Czy paragon jest potrzebny do gwarancji oraz reklamacji i rękojmi

Paragon do gwarancjiNabywając dowolny towar lub usługę przysługuje nam prawo gwarancji oraz możliwość reklamacji jak i rękojmi. Należy pamiętać, że reklamacja to inna czynność prawna niż rękojmia i ma ona inne założenia – wiele osób myli te dwa pojęcia.

Na początek zanim dojdziemy do paragonów jako dowodów zakupu warto wyjaśnić co oznaczają stosowane pojęcia i jakie są ich zależne.

W najprostszym rozróżnieniu pojęć można stwierdzić że gwarancja to zobowiązanie danego gwaranta (z reguły prawie zawsze producenta a czasami sklepu – tego co oferował gwarancję) za sprawność tego sprzętu przez cały oferowany podstawowy lub wykupiony dodatkowy okres zabezpieczenia sprawności sprzętu.

Gwarancja nie jest obligatoryjna i obowiązkowa – ale jest dodatkową formy zabezpieczenia towaru w gestii gwaranta – polega ona między innymi na bezpłatnym doprowadzeniu go do stanu użytkowego w czasie jej trwania, wymiany, zwrotu kosztów, zastępstwa itp. – dokładnie tego czego dotyczyła jej treść oraz okresu świadczenia. Umocowanie prawne w Artykule 577–581 Kodeksu Cywilnego.

Rękojmia – to termin jaki powinien bardziej inserować każdego nabywcę. Każda niezgodność towaru z umową, podlega rękojmi dla osób fizycznych jest jej okres wynoszący nie mniej niż 2 lata (24 miesiące) od daty nabycia. Rękojmia jest nadrzędną (ważniejszą) nad gwarancją bo jest dodatkowo normowana obowiązkiem prawnym.

Konsument może żądać zwrotu pieniędzy, naprawy, obniżenia ceny czy wymiany na nową rzecz – rękojmia chroni nabywcę przed ukrytymi wadami towaru. Także zabezpiecza przed powstała niesprawnością w trakcie trwania czasu rękojmi bez przyczyny od strony konsumenta. W przypadku nieruchomości jest to 5 lat – ruchomości 2 lata. Umocowanie prawne to Artykuł 556–576 Kodeksu cywilnego. Warto o nich przeczytać więcej. Rękojmia dotyczy z reguły sprzedawcy.

Reklamacja – jeśli nabywca stwierdza wadę może złożyć reklamację, czyli żądać doprowadzanie rzeczy lub usługi do stanu zgodnego z zawartą umową i stanem faktycznym nabytej rzeczy czy usługi. Może także żądać zwrotu środków – podczas reklamacji konsument sam określa cele reklamacyjne. Podmiot do którego ją składamy ma 14 dni od daty złożenia na odpowiedź – w przypadku braku odpowiedzi uznaje się ją za zaakceptowaną na warunkach złożenia.

Żaden sprzedawca nie może ograniczać dowolnej drogi korzystania z tych 3 różnych możliwości i one wzajemnie się nie wykluczają. Należy pamiętać, że paragon nie jest kartą gwarancyjną – jest to tylko dowód zakupu towaru w oznaczonym czasie i miejscu – jednakże pod żadnym pozorem nie może być zgodnie z prawem wymagany przy próbie złożenia reklamacji czy rękojmi za towar o czym będzie jeszcze poniżej.

Jak znamy życie – prawo sobie a oporność sklepów sobie. Warto mieć na uwadze, że gwarancja to zobowiązanie prawie zawsze producenta a rękojmia zobowiązanie sprzedawcy – to zasadnicza różnica. Jeśli chcemy bezproblemowej gwarancji powinniśmy zadbać o podbicie karty gwarancyjnej – wtedy możemy wyrzucić paragon do śmieci i nikt nie może robić problemu przy próbie skorzystania z gwarancji czy reklamacji. Karta gwarancyjna jest potrzebna do roszczenia od gwaranta sprawności towaru a nie paragon – paragon i dowolna forma umowy sprzedaży nie ma znaczenia co do możliwości korzystania z tego typu zabezpieczenia produktu czy usługi.

Gwarancja towaru lub usługi także przechodzi na osobę jakiej przekaże się przedmiot, do czasu jej aktywności czasowej wyznaczonej przez producenta. Jednakże z reguły jest to data pokrywająca z czasem rękojmi – choć w niektórych przypadkach gwarancja jest dłuższa niż rękojmia lub na wybrane elementy krótsza – zakres oraz czas widnieje w karcie, dlatego jest ona przydatna.

Brak paragonu lub faktury natomiast także nie pozbywa nas rękojmi lub reklamacji względem sprzedawcy – bez jakiegokolwiek dowodu sprzedaży tylko sprzedawca nie może być zidentyfikowany prawnie i pociągnięty do spełnienia roszczenia – to jednak nie jest istotne w gwarancji towaru względem producenta – także producent nie może od posiadacza towaru żądać dowodu zakupu bo jest to niezgodne z prawem. Może jedynie żądać karty gwarancyjnej. Jeśli nie została ona podbita i nie ma na niej identyfikacji czasowej – można przyjąć, że producent może oszacować wiek urządzenia po numerze seryjnym lub zgłoszenie reklamacyjne nabierze początek biegu z czasem rejestracji urządzenia w systemie producenta.

Posiadacz nie ma żadnego obowiązku dostarczać paragonu czy dowodu sprzedaży względem gwaranta (prawie zawsze producenta). Jednakże warto pamiętać że gwarant może zgodnie z kartą produktu ograniczać czas gwarancji na dane elementy mniejszy niż rękojmia lub większy – to jego wolna gestia i musi być to wpisane w karcie. Jeśli jakiegoś zapisu nie ma, to przyjmuje on brzmienie standardowego okresu gwarancji towarowej lub rękojmi czyli dwa lata.

Także w zwrocie towaru kupionego na odległość również nie ma obowiązku dołączania dokumentu zakupu. To orzeczenie prezesa UOKiK.

W przypadku reklamacji towaru czy rękojmi – kieruje się te roszczenia zawsze i wyłącznie do sprzedawcy. Wtedy będzie niezbędny dowód sprzedaży u tego sprzedawcy danego towaru – ale nie musi być to paragon czy faktura – mogą być to inne dokumenty takie jak mailowe potwierdzenie zamówienia lub opłacenia produktu, dowód wpłaty na przykład bankowe potwierdzenie przelewu, wydruk historii transakcji bankowej a nawet zeznania światków w ostateczności jeśli nie ma możliwości uzyskania innych potwierdzeń.

Podsumowując – nie ma do żadnego typu świadczenia obowiązku posiadania dowodu w postaci paragonu lub faktury. Wystarczą inne wspomniane potwierdzenia względem tego towaru lub usługi. Karta gwarancyjna także nie jest niezbędna ale przydatna. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie oraz komentarzy.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

6 komentarzy

 1. Japis pisze:

  Od bardzo dana jest wiadome że nie trzeba paragonów do tego typu rzeczy. Ludzie klienci się upierają i myślą że muszą a to nieprawda. Wystarczy samo opakowanie urządzenia lub dowolny papier jaki pokaże że to faktycznie jest ten produkt. Do gwarancji wcale nie trzeba nawet mieć karty – sam tak składałem już dwa razy i było ok bez żadnych dokumentów tylko wystarczyła informacja do producenta co jest nie tak i dostarczenie im produktu.

 2. Olek pisze:

  Reklamacji gwarancyjnej nie składałem nigdy z paragonem zawsze w oryginalnym opakowaniu jak miało urządzenie. Na nich są numery seryjne i na ich bazie naprawiali. Nigdy nie były mi do napraw potrzebne inne rzeczy niż opakowanie urządzenia.

 3. Tadeusz Wirski pisze:

  Absolutnie dowód zakupu ani paragony czy faktury nie są niezbędne do reklamacji. Jeśli ktoś nie ma zaufania do prawa to niech zrobi siebie zdjęcie takiego świstka a go samego wywali. nie ma obowiązku się tego przetrzymywać tak samo jak oryginalnego opakowania produktu jaki się zakupiło do reklamacji, gwarancji czy zwrotu na zasadach rękojmi.

 4. Tadeusz52 pisze:

  Sklepy nieprawnie chcą paragony ale to z reguły osoby przy kasie jakie maja mało do gadania. Jak pogadać z szefostwem i tym bardziej znać swoje prawa to już muszą wziąć reklamacje czy zwrot. Powiem tak, najlepsza metoda to ta wspomniana, czyli nie trzymanie paragonów bo one blakną i jest to bez sensu, tylko robienie fotek tym świstkom i trzymanie ich w formie zdjęcia. Najprostsza i najlepsza forma czegoś takiego. Można sobie zrobić foldery na dysku czy gdzieś chmurze z datami paragonów aby usuwać te już nieważne – czyli po 2 czy 3 latach.

 5. Karolo82 pisze:

  A co w sytuacji gdy nabyłem używaną kartę graficzną na serwisie aukcyjnym? Osoba sprzedająca nie dysponowała dowodem zakupu. Producent (amerykański, ale centrum serwisowe na Europę jest chyba we Francji) daje 36 miesięczną gwarancje, ale wymaga potwierdzenia zakupu. Zgodnie z informacjami zawartymi na tej stronie gwarancja powinna przejść na mnie i powinno być możliwe skorzystanie z niej (tzn. z jakiegokolwiek okresu jaki pozostał od momentu pierwotnej sprzedaży) bez okazywania faktury bądź paragonu.

  1. ToTemat pisze:

   Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana bo przepisy ustanawiają to co jest w Polsce a tutaj są dwa kraje. Sprzęt używany tak jak piszesz nie podlega gwarancji wtedy sprzedawcy ale może podlegać producentowi. Problem w tym że często reklamacje są za pośrednictwem miejsca sprzedaży. Inna sprawa jak coś ma gwarancję powiedzmy 3 lata to powinna być to sztuka towaru naprawiana bez pytania o paragon czy fakturę, bo ma numer seryjny czy kod serwisowy. Jeśli sprawa by dotyczyła obszaru samego PL, to bez dowodu zakupu można żądać, natomiast nie wiem jak wygląda prawo w innych rajach. Centrum serwisowe nie jest producentem i oni znowuż mogą żądać potwierdzenia sprzedaży aby wiedzieć, że z tego obszaru gospodarczego była sprzedaż który im podlega.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: