Czy Szczecin to bezpieczne miasto

 SzczecinSzczecin tak jak każde duże miasto w Polsce boryka się z różnymi problemami dotyczącymi bezpieczeństwa. Praktycznie im większa miejscowość tym statystycznie większa ilość przestępstw i wypadków, jakie nie wynikają tylko z objętości miasta i liczby jego mieszkańców.

Kwestie bezpieczeństwa i jego zagrożeń wzrastają szybciej w dużych miejscowościach w udziałach procentowych (a wiec niezależnych) – co jest ciekawym zjawiskom socjologicznym.

Szczecin na tle innych miast wypada bardzo pozytywnie pod względem poważnych wypadków drogowych – na tle innych miast jest tutaj mała ilość ze skutkiem śmiertelnym.

Tak samo liczba pijanych lub odurzonych kierowców także nie jest zbyt wielka.

Miasto boryka się natomiast z 3 innymi problematycznymi segmentami. Wandalizmem, Przestępstwami oraz alkoholizmem w grupach.

Szczecin ma podobno jeden z wyższych odsetków aktów wandalizmu w całym kraju.  W ostatnich czasach było nawet kilka większych akcji w tym mieście ze zniszczeniem mienia publicznego.

Przestępstwa na skład jakich wchodzą głównie kradzieże i pokrewne także są na dość wysokim poziomie w skali całego kraju. Rzadziej dochodzi do pobić i aktów agresji bezpośredniej.

Jeden z większych problemów miasta to alkoholicy zwani potocznie żulami – niemal każde osiedle czy dzielnica ma swoje grupy fanów alkoholu. Szczególnie jest to widoczne w centrum miasta, gdzie te skupiska są najgęstsze i występuje ich najwięcej.

Aktualizowane statystyki policyjne Szczecin: http://szczecin.policja.gov.pl/szm/form/48,Statystyka-dnia.html – warto także zobaczyć inne statystyki na stronie policji.

Szczecin na tle innych miast podobnych powierzchnio wypada nieźle pod względem bezpieczeństwa osobistego (wiadomo że nie zaleca się odwiedzania jego mniej przyjemnych dzielnic nocą) a główne zdarzenie ilościowo występują u nabuzowanej młodzieży na dyskotekach czy ich pobliżu oraz po alkoholu.

Niestety akty kradzieży czy włamań są dość wysokie. A czy Wy uważacie Szczecin za bezpieczne miasto?

6 komentarzy

 1. Natia pisze:

  Wydaje mi się że szczecin jest dość bezpiecznym miastem. Przykładowo po Wrocławiu nocą czy katowicach jest strach chodzić a w szczecinie nie mam takich obaw. Wiadomo że są miejsca gdzie jest bardzo mało przyjemnie taki gocław czy okolice ulicy łokietka. Ale po za tym faktycznie mało jest napaści.

 2. Damian S pisze:

  Gocław tam jest po prostu dziki zachód nawet za dnia tam strach chodzić, ale strach jest przez to jak wszystko tam wygląda. Zabite okna deskami, ruiny i dużo żulków.

  W parkach po szczecinie nocą też bym nie radził kobietą na spacery szczególnie tych dużych ciemnych bo licho nie śpi. Przestępczość też wzrosła bo przybysze ze wschodu także ją znacznie podnoszą, oni mają trochę inne standardy życia społecznego.

  Po za tym faktycznie nie jest tak źle

 3. Kłosowicz pisze:

  Problem z pijakami to bez wątpienia najwięcej widoczny jest w ścisłym centrum miasta. Kiedy tam nie jestem zawsze widzi się kilku czy nawet kilkunastu żuli. Zimą siedzą po swoich norach ale latem w każdym parku, skwerze i wszędzie jest tego pełno.

  Kradzieże w mieście także to na pewno duży problem. Moja sąsiadka okradziona jak jej nie było, znajomy co ma domek okradziony też jak ich nie było na weekend. To nie jest najnowsza sprawa, ale na pewno fala złodziejstwa jest bardzo duża.

 4. Samuela Lipska pisze:

  Problem z alkoholizmem jest ogromny to mogę potwierdzić. Na pewno też jest większa ilość przestępstw niż mówią statystyki. Przecież wiele osób głupio tego nie zgłasza co powoduje bezkarność. Nawet jak widzę pijaków pod domem od razu dzwonię po straż miejską lub policję aby ich zgarnęła. Na początku bardzo często na ławkach pod domem siedzieli, jak zaczęli ich przepędzać to zdarza się bardzo sporadycznie to u mnie na pogodnie.

  Co dziwne że tych wypadków drogowych jest tak mało, jak stłuczki same to dzień dzień się zdarzają. A może policja nie dodaje tam wszystkiego do tych statystyk. Wydaje mi się że takich zdarzeń jest więcej.

 5. Ala36 pisze:

  Przestępczość w każdym razie rabunkowa rośnie tak samo jak i oszustwa. To wiem z zaufanego źródła, że te elementy są znacznie wyższe niż 2-3 lata temu. Także zamieszanie obcokrajowców jest znacznie większe i oni podobno mają wkład w te statystyki ku górze. Z pracownikami nie przybywają tylko pracownicy ale także półświatek i przestępcy tak samo na lepsze życie. Ale i tak trzeba przyznać że miasto pięknieje powoli i staje się bezpieczniejsze na co dzień.

 6. Kawai pisze:

  Jedno jest pewne, co roku jest bardziej niebezpieczne. Statystki pokazują że codziennie jest popełniane rejestrowane około 20 przestępstw w mieście. To bardzo dużo a ile jest niezgłaszanych. Oraz ile jest w trakcie i nie jest dołączonych do listy. Niestety co roku ten wskaźnik jest większy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *