Czy system MIPS w kasku rowerowym jest wart swej ceny?

Kaski roweroweKask rowerowy to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego rowerzysty. Zadaniem kasku jest chronić głowę przed urazami podczas wypadków i zderzeń. Jednak nie każdy kask równie dobrze spełnia swoje zadanie.

Jednym z rodzajów kasków, który dobrze chroni głowę jak kask rowerowy MIPS, ale jego koszt jest znacznie wyższy od kasków z podstawową ochroną. Czy rzeczywiście jest on wart swojej ceny? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czym jest kask rowerowy MIPS?

Kask rowerowy MIPS to precyzyjnie mówiąc kask rowerowy wyposażony we wkładkę z technologią MIPS. MIPS, czyli Multi-directional Impact Protection System, to system ochrony, który zaprojektowany przez szwedzkich naukowców już w 1995 roku. Chcieli oni zwiększyć ochronę, jaką oferują kaski rowerowe i w efekcie udało im się stworzyć właśnie ten system.

Kask rowerowy MIPS

Możemy powiedzieć, że MIPS to pewnego rodzaju wkładka. Jej zadanie polega na odizolowaniu jednej z warstw kasku od drugiej, a będąc bardziej precyzyjnym na oddzieleniu warstwy, która bezpośrednio przylega do głowy od pozostałej części kasku. Wkładka ta chroni głowę od przeciążeń i ewentualnych ruchów skorupy kasku w trakcie upadku. Ważne jest jednak, aby model kasku wyposażony w technologię MIPS miał odpowiedni rozmiar, dopasowany do wielkości i kształtu głowy rowerzysty.

Jak działa MIPS?

Szwedzcy naukowcy, projektując system MIPS (multi-directional impact), uwzględnili rozkład energii uderzenia głową w trakcie upadku z roweru i zauważyli konieczność minimalizowania sił rotacyjnych, które mogą wpłynąć na mózg podczas uderzeń w głowę. Tak powstała prosta wkładka, która umieszczana jest wewnątrz kasku. MIPS pozwala na niezależne obracanie się głowy w stosunku do samego kasku.

Dzięki temu, w chwili upadku z roweru i uderzenia głową, energia uderzenia rozpraszana jest równomiernie po całej powierzchni kasku, a nie tylko w jednym miejscu, co minimalizuje ryzyko poważnych urazów, jakich mógłby doznać rowerzysta w trakcie upadku.

Czy MIPS jest warty swojej ceny?

Faktycznie kaski rowerowe, w których została zastosowana technologia MIPS to koszt przynajmniej kilkuset złotych i część osób może zadawać sobie pytanie, czy są warte swojej ceny. Jednak działanie systemu MIPS potwierdzone jest badaniami, z których jasno wynika, że ryzyko urazu głowy w czasie upadku jest znacznie mniejsze od tego, które powstaje w przypadku stosowania kasków bez tego systemu. Warto pamiętać, że zdrowie i życie nie mają ceny.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Oczywiście, cena nie zawsze odzwierciedla jakość produktu, ale w przypadku systemu MIPS jest inaczej. Wielu producentów kasków rowerowych korzysta z tej technologii, co świadczy o jej skuteczności. Dzięki temu można mieć pewność, że inwestycja w kask z systemem MIPS to inwestycja w bezpieczeństwo.

Warto również podkreślić, że rowerzyści często wydają duże sumy na wyposażenie swojego sprzętu. Kask z systemem MIPS to jedna z najlepszych inwestycji, jaką mogą zrobić dla swojego bezpieczeństwa w trakcie jazdy na rowerze. Dlatego też, jeśli jesteś rowerzystą, którego finanse na to pozwalają, warto rozważyć zakup kasku z systemem MIPS.

MIPS w kasku rowerowym — podsumowanie

System MIPS to innowacyjna technologia, która przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa rowerzystów. Choć kaski rowerowe z systemem MIPS są nieco droższe od tradycyjnych, to warto w nie zainwestować. Ponieważ inwestując w taki produkt, można jeździć z poczuciem, że w chwili ewentualnego upadku, ryzyko urazów głowy ograniczane jest do minimum. Bezpieczeństwo powinno być dla nas priorytetem, a kask z systemem MIPS pozwoli nam na spokojne i bezpieczną jazdę rowerem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *