jednego dostawy i paczkę pobraniową to w przesyłce brakowało kilka rzeczy drobnego wyposażenie kuchni. Napisałem do sprzedawcy wiadomość z tym faktem a on twierdził że wszystko wysłał co miało być wysłane. Jak nie da tego co powinno być a przesyłka dojdzie to nie ma siły aby coś odzyskać czy udowodnić. Faktura w paczce była z tymi rzeczami jakich i tak tam nie było. niestety paczki tego typu dają często duże zagrożenie aby udowodnić braki.

  1. gej1337

   Myśle ze jak nagrasz paczke to się zesraja a nie

 2. AlicjaM

  Kupowałam ekspres ciśnieniowy do kawy i wybrałem przesyłkę za pobraniem, znalazłam jednak taki sam w sklepie w mojej miejscowości tańszy więc nie odebrałam takiej paczki jak przyszła. Nie widzę w tym dużego problemu. Paczka przecież wróciła do sprzedawcy.

  1. WysyłkiPL

   Ale my widzimy w tym problemy. Sam jestem tylko klientem a nie sprzedawcą. Ale chyba Pani nie myśli, że sprzedawca ma wysyłki za darmo. On ponosił koszt nadania towaru a więc jest stratny cenę wysyłki i być może jej powrotu. A więc od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Może także wytoczyć Pani sprawę bo zamówienie oznacza zakup i zgodnie z prawem nie można domówić jego przyjęcia.

 3. Drozdek

  Ja nigdy nie wybieram za pobraniem, zawsze przelew na konto. łatwiej w razie czego złapać złodzieja co podaje konto niż co nie wysyła towaru lub wysyła nie taki pobraniowy. Lepsze zabezpieczenie z punktu prawa jest po prostu przelew za towar jeśli musi być to forma wysyłkowa. A najlepsze odbiór osobisty choć i na niego zdarzają się kanty – sprzedaż rzeczy kradzionych na przykład.

 4. UrszAl

  Nigdy nie biorę za pobraniem bo dochodzą większe koszty wysyłki i jak mnie nie ma w domu to nie ma kto odebrać. Jeszcze mi się nie zdarzyło a kupuje bardzo dużo abym był oszukany czy aukcje czy ogłoszenia. Tylko upewniam się przed zakupem czy jest także kontakt telefoniczny i ewentualny odbiór osobisty jak coś droższego mimo wybierania potem opcji przesyłki. Pytam gdzie podjechać po odbiór, jak jest takie miejsce to prawie na pewno będzie zawsze ok.

 5. Toru

  Najlepiej pobranie i przy kurierze odpakować, może być on wtedy świadkiem, że w paczce była cegła. Poza tym zawsze dobrze nagrywać rozpakowanie paczek.

  1. Kinga Szubert

   Nie dajmy się zwariować. Wystarczy wybierać sprzedawców z dobrą opinią i już jest dobrze. Nagrywanie rozpakowania, pobranie jakie zupełnie nic nie daje co jest głupotą a nie zabezpieczeniem. To już przesada jak z matrixa. Trzeba zwracać uwagę na komentarze oraz dane firmy czy wszystkie są.

   1. Vegsi

    właśnie jest to dobre zabezpieczenie, na pewno lepsze niż żadne, a pani argumenty są właśnie wyrwane z matrixa

 6. Emik

  A co z sytuacja gdy nieznany nadawca wysyła do nas przesyłkę za pobraniem i ja odbierzemy? Jest to pewna forma naciągania klientów. Zdarza się, że w firmie przy dużej ilości paczek trafi się poraniona na kwotę do 100zł. Ktoś odbierze zapłaci, a później okazuje się, że to jakiś bubel lub oszustwo. Co wtedy?

  1. Każdy towar nabyty nie w salonie klienta podlega prawu zwrotu do 14 dni bez podania przyczyny. Wtedy muszą oddać gotówkę. Jeśli robią takie akcje oszuści i nie ma firmy do zwrotu, to oznacza tylko jedno – za brak skrupulatności i wiedz o tym co ma przyjść a co nie – się płaci. Bo to jest błąd firmy lub jej pracowników, gdy się nie wie co dostaje, od kogo i dlaczego ma płacić za to.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.