Czy warto kupować na Aliexpress – opłacalność zakupów w chinach

Zakupy w chinachRobienie zakupów bezpośrednio w chinach na takich portalach jak Aliexpress czy Banggood lub Alibaba – często pozwala zaoszczędzić sporo gotówki. Jednakże w tego typu transakcjach także czai się kilka spraw problematycznych i nie do końca korzystnych.

Zakupy w chinach przede wszystkim kuszą bardziej atrakcyjną ceną niż w rodzimych sklepach. Dodatkowo sklepy krajowe w większej mierze mają towary właśnie sprowadzane z chin tylko z narzutem własnej marży i kosztów prowadzenie biznesu. Także jak na razie – z reguły nie ponosi się kosztów wysyłki – co daje jeszcze większe oszczędności. A dodatkowo wybór towaru często bywa tam większy, gdyż jest to gigantyczny dystrybutor – świadczący usługi na praktycznie całej kuli ziemskiej.

O ile cena jest przede wszystkim głównym powodem wyboru zakupów na alliexpress – to czasami także wybiera się tamten portal z racji na bezpieczeństwo. Jeśli towaru się nie otrzyma lub przyjdzie uszkodzony bądź niekompletny, to bez problemu są zwracane pieniądze. To niestety bywa bardzo problematyczne w Polsce. Wielu sprzedawcom jeszcze daleko do dobrej obsługi klienta i dbania o jego interesy w rodzimych sklepach, szczególnie moim zdaniem w rozproszonej odpowiedzialności allegro.

Tyle z ogromnych i głównych czynników zachęcających do zakupów na Aliexpress – warto więc omówić sprawy, które przy zakupach z Azji są problematyczne.

Czas dostawy – to duży problem, dawniej dostawa była do około 2 miesięcy. Obecnie limity zostały podniesione do niemal 3 miesięcy od zakupu na dostarczenie produktu. Jest to możliwy bardzo długi okres oczekiwania na dostawy zakupionych rzeczy. Dobrą wiadomością być może będzie fakt, że portal planuje postawić swoje centra logistyczne w Europie, więc dostawy mogą być szybsze. Obecnie produkt może dotrzeć po tygodniu (jak zostanie nadany z bliska jak i po 3 miesiącach). Raczej trzeba liczyć na długą dostawę.

Paczki czasami nie dochodzą – szczególnie te nierejestrowane. Tutaj nie zawsze chińczyk jest winny, często kradzież paczki następuje na poczcie. Pracownicy poczty polskiej też dobrze zdają siebie sprawę, że zaginięcie takiej paczki nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji dla nich samych. Bo paczka jest nierejestrowana. Wtedy najczęściej otrzymamy zwrot za produkt jaki nie doszedł. Tutaj ciekawostka – Polska jest jednym z krajów, gdzie najczęściej giną paczki w dostawie ogółem – i tym samym do jakiej koszty produktowe często są większe niż dla innych obywateli innych krajów. Być może to wynik zaginięcia paczek a może celowe wyłudzenia towaru licznych kupujących z polski za tym przemawiają.

Brak gwarancji na produkty – w zasadzie można powiedzieć, że nabyte produkty w chinach nie mają gwarancji. Teoretycznie taka istnieje do roku czasu ale praktycznie miesiąc po skończonych zakupach nie ma się dużego pola ruchu. Dostarczenie produktu na gwarancje do chin także jest praktycznie drogą bez realnego rozwiązania problemu. Jeśli więc kupujemy coś drogiego może lepiej kupić to lokalnie niż w chinach – zakupy z Azji można określić z reguły jako bez gwarancji na produkt.

Zdjęcia produktów na Aliexpress często są ładniejsze niż sam produkt – z reguły zdjęcia odpowiadają rzeczywistości, jednak nie zawsze. Bywa tak, że zdjęcia przedstawiają coś zupełnie w innej jakości niż się otrzymuje. Wtedy należy zrobić zdjęcia i prosić o zwrot części poniesionych kosztów, lub gdy produkt jest całkiem inny całości kosztów.

Ceny zwiększają się bardzo szybko – niestety popularność sprzyja pompowaniu cen. Ceny potrafią wzrosnąć nawet kilkakrotnie w ciągu roku – nawet ponad 100%. Im coś jest bardziej popularne tym szybciej zaczyna powoli lub nagle drożeć.

Należy mieć się na baczności w dniach promocji i przecen – z reguły tak samo jak w Polsce jest to ułuda i oszustwo naiwnych klientów. Bywają przeceny ale z reguły jest to podniesienie ceny znacznie i jej opuszczenie do stanu normalnego. Lub nagminnie co jeszcze gorsze w dniu promocji bywa drożnej niż bez promocji. To bardzo częsty proceder. Warto spisywać sobie ceny z koszyka produktów, aby mieć świadomość i nigdy nie kupować pod wpływem impulsu.

Łatwość dokonywania transakcji – serwis jest przetłumaczony przez translator na język Polski. Można dokonać zakupów przez przelewy 24, payu jak i kartą płatniczą. Jest to tak samo łatwe jak w sklepach polskich. Nie wiąże się to z żadnymi trudnościami.

Zakupy na Aliexpress mają swoje zasady – ogólnie serwis działa inaczej niż typowe polskie sklepy internetowe. Zakupy wyglądają tak samo, natomiast aby kupić dobrze i tanio trzeba spędzić chwilę na tym serwisie, by dobrze się orientować w jego zasadach – zwrotach, czasu gwarancji (ochrony dostawy), sporach czy choćby kiedy kupić coś taniej i jak szukać tańszych ofert. A przede wszystkim zimnej krwi aby nie ulegać impulsowi i wszystko dokładnie sprawdzać.

Czy warto robić zakupy na Aliexpress – zdecydowanie tak, ale trzeba mieć się bardzo na baczności i nie reagować pod wpływem emocji. Wiele produktów taniej można kupić w Polsce niż w chinach, czas przesyłki jest różny a gwarancji tak jak by nie było na kupiony towar. Natomiast jeśli nie dostaniemy paczki lub będzie nie to co kupiliśmy to bardzo łatwo zwrócą nam pieniądze i raczej bez problemów. Wiele produktów można też kupić tam wiele taniej niż w krajowych sklepach. Warto przeglądać i szukać dla siebie produktów – ale robić to na chłodno bez impulsywnej reakcji. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie.

3 komentarze

  1. Sabat pisze:

    Bardzo dużo kupiłem rożnych rzeczy w chinach i też mam mieszane odczucia. Raz jest się zadowolonym a często jednak to co otrzymujemy odbiega o tego co na fotkach. Z tym zwrotem przez aliexpress gotówki też bywa różnie. Jak coś jest trochę droższe to zwrot mogą uzależniać od zwrotu paczki a to duże koszta i celowo wtedy tak manewrują aby ktoś nic nie oddawał i nie otrzymał zwrotu gotówki.

  2. Bardzki Pioterk pisze:

    Dobrze i merytorycznie napisane. Z tymi zakupami tam to jest bardzo różnie. Raczej nie jest to dla osób, które oczekują jakości a zadowolą się czymś pośrednim. Bywa że jest coś dobrego i w sam raz. Ale większość tego c się kupi nie odpowiada temu co się dokładnie oczekiwało. Ja przestałem tam zaglądać właśnie przez to. Elektroniki jako takiej z chin nie polecam, chodzi o te faktycznie dostępne gwarancje na produkty.

  3. Ulsas pisze:

    Kupowało się tam dużo towaru i z reguły jest to wydatek taki sobie. Bardzo mało kiedy byłem długofalowo zadowolony z tego co przychodziło. Raczej są to produkty niskiej lub przeciętnej jakości. Bym dał radę taką, lepiej 10 razy przemyśleć co tam się ma zamiar kupić i wydać pieniądze a następnie jak się kupi – dokładnie przeanalizować czy to jest to czego oczekiwaliśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *