Czy warto kupić Atlas do ćwiczeń – treningowy | Domowa siłownia

Atlas do ćwiczeń wartoAtlasy do ćwiczeń to spore urządzenia o dużych możliwościach treningowych. Atlas posiada kilka stanowisk do prowadzenia różnego typu ćwiczeń. Jego duże rozbudowanie, pozwala na trenowanie niemal wszystkich większych partii mięśniowych.

Warto jednak dokładnie przemyśleć zakup takiego sprzętu. Atlasy co ćwiczeń posiadają wiele zalet ale także i wad. Warto wspomnieć, że posiadałem 4 pełnowymiarowe atlasy treningowe oraz ponad 100 różnych sprzętów do ćwiczeń. Opis więc zalet i wad myślę, że będzie podparty solidnym doświadczeniem i przemyśleniami.

Zalety dlaczego warto kupić atlas treningowy do ćwiczeń – przede wszystkim jest on multi-funkcjonalny. Można na nim ćwiczyć większość istotnych partii mięśniowych i rozruszać nim niemal całe ciało. Posiada wiele stanowisk, przez co różnorodność ćwiczeń jest bardzo duża. Warto zauważyć, że każde 1 stanowisko może posłużyć do kilku lub nawet kilkunastu różnych ćwiczeń różnych partii mięśniowych.

Łatwa regulacja siły treningów – atlasy mogą mieć stos z odważnikami lub rozwiązanie polegające na zakładaniu talerzy (tych od hantli i sztangi). Dzięki temu, na jednym urządzeniu może ćwiczyć każdy – od osób wymagających dużego obciążenia do początkujących. Za sprawą odważników, samemu reguluje się ciężar do pracy mięśni.

Łatwość korzystania – atlasy to urządzenia na których się siada i ćwiczy. Nie wymaga to specjalnego przygotowania miejsca ani urządzeń. Wystarczy określić ciężar i można ćwiczyć. Jest to więc duże uproszczenie.

Atlas do ćwiczeń to jakby wiele urządzeń w jednym – w urządzeniu tym można z łatwością zauważyć takie sprzęty jak wiosełka, hantle, sztangi, prasy nóg, stacja do ćwiczenia rozpiętek, podpory do ćwiczenia bicepsów, coś jak gumy oporowe itp. W zależności od rodzaju atlasu, może być to realna kondensacja nawet kilkunastu różnych urządzeń w jednym. Chodzi oczywiście o możliwości rodzaju ćwiczeń i aktywowania podobnych partii mięśni.

Elementy neutralne związane z atlasami do ćwiczeń – przede wszystkim cena. Chodzi tutaj o to, że atlas jest znacznie tańszy niż każde urządzenie z osobna – które można na nim symulować. Ilość urządzeń, które ma w sobie „wbudowane” była by wielokrotnie większa, niż to jedno zintegrowane urządzenie. Ilość zajętego miejsca – atlasy są dużymi bryłami. Jeśli weźmiemy pod uwagę jego różnorodność sprzętową – to także 1 atlas zajmie mniej miejsca, niż tak duża gama różnych urządzeń – które w sobie on teoretycznie posiada.

Dlaczego nie warto kupować atlasów do ćwiczeń – przede wszystkim ponownie chodzi o miejsce. Jeśli chcemy zrobić taki zakup, to trzeba liczyć się z miejscem jaki on zajmuje. Miejsce atlasu to nie tylko wymiary samej bryły – także musi mieć wolną przestrzeń po każdej stronie na kilkadziesiąt centymetrów. A więc do bryły trzeba doliczyć dodatkową przestrzeń. Jest to także wilka bryła, które często nie pasuje wizualnie do pomieszczeń mieszkalnych.

Większość urządzeń tego typu poprzez swoje gabaryty często kończy w garażach lub innych miejscach poza domem.

Zapał do ćwiczeń – tutaj nie powinno być zdziwienia. Na początku będzie się na nim regularnie ćwiczyło. Z czasem zacznie się korzystać z niego coraz rzadziej. Już po miesiącu może być korzystne z niego tylko sporadyczne. Tak jest u niemal wszystkich osób. Nagle zaczynają denerwować w nim gabaryty, skrzypienie, przekładanie odważników itp. Większość osób szybko się nimi nudzi i zaczynają urządzenia powoli zbierać kurz, służąc do ćwiczeń już całkiem sporadycznie.

Niezaprzeczalna prawda objawiona o ćwiczeniach – niemal wszystkie ćwiczenia, które można wykonywać na typowych atlasach treningowych – można także wykonywać z użyciem samych hantli. Posiadając wyłącznie zestaw hantli, można wykonać większość ćwiczeń co na atlasie. Dlatego większość osób poważnie zajmujących się treningiem i modelowaniem własnego ciała – odpowie, że lepsze są dobre hantle + ławka niż cały wielki atlas.

Ergonomia ćwiczeń – tutaj może być spore zaskoczenie. Atlasy treningowe z reguły nie są ergonomiczne. Ergonomia to dopasowanie do cech antropologicznych człowieka – każdy jest inny a atlas jest uniwersalny. Przez co jego rozwiania nie są optymalne dla większości osób. Sporo osób korzystających z atlasu doznaje kontuzji podczas ćwiczeń z tego powodu. Czasami atlas także wymusza mimowolnie nieprawidłową pozycję podczas ćwiczeń. Co może prowadzić do problemów choćby z kręgami kręgosłupa. Takie problemy nie występują w sprzętach pojedynczych, lub samego wykorzystywania hantli do analogicznych ćwiczeń.

Czy warto zatem kupić atlas do ćwiczeń – to zależy od Ciebie. Zachęcam bardzo dokładne zastanowić się nad tym. Jeśli nie ma się systematyki a uważa się, że atlas zmotywuje do ćwiczeń jak nic innego – to odpowiedź brzmi NIE. Atlas nie zmotywuje nikogo bardziej lub mniej – motywacja wynika nie ze posiadanego sprzętu ale z samego siebie. Dlatego przed zakupem trzeba oszacować, czy ma się na niego miejsce. Dodatkowo czy nie lepiej po prostu wybrać hantli + ławkę lub nawet same dobre hantle.

Atlasy to fajne urządzenia i wcale nie takie tuzinkowe w domach. Ale w większości wypadków szybko stają się wyłącznie meblem dekoracyjnym i często zawadzającym. Natomiast dodam też swój prywatny światopogląd na koniec – jak mi się coś podoba, to kupuję. Gdy się to coś nie sprawdza, to wtedy sprzedaję. Z takim podejściem miałem mnóstwo rzeczy o których wiele osób marzy. Wcale też się nie jest ostatecznie stratnym. Gdy o sprzęt się dba to można go sprzedać w podobnej cenie jak się kupiło. Często więc nic się nie traci a doświadczenie i wspomnienia z zabawy pozostają. Zapraszam do kolejnych tematów i komentarzy.

4 komentarze

 1. Bovek

  Miałem atlas w domu z 2 lata stał. Ćwiczyłem na nim dość systematycznie przez pierwsze 3 miesiące. Potem faktycznie już coraz rzadziej. Ostatecznie skończył u kogoś innego. Czy warto kupić sobie atlas do domu, tylko jeśli ma się duże pomieszczenia. Jeśli nie ma się za dużo miejsca to lepiej sobie odpuścić. Duży salon czy strych jest dobry.

 2. KarolKord

  Ja tam wolę mieć już same hantle, z których i tak nie korzystam 🙂 Znajomy ma atlas w domu i korzysta z niego. Tylko miejsca ma też od kwadrata i trochę w domku. Na atlasie fajnie się ćwiczy i wygodnie. Tylko kwestia miejsca jest bardzo ważna. Ergonomia to nie wiem, za mało miałem z nimi styczności.

 3. Gavon Piotr

  Kupiłem około dwa tygodnie temu dla siebie to urządzenie. Ciekawy jestem czy i u mnie przestanie się chcieć trenować. Na razie co dziennie ćwiczę na atlasie. Fakt, zajmuje znacznie więcej miejsca niż się spodziewałem. Źle myślałem że będzie to jego wymiar wystarczający na zajmowane miejsce. Ale na razie jest dobrze.

 4. Korde44

  Atlasy mimo swoich wad i tak są bardzo dobrymi urządzeniami do treningu ciała. Mam spory dom i w nim hol na górze. Tam ustawiłem sobie atlas jeszcze większy niż te tradycyjne, czyli z boczna ławką i workiem treningowym. Sprawdza się świetnie, zawsze trochę się na nim popracuje. Ogólnie dobre jak ma się stresującą pracę, można wycisnąć trochę ciężarów i zredukować stres.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.